Jaké jsou běžné víkendové návyky, které vám ztěžují život?
Čas strávený před televizí a s mobilem v ruce
Mnoho z nás využívá volný víkendu k tomu, abychom dohnali vše, na co nebyl v průběhu týdne čas. Patří-li ovšem k těmto návykům také čas strávený před televizí a mobilem v ruce, může vám víkend utéct rychlostí blesku, ale bohužel bez toho, aniž byste podnikli něco aktivního a přínosného. Dodržujte proto také během víkendu časový rozvrh a stanovte si maximální čas strávený před obrazovkou.
Nehnete z gauče
Se sledováním televize a nekonečným scrollováním na telefonu souvisí také místo a pozice, v které se těmto činnostem věnujete. Pokud se za celý víkend nezvednete z gauče, budou vás na konci víkendu bolet záda, sedací partie a v neděli do postele ulehnete ještě více vyřízení, než jste byli v pátek po práci.
Trávíte čas pouze v posilovně a na celodenním túrách
Ani opak celovíkendového lenošení ale není zdravý. Jestli se snažíte během soboty a neděle dohnat vše, co jste během všedních dní nestihli, včetně návštěvy posilovny a celodenních výletů, také to není ta nejlepší možnost. Nejenom že vaše tělo dostane zabrat a ještě v úterý budete rozlámaní, ale navíc riskujete úraz. Čím větší pauzy jsou mezi jednotlivými fyzickými aktivitami, tím byste se k nim měli vracet pomaleji. Jestli chodíte do posilovny nebo třeba na celodenní túry budou o víkendech, rozhodně to nepřehánějte a dávejte přednost pomalejšímu tempu.
Zcela měníte své spací návyky
O víkendu nemusíte vstávat do práce a netrápí vás ani žádné povinnosti. Mnoho lidí tuto příležitost využívá k ponocování a následnému spánku třeba až do odpoledních hodin. Když si ale o víkendu dopřejete příliš mnoho spánku a vstanete třeba i o několik hodin později než jste zvyklí vstávat ve všední dny, rozhodně vám to neprospěje. To zjistíte hned v pondělí ráno, kdy vám bude činit potíže otevřít oči při prvním zazvonění budíku. Pokud si během víkendu dopřejte více spánku než jste zvyklí, budete celý den unavení, bez energie a následující pracovní týden pro vás bude velmi náročný, neboť si zcela rozhodíte svou spánkovou rutinu.
Věnujete se práci
Víkendy jsou od toho, abyste mohli odpočívat a věnovat se svým oblíbeným činnostem, na které nemáte během pracovního týdne čas. Můžete se tak setkat se svými přáteli, vyrazit na rodinný oběd a nebo třeba navštívit své rodiče. Jakmile si ale během víkendu otevřete pracovní počítač nebo telefon, může se snadno stát, že kromě odpovědi na jeden či dva e-maily, vám mezi prsty proteče třeba i celé sobotní odpoledne. V takovém případě je zcela přirozené, že budete mít v pondělí pocit, že byl víkend příliš krátký a vůbec jste si během nej neodpočinuli. Snažte se práci o víkendu omezit na minimum a vyhradit si na ni například jen 30 minut. Jakmile vám časovač oznámí uplynutí půl hodiny, pracovní záležitosti nekompromisně uzavřete a hoďte za hlavu.
Neděle plná stresu
Je každá vaše neděle bez rozdílu naplněna stresem a obavami z nadcházejícího pracovního týdne? Tyto pocity rozhodně nejsou ideální a v pokud je skutečně zažíváte každý víkend, nemusejí být dokonce ani zdravé. Je prokázáno, že stres se může negativně odrazit nejen na psychickém, ale také fyzickém zdraví. Jestliže z neděle na pondělí vždy špatně spíte, bolí vás hlava, břicho a již v neděli ráno na vás padá deprese, možná byste měli zvážit změnu zaměstnání. Jakmile totiž budete do práce chodit rádi a těšit se třeba na své kolegy, budete si moci mnohem více užít víkend a nedělní večery pro vás nebudou stresující.
Víkend plný jídel z rychlého občerstvení
Stravujete se od pondělí do pátečního poledne poměrně zdravě, ale jakmile v pátek odpoledne odejdete z práce, utrhnou se vaše stravovací návyky ze řetězu? Pochutnat si čas od času na něčem nezdravém samozřejmě není zakázané, ale pokud od pátku večer až do nedělního večera jíte neustále pouze pokrmy z rychlého občerstvení, vaše tělo vám příliš nepoděkuje. Mohou se dostavit bolesti břicha, úbytek energie a také ospalost. Celý víkend tak můžete strávit ve stavu, jenž připomíná kóma a problémy vám bude činit i pondělní vstávání. Nemluvě o tom, jak náročný bude návrat k vyvážené stravě.
Trávíte čas s lidmi, kteří vám berou energii
Trávíte každý víkend se svou rodinou, ale ne kvůli tomu, že chcete, nýbrž proto, že to berete jako povinnost? Čas strávený s rodinou vám může přinášet pocit sounáležitosti, přinést vám rozptýlení od neustálého sledování obrazovky počítače, mobilu nebo televize a samozřejmě posiluje vaše vzájemné vazby. Nicméně všeho moc škodí a pokud jsou pro vás rodinné víkendy spíše trestem než odměnou, snižte jejich intenzitu. To samé platí o dalších lidech, s nimiž se často setkáváte, ale přináší vám to pouze bolesti hlavy a vyčerpání. Snažte se nastavit zdravé hranice a víkend zasvěťte činnostem, které vás baví a přinášejí vám úlevu a klid, nikoliv zvýšení krevního tlaku.
Snažte se být během víkendů produktivní, dejte si do těla, pochutnejte si na svém oblíbeném jídle a naplánujte si své oblíbené aktivity. Naopak se ale vyhýbejte nadměrné konzumaci alkoholu a nezdravých jídel, nevysedávejte celý den před televizí a zkuste na dva dny naprosto zapomenout na práci. Jen po víkendu, který zasvětíte odpočinku a aktivitám, které vás nabíjejí dobrou náladou a energií, se budete v pondělí ráno probouzet plní elánu a v dobrém rozpoložení.
Zdroj textu: www.prevention.com, www.realsimple.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos