Jak podpořit své blízké, kteří právě bojují s rakovinou?
Nachází se ve vašem okolí někdo, kdo si právě prochází peklem při boji s rakovinou? Dejte jim najevo, že v tom nejsou sami a podpořte je. Jak? Přinášíme vám několik tipů.
Proč je podpora okolí při léčbě rakoviny důležitá?
Podle studií jsou lidé, kteří úspěšně projdou léčbou rakoviny, během níž měli silnou emocionální podporu od své rodiny a přátel, snáze přizpůsobiví všem změnám, jež na ně čekají. Zároveň mají pozitivnější pohled na život. Z toho tedy jasně vyplývá, že podpora okolí je při léčbě rakoviny velice důležitá a může mít ohromný dopad na to, s jakou chutí se člověk po léčbě vrátí znovu do života. Nabízí se ale otázka, jak svého kamaráda či člena rodiny během léčby správně podpořit? Možností naštěstí existuje mnoho.
Buďte v kontaktu přes telefon
Aby váš přítel či rodinný příslušník věděl, že tu pro něj jste, nebojte se mu to neustále opakovat. Pravidelně mu volejte, pište si zprávy a ptejte se, zda pro něj můžete něco udělat. Jakmile vám zavolá, snažte se hovor přijmout, případně mu co nejdříve zavolejte zpět. To samé platí o zprávách. Nečekejte s odpovědí několik dní a snažte se reagovat co nejrychleji.
Pravidelné návštěvy
Během léčby rakoviny může mít pacient pocit, že je zcela izolovaný od okolního světa a rakovina se stala středobodem jeho života. Aby váš milovaný člověk tyto pocity prožíval minimálně, choďte ho pravidelně navštěvovat, ale nezapomeňte se předem ohlásit. Pokud dochází na chemoterapie, nabídněte mu společnost. Snažte se o to, aby vaše návštěvy byly krátké, ale pravidelné. Protože o víkendu má čas mnoho lidí, naplánujte si své návštěvy na všední dny, kdy je větší šance, že se pacient bude cítit osaměle, protože bude doma sám.
Zábavné aktivity
Během návštěvy můžete společně sledovat televizi, hrát hry, jít se projít nebo si třeba objednat jídlo. Ve dnech, kdy bude váš přítel či člen rodiny odpočívat po chemoterapii a nebude se cítit nejlépe, můžete mu dělat společnost a během toho, co bude odpočívat, si můžete luštit křížovky nebo třeba číst knížku.
Fyzický kontakt
Pokud je pacient kontaktní člověk, pokaždé se s ním přivítejte i rozlučte objetím. Díky fyzickému kontaktu si nebude pacient připadat tolik odtržený od okolního světa.
Praktická pomoc
Nebojte se také zeptat, zda nepotřebuje pomoct se sjednáním schůzek u lékaře, nákupem, hlídáním dětí či zvířecích mazlíčků, úklidem či dopravou k lékaři. Nabídněte zkrátka jakoukoliv praktickou pomoc, jež můžete.
Noste mu drobné dárky
Víte, jaké pokrmy a drobnosti udělají pacientovi radost? Nebojte se mu čas od času přinést nějakou drobnost, jež ho potěší. Může se jednat o oblíbené jídlo, čerstvou kytici a podobně.
Čeho se vyvarovat
Při péči o pacienta, který právě bojuje s rakovinou, existují témata a činy, kterým je lepší vyhýbat se obloukem.
Nemluvte pouze o nemoci
Protože pacient léčící se právě s rakovinou je touto nemocí neustále obklopen, nesnažte se do každého rozhovoru vtěsnat zmínku o této nemoci. Naopak najděte témata, která mohou vaši blízkou osobu rozptýlit a rozveselit.
Neobviňujte ho a nehledejte důvody, proč nemocí onemocněl
Pokud je kuřákovi diagnostikována rakovina plic, mohou mít jeho blízcí lidé potřebu mu jeho zlozvyk neustále připomínat. Pacient si toho je dobře vědom a nepotřebuje od okolí slyšet, že si rakovinu způsobil svým vlastním zlozvykem.
Neberte si některé věci osobně
Pacienti s rakovinou mají sklony ke smutku, depresím a vzteku. A někdy se mohou objevit obrovské výkyvy nálad. Neberte si proto toto chování osobně. Váš blízký člověk si právě prochází vážnou nemocí a je to pro něj nesmírně těžké. Nebuďte tedy uražení, pokud vám řekne něco ošklivého či zraňujícího. Nemyslí to tak.
Nevíte, jak se pacient cítí
Zároveň se vyvarujte nadměrnému optimismu a v žádném případě neříkejte, že víte, jak se cítí. Pokud jste se vy sami neléčili s rakovinou, skutečně to nevíte.
Když jste nemocní, zůstaňte doma
Není vám dobře? Máte teplotu, rýmu, kašel nebo jiné projevy nějakého onemocnění? I pokud jste slíbili, že svého nemocného přítele či rodinného příslušníka navštívíte, nedělejte to. Okolo pacienta trpícího rakovinou není vhodné pohybovat se tehdy, když vám není dobře a existuje riziko, že byste ho mohli nakazit nějakou chorobou. Nejprve se ujistěte o tom, že se skutečně cítíte dobře a až poté ho jděte navštívit.
Nedávejte mu najevo, že je neschopný
Mnoho lidi se snaží pacientům s rakovinou pomoci a zahrnout je péčí a láskou, ale mimoděk se stane, že jejich snaha vyzní tak, že si pacient kvůli tomu připadá nesvéprávný a zcela neschopný. Nedopusťte, aby si to o sobě myslel i váš blízký přítel či člen rodiny. Než se pustíte do úklidu jeho domova, přinesete mu nákup nebo mu začnete převlékat peřiny, ujistěte se, že to od vás skutečně chce a nejprve se zeptejte, co pro něj můžete udělat. Nepředpokládejte, že nic nezvládne sám.
Nezapomínejte sami na sebe
V období, kdy se váš blízký člověk potýká s rakovinou, se může snadno stát, že veškeré vaše potřeby půjdou stranou. Podpora milované osoby, která právě bojuje s rakovinou, je psychicky náročná a vy si zasloužíte také čas sami pro sebe. Věnujte se svým koníčkům, stýkejte se s přáteli a nebojte se vyhledat ani odbornou pomoc od psychologa.
V případě, že se váš blízký člověk potýká se zákeřnou nemocí, snažte se tu pro něj být a dát mu najevo, že tu pro něj jste za každých okolností. Ptejte se ho, s čím chce pomoci, snažte se s ním pravidelně vídat a poskytnout mu emoční oporu i praktickou výpomoc.
Zdroj textu: www.cancer.org, www.nm.org
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos