Jak nakupovat více ekologicky?
Rádi byste změnili váš dosavadní způsob nakupování? Štve vás, když je v supermarketu vše již předem zabalené do plastových obalů a vy se nákupu plastů jednoduše nevyhnete? Dnešní článek vám poradí, jak nakupovat ekologičtěji a hledat varianty, díky kterým vytvoříte méně odpadu.
Velký problém: Odpad!
Dnes se ve spojitosti s ekologií a dopady na naši planetu nehovoří jen o globálním oteplování, ničení biodiverzity, znečištění ovzduší a vod, ale velmi skloňovaným tématem je odpad! Výroba, přeprava a konzumně nastavená společnost vytváří nespočetné množství odpadu, které dále nezpracovává a považuje jej za jednorázový. V dřívějších dobách by nikdo jen tak nevyhodil plastový kelímek. Vždyť je to kelímek, který se dá ještě několikrát použít, ale mi jej jen tak vyhodíme do koše a máme pocit, že sám zmizí.
Nakupujte s ohledem
Kromě toho, že se můžete zamyslet nad vlastní potřebou konzumerismu, tedy nákupu nejen potravin, ale také nových věcí a předmětů, můžete jít cestou ekologičtějšího nakupování. Prvním krokem je jistě to, že začnete zeleninu a ovoce kupovat nebalené do plastových obalů a ze svého života vyškrtnete pořizování sáčků a plastových tašek. Pořiďte si látkové sáčky a tašky na nákup, které můžete používat opakovaně. Pokud chodíte nakupovat do obchodu, kde je většina zeleniny a ovoce již předem zabalena, naučte se chodit jinam, vybírejte plodiny jen nebalené a ty balené kupte jinde. Skvělou volbou jsou lokální trhy, kde můžete prakticky vše uložit do svého látkového pytlíku. Podporujete také lokální zemědělce a český trh, navíc nezatěžujete přírodu znečištěním, které se vytváří při převozu plodin.
Bezobalu!
Ovoce a zeleninu tedy můžete nakupovat bez zbytečných obalů. Ale co další potraviny, které nakupujete? Pečivo můžete podobně jako ovoce a zeleninu také ukládat do vašich látkových obalů a vyhnout se zbytečnému použití sáčků. U ostatních potravin je to celkem složité, pokud nenavštívíte tzv. prodejny bezobalu, které nabízí nákup mnoha potravin. Vy si přinesete vlastní obal, sklenici či krabičku a nasypete si plodiny a potraviny, které potřebujete. V těchto prodejnách seženete luštěniny, těstoviny, vločky, koření, čaje atd., to vše bez nutnosti pořizování nových obalů.
Vánoční nákupy
Ekologičtější přístup se však týká i běžných výrobků a produktů, které si pořizujeme. Zvláště během vánočních nákupů, kdy se snažíme pořizovat řadu různých věcí, bychom měli myslet na to, jakou ekologickou stopu za sebou výrobky nesou. Snažte se proto místo nových výrobků kupovat například kulturní zážitky či zážitky relaxační, adrenalinové či cestovatelské. Místo desítek věcí věnujte raději jeden pořádný zážitek. Myslete na zdraví naší planety i během vánočních svátků, vždyť její „zdraví“ souvisí s životem dalších generací, tedy vašich dětí a dětí jejich.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos