Vitamíny

Jak vašim kloubům pomůže vitamín C?

Každý ví, že vitamín C podporuje imunitu. Slyšeli jste už o tom, že je vynikající pro pohybový aparát? Pokud ne, čtěte dál!

Co všechno najdeme v pohybovém aparátu?

Mnohdy se v této souvislosti mluví především o kloubech. Pohybový aparát je ale dokonalá stavebnice. Jeho základem jsou kosti, na které se pomocí šlach upínají svaly. Pohyb je možný díky kloubním spojením a chrupavkám. I články prstů na rukou nebo naše chodidla jsou součástí pohybového aparátu.

Vždy, když chcete udělat něco pro svůj pohybový aparát, na něj myslete jako na celek. Určitě není možné zaměřit se např. pouze na kolena – výživa, kterou si dopřejete, podpoří celé tělo. Vitamín C je pak volbou č.1!

Vitamín C pro zdravé kosti a svaly

Je velká škoda, že je vitamín C obvykle prezentován tak jednostranně, a to jako prostředek na imunitu. Dokáže toho totiž mnohem, mnohem víc:

  • Pomáhá udržovat tvorbu kolagenu pro správnou funkci chrupavek,
  • díky tomu podporuje strukturu kostí, svalů a zubů,
  • zvyšuje vstřebávání železa,
  • snižuje míru únavy a vyčerpání,
  • podporuje činnost nervové soustavy.

Jak už bylo zmíněno, vitamín C hraje klíčovou roli pro tvorbu kolagenu. A ten je součástí pojivých tkání celého pohybového aparátu. Roli hraje hlavně věk. Zatímco v mládí nemá naše tělo problém vytvářet dostatek kolagenu, s přibývajícími roky se situace zhoršuje. Proto je dobré doplňovat vitamín C – aby se podpořila tvorba kolagenu. Ten pak poslouží jako výživa pro chrupavky, kosti, svaly i klouby.

Kolik vitamínu C denně přijímáte?

Zkuste se na to během pár dní zaměřit. Mnoho lidí si myslí, že čaj s citronem pokryje denní potřebu vitamínu C. To je však omyl – jednak citrusy nepatří mezi největší zdroje vitamínu C (těmi jsou šípky, rakytník či černý rybíz) a také je v čaji tak málo citronové šťávy, že to nestojí za řeč.

Pro získání vitamínu C je ideální čerstvé ovoce a zelenina. Nejlépe v pěti porcích denně. Jednodušší je pak přijímat vitamín C v doplňcích stravy. Pokud je vaším záměrem podpora pohybového aparátu, určitě si vyberte kloubní výživu s obsahem vitamínu C.

Zdroj náhledové fotografie: Shutterstock

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button