Jaké jsou ideální aktivity pro lidi trpící Parkinsonovou chorobou?
Máte ve svém okolí někoho, kdo trpí Parkinsonovou chorobou? Doporučte mu, ať se věnuje následujícím aktivitám.
Co je Parkinsonova choroba
Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Vlivem úbytku nervových buněk, které produkují dopamin, dochází k postupné ztrátě kontroly pohybu. Mezi nejčastější projevy Parkinsonovy choroby patří:
- únava
- ztuhlost těla
- zpomalená chůze
- nadměrná tvorba slin, slz a potu
- křeče
- třes
- ztuhlost obličejových svalů
V současné době neexistují léky, které by chorobu vyléčily. Její průběh je tak možné pouze zmírnit. Protože nástup jednotlivých stádií Parkinsonovy nemoci je pozvolný, je důležité následující aktivity začlenit do života do nejdříve.
Stádia Parkinsonovy nemoci
Protože Parkinsonova choroba se časem zhoršuje, dělí se do několika stádií.
- Stádium 0 je bezpříznakové.
- Stádium 1 popisuje období, kdy se začnou některé symptomy objevovat ale pouze na jedné straně těla.
- Stádium 2 nastává tehdy, kdy se příznaky objeví také na druhé straně.
- Stádium 3 s sebou přináší zhoršenou rovnováhu, ale pacient je stále soběstačný.
- Ve stádiu 4 dokáže jedinec samostatně stát i chodit, ale jinak ho nemoc ovlivňuje v řadě každodenních činností a ztěžuje mu běžný život.
- Stádium 5 je poslední a nastává ve chvíli, kdy je pacient upoután na invalidní vozík nebo na lůžko a je zcela nesamostatný a odkázán na pomoc a péči druhých.
Z popisu jednotlivých stádií Parkinsonovy choroby jasně vyplývá, že následující činnosti je možné provádět od nultého do třetího stádia.
Pletení a malování
Protože tím vůbec nejznámějším příznakem Parkinsonovy choroby je třes končetin, měli by se pacienti zaměřovat na procvičování jemné motoriky. Aby jejich snažení něco přinášelo, doporučuje se zaměřit na činnosti, které vyžadují používání jemné motoriky a zároveň je na jejich konci vidět nějaký produkt. Příkladem těchto aktivit je pletení, háčkování a malování.
Jedinec se tak musí po celou dobu soustředit na to, co dělá a na konci je za svou snahu odměněn výrobkem, který mu pomůže zvýšit sebevědomí a náladu. V některých centrech pro seniory a osoby postižené Parkinsonovou nemocí je možné se setkat také s malováním rukama, které rozhodně není na škodu.
Omalovánky
Jestliže se jedinec necítí na tvorbu obrazu, ale umění je mu blízké, může se věnovat omalovánkám. Ty jsou v posledních letech oblíbené také u dospělých a jedná se o příjemnou a odpočinkovou zábavu. U pacientů s Parkinsonem opět platí, že si během malování procvičí jemnou motoriku a budou se muset soustředit na to, co dělají.
Puzzle, křížovky a sudoku
Kromě jemné motoriky by si lidé postižení Parkinsonovou chorobou měli procvičovat také své mozkové závity. Ideální jsou k těmto účelům puzzle, křížovky a sudoku. Díky procvičování paměti a používání mozkových závitů dojde k řádném procvičení kognitivních funkcí.
Vaření
Lidé, u kterých se z důvodu Parkinsonovy choroby projeví třes, mohou mít sice v kuchyni potíže, zejména při práci s ostrým nožem, ale rozhodně by s vařením neměli přestávat. Vaření je další skvělou aktivitou, při které si zlepší jemnou motoriku a ještě tak mohou trávit čas se svými blízkými.
Tanec a zpěv
Ani v důchodovém věku by lidé, ani ti postižení Parkinsonovou chorobou, neměli přestávat se zpěvem a tancem. Zatímco zpěv pomáhá procvičovat hlasivky, tanec, zejména ten ve dvojici s partnerem, posiluje rovnováhu a celkovou koordinaci pohybů.
Zahradničení
Čas strávený zahradničením má mnoho výhod. Kromě času stráveného na čerstvém vzduchu a radosti, která nastane poté, co se vám úspěšně podaří zahradu zvelebit, přináší zahradničení také účinnou úlevu od stresu a pomáhá zaměstnat ruce. Právě díky tomu se řadí k skvělým aktivitám pro pacienty, kteří trpí Parkinsonovou chorobou. Ruce, které čas od času postihne třes, je nutné procvičovat a protahovat.
Minigolf
Zahradničení není jediným koníčkem, kterému se dá věnovat na čerstvém vzduchu. Neexistuje žádný důvod, proč by pacienti s Parkinsonovou chorobou nemohli trávit čas hraním minigolfu. Tento sport je ideální k procvičení koordinace rukou a očí a také v sobě zahrnuje pobyt na čerstvém vzduchu.
Hraní počítačových her
Čas strávený u hraní počítačových her může být pro pacienty postižené Parkinsonovou chorobou praktickou příležitostí k procvičení základních dovedností. Hraní počítačových her vyžaduje určité dovednosti, u strategických her je nutné přemýšlet a mnoho her vás donutí zapojit také paměť. Používání klávesnice či herního ovladače navíc procvičí jemnou motoriku.
Výroba mýdel, svíček a keramiky
Jakékoliv zapojení rukou u pacientů s Parkinsonovou nemocí je vítané. Proto by se neměli vyhýbat návštěvě komunitních center a tvořivých dílen. Výroba mýdel, svíček i keramiky podpoří jejích kreativního ducha a nejlepších výsledků dosáhnout tehdy, když zapojí ruce a prsty a pokusí se ze sebe dostat maximum.
Parkinsonova choroba je velkým strašákem seniorů, ale i lidé s touto nemocí se mohou věnovat mnoha aktivitám, při kterých si procvičí jemnou motoriku a kognitivní funkce. Rozhodně by neměli dopustit, aby je tato nemoc vyřadila z běžného života. Naopak by se měli naplno pustit do všeho, co si chtěli vyzkoušet. Ať už se jedná o malování, skládání puzzle, výrobu svíček nebo třeba hraní minigolfu. Posilováním jemné motoriky a dalších dovedností je navíc možné oddálit nástup dalšího stádia nemoci.
Zdroj textu: www.grandoaksdc.org, seniorcenters.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos