JídloOstatní

Poznejte sílu ukrývající se ve slunečnicových semínkách

Slunečnicová semínka vnímáme už tak běžně, že si neuvědomujeme, jaký přínos mají pro náš organismus. Jsou bohatým zdrojem vitamínu E, antioxidantu, který zlepšuje elasticitu kůže, chrání buňky před stárnutím a snižuje riziko tvorby krevních sraženin a infarktu myokardu. Navíc jsou bohatá také na vitamín B1, který najdete hojně pouze v pivovarských kvasnicích. Dopřejte si slunečnicová semínka pravidelně několikrát týdně a chraňte se proti mnoha nemocem.

Co slunečnicová semínka ukrývají?

Kromě již zmíněného vitamínu E a B1 obsahují slunečnicová semínka také minerální látky, především hořčík, železo, vápník a fosfor. Obsahují dokonce tolik vitamínu B1 jako pšeničné klíčky. Pravdou je, že neobsahují skoro žádný vitamín A a C. Mají poměrně vysokou nutriční hodnotu, avšak i přesto je lehce strávíte, pokud si s jejich kousáním dáte práci. Slunečnicová semínka jsou bohatá na řadu mastných kyselin, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi, brání tedy i rozvoji arteriosklerózy. Jsou skvělou prevencí kardiovaskulárních chorob. Zahanbující není ani jejich obsah draslíku, který hraje v lidském organismu důležitou roli.

Proč slunečnicová semínka konzumovat?

Ty, které trápí deprese, stres či nespavost by si měli slunečnicová semínka dopřávat pravidelně. Jsou vhodná i pro diabetiky. Působí blahodárně na naši kůži a pleť. Povzbudí vaši náladu, preventivně vás chrání proti rakovině trávicího traktu, bojují proti zácpě, chrání srdce, snižují krevní tlak chrání proti vážným onemocněním jako je rakovina prsu i onemocnění ledvin.

Jak si slunečnicová semínka zařadit do jídelníčku?

Hrst slunečnicových semínek denně vám dopřeje dávku vitamínu E na celý den. Dopřávejte s i slunečnicová semínka nesolená a nepražená. Přemíra soli pro váš organismus není vůbec zdravá a po upražení semínka ztrácejí mnoho aktivních látek, která jsou pro vaše tělo důležitá. Semínka můžete zobat večer při sledování televize, přidávat je do koláčů a dezertů, ranních kaší, salátů, prostě do všeho, kde vám budou chutnat.

Recept: slunečnicová pomazánka

  • 150 g slunečnicových semínek (nesolených)
  • 20 g sušených rajčat
  • čerstvé rajče
  • sůl a pepř
  • česnek
  • 150 ml vody
  • bylinky

Do mixéru vložte slunečnicová semínka, sušená rajčata, nakrájené čerstvé rajče, sůl, stroužek česneku, pepř a vodu. Vodu můžete dolévat podle potřeby, pokud je pomazánka příliš hustá. Do této pomazánky můžete přidávat i špetku chilli, olivy, provensálské koření, co vám přijde k chuti. Může být také základem mnoha dalších pomazánek. Dopřejte si ji na čerstvé pečivo se zeleninou a čerstvými bylinkami. Na vánočním stole touto zdravou dobrotou určitě nikdo nepohrdne.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button