Jak na ucpaný nos? Zvažte nejprve použití přírodních prostředků
Nadměrná produkce hlenu ucpává nos a vám se logicky hůře dýchá. Toto stížené dýchání hodně často doprovází i další příznaky, např. únava, bolest hlavy a zvýšená tělesná teplota. Rýma obvykle zmizí do jednoho týdne, ale není vůbec příjemná.
Nejhorší je rýma u malých dětí, které se ještě nenaučily smrkat. Než začnete používat nosní dekongestanty, zvažte jejich použití. Některé z nich mohou ucpat nos chronicky. Z tohoto důvodu je lepší předtím vyzkoušet i přírodní léčiva a techniky.
Proveďte nosní výplach teplou vodou a solí
Nosní výplach odstraňuje přebytečný hlen a pomáhá tak uvolnit ucpaný nos. Jelikož roztok obsahuje sůl, umožňuje eliminovat bakterie, které zhoršují produkci sekretu. Nosní dírky můžete vypláchnout pomocí injekční stříkačky s 0,9 % solného roztoku.
Inhalace eukalyptu
Vdechování par je vynikající technikou, která nezpůsobuje žádný diskomfort. Pára fluidizuje sekreci a éterický olej z eukalyptu má dekongestivní účinek. Do nádoby s vroucí vodou o obsahu půl litru kápněte cca 3 kapky eukalyptového oleje. Přes hlavu si položte osušku a inhalujte po dobu asi 5 minut.
Zvlhčujte prostředí
Zvlhčování vzduchu hydratuje dýchací cesty, které tak budou méně podrážděné. Je potom i snadnější dětem nos odsát. Pro správné zvlhčení vzduchu využijte zvlhčovače vzduchu nebo přehoďte přes topení mokrý ručník. Také po sprše můžete otevřít sprchový kout a páru vdechovat.
Pijte 2 až 3 litry vody denně
Tekutiny jsou velmi důležité, naředí sekret, který se stává vodnatějším. Kromě pitné vody konzumujte želatinu, přírodní džusy nebo polévky. Dekongesční vlastnosti vlastní čaj z eukalyptu nebo máty.
Jezte potraviny bohaté na vitamín C
Vitamín C je látka známá pro stimulaci imunitního systému a k jeho posílení. Je prevencí vzniku nachlazení a chřipky. Usnadňuje tělu rychlejší zotavení.
Jaké ovoce zařadit?
ananas, pomeranč, citron, jahody, kiwi, mandarinky
Dopřejte si horkou koupel
Při koupeli s horkou vodou se spouští zastydlá rýma. Půjde vám lépe smrkat.
Namočte ručník do teplého mátového čaje
Použití teplého mokrého ručníku s mátovým čajem na obličej, zmírňuje příznaky ucpání nosu a podporuje přirozené vykašlávání.
Masírování tváří
Po dobu 5 minut si masírujte nos mátovým, eukalyptovým nebo levandulovým esenciálním olejem.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos