JídloOstatní

Jsou lepší citróny nebo limetky? Poznejte mezi nimi rozdíl!

Čemu dáváte přednost, citrónu nebo limetce? Jedná se téměř o identické ovoce, že? Samozřejmě, liší se velikostí, barvou, chutí, ale mnoho lidí na celém světě je používá úplně stejným způsobem. Citrony a limetky patří jako citrusové plody nejspíše do stejné rodiny, ale i přes jejich velkou podobnost jsou tu nějaké rozdíly.

Rozdíly mezi citrónem a limetkou

Oba citrusy jsou tvořeny kůrou a dužinou, ovšem citrón má tyto dvě části žluté barvy, limetka zelené. Velikostně jsou také různé. Citrón mívá velikost různou, zpravidla ale bývá větší než limetka. Obvykle se jedná o 2-3 centimetry v průměru. Co se týče chuti, citróny jsou velmi kyselé, ale limetky mívají výraznější aroma, jsou sladší a jejich dužina je pevnější a méně vodnatá.

Jako všechny citrusy, tak i citróny i limetky jsou plné vitamínu C. Ovšem tady mají citróny trochu náskok. Zatímco limetka má 29 miligramů vitamínu C na 100 gramů váhy, citróny skoro dvakrát tolik a to 53 miligramů. Také obsahuje mnohem více draslíku a kyseliny listové. Ale i limetka citrón v něčem převyšuje a tím je větší množství vitamínu A.

Podobnosti

Limetka i citrón jsou výborným zdrojem mnoha zdravých živin, jako je vitamín A, C, kyselina listová, draslík a plno důležitých antioxidantů. Také obsahují flavonoidy, které jsou známé svými skvělými protirakovinovými účinky. Tyto dva citrusové plody se také často používají při detoxikaci, protože se ukázaly jako nejúčinnějšími při odplavování toxinů z těla, které můžou způsobit v našem těle zánět, v horším případě závažnou nemoc.

Výsledek je jasný, i přes jejich odlišnosti jsou oba úžasně zdravé a velmi chutné plody. Citróny mají ještě tu výhodu, že jsou mnohem dostupnější a často i mnohem levnější, než limetky. Ale ať už bude vaší volbou limetka nebo citrón, rozhodně nešlápnete vedle.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button