Jídlo

Jaké jsou nejčastější mýty o pečivu

Bílé pečivo je nezdravé, všechno tmavé pečivo je celozrnné a po všem pečivu se přibírá na váze. Toto jsou nejčastější mýty o pečivu. Věříte jim i vy?

Bílé pečivo je nezdravé

Pojďme se na ty nejčastější mýty o pečivu podívat popořadě. Začněme rovnou tím nejrozšířenějším, podle kterého je bílé pečivo nezdravé. Proč je to natolik rozšířená informace a co je na ní pravdy?

Bílé pečivo obsahuje méně vlákniny než celozrnné, zasytí vás na kratší dobu a způsobuje vyšší výkyvy hladiny cukru v krvi, protože má vysoký glykemický index. Na druhou stranu je ale vhodné pro malé děti, jejichž tělo nepotřebuje tak vysoký příjem vlákniny a narazit na klasické bílé rohlíky a housky můžete také v jídelníčku sportovců. Rozhodně se tedy bílého pečiva nevzdávejte za každou cenu a čas od času ho do své stravy bez obav zahrňte.

Tmavé pečivo je zdravé

Druhým extrémem je domněnka, že tmavé pečivo je vždycky zdravější. V některých případech se totiž pečivo dobarvuje, aby bylo tmavší a lidé si ho nakoupili právě kvůli jeho barvě. K barvení pečiva se používá melasa, karamel nebo například pražený ječmen.

Jak tedy poznat, že se skutečně jedná o tmavé pečivo? Velkou nápovědou je cena, neboť celozrnná mouka je dražší oproti té klasické, tudíž je i cena výsledného produktu vyšší. Dále se v pečivu nacházejí celá zrna a samozřejmě by mělo být pečivo označeno jako celozrnné.

Cereální pečivo je celozrnné

U tmavého pečiva ještě chvíli zůstaneme. To, co si pod tímto pojmem představujeme, je totiž již zmíněné celozrnné pečivo. K jeho výrobě se používá celozrnná mouka. Jenže v obchodech můžeme narazit také na pojmy:

  • cereální
  • vícezrnné či multizrnné

Opět se jedná o pojmy, kterou jsou zavádějící a s celozrnným pečivem nemají nic společného. Dávejte si tedy při nákupu dobrý pozor a myslete na to, že pojmy, cereální, vícezrnné či multriznné neznamenají celozrnné.

Po pečivu se tloustne

Dalším mýtem je prohlášení, že po pečivu se tloustne. Velmi totiž záleží na druhu a množství, které sníte. V případě, že si koupíte kvalitní celozrnné pečivo, dostanete do svého těla důležité bílkoviny, vitamíny, železo, vápník i vlákninu. Budete mít díky tomu dostatek energie. Ani po bílém pečivu nepřiberete rapidně na váze, pokud denně nesníte dvacet rohlíků. Rozhodně tedy nezatracujte pečivo a v rozumné míře ho bez obav konzumujte.

Rozpečené pečivo je stejné jako čerstvé

V supermarketech a dalších obchodech se často setkáváme s pečivem, u kterého je uvedeno, že pochází ze zmrazeného polotovaru. Pokud byste vedle sebe položili čerstvé pečivo a to, které bylo právě rozmrazeno, nepoznali byste rozdíl. Stačí si ale do těchto dvou rozdílných kusů kousnout a hned snadno určíte, které z nich pochází přímo z pece a které má za sebou mnohdy nesmyslně dlouhou cestu a po rozpečení má navíc mnohem nižší trvanlivost.

Rozpečené pečivo samozřejmě zajišťuje, že v supermarketu si v kteroukoliv denní i noční hodinu můžete zakoupit “čerstvé” pečivo. Ale protože se jedná o produkt, který byl hotový, následně hluboce zmrazen, přepraven do cílové destinace a opět rozmrazen, aby působil čerstvě, není jeho chuť stejně podmanivá jako chuť domácího chleba čerstvě vytaženého z trouby nebo chuť čerstvě napečeného pečiva v pekárně.

Dopečené pečivo tedy rozhodně není stejné jako to čerstvé, a to zejména z gurmánského hlediska. Pokud bychom na něj ale nahlíželi z nutričního pohledu, jsou oba druhy identické. Nevýhodou rozpečeného pečiva je ovšem vyšší obsah emulgátorů a to, že brzy se stane gumovým.

Rozpékané pečivo je totéž jako dopékané

Pečivo, u kterého je uvedeno, že pochází ze zmrazeného polotovaru, je rozpékané. Rozdíl mezi tímto pečivem a tím čerstvým jsme si již vysvětlili. Jak je to ale s rozpékaným a dopékaným pečivem?

Opět se nejedná o totéž. Rozpékané pečivo je takové, které je do obchodu dodáno ve zmrazeném stavu a prodejce ho předtím, než ho umístí do regálů, musí rozmrazit. Rozpékané pečivo má kvůli tomu nižší trvanlivost a o něco horší chuť. Dopékané pečivo je vláčné a k jeho zmrazení dochází ihned poté, co vykyne. Tyto druhy pečiva kynou několik hodin při pokojových teplotách, zatímco to čerstvé kyne méně jak hodinu a to při vyšších teplotách, nejčastěji v rozmezí od 35 do 40 °C. Rozpékané a dopékané pečivo rozhodně nechutná stejně. Až se tedy budete rozhodovat mezi rozpékaným a dopékaným, sáhněte raději po tom dopékaném. Více si pochutnáte.

Chleba je nutné rychle sníst, jinak zplesniví

Donesli jste si již někdy v minulosti domů chléb, který vám do druhého dne zplesnivěl a od té doby si kupujete menší bochníky a nenecháváte je dlouho na ošatce? Při nákupu kvalitního čerstvého chleba nejsou obavy o jeho trvanlivost na místě. Čím déle totiž chléb kyne a čím delší stráví čas v troubě, tím delší je také jeho trvanlivost.

Moderní doba je ale natolik rychlá, že se urychlila také doba pečení a dokonce se často zaměňuje kvalitní žitný kvásek za jiné varianty. Chleba je tak hotový mnohem rychleji, ale také je nutné ho rychleji sníst. Tvrzení o tom, že chléb dlouho nevydrží je tedy pravdivé z poloviny. Když si domů přinesete balený chléb, který neobsahuje žitný kvas a v troubě si pobyl jen chvíli, skutečně vám brzy zplesniví. Ten poctivý z pekárny vám ale vydrží na ošatce bez problému několik dní a stále bude chutnat skvěle.

Kolika mýtům o pečivu jste věřili? Dávejte si dobrý pozor na to, jaký druh pečiva si kupujete a dávejte vždy přednost tomu čerstvému. Jeho chuti se totiž skutečně žádné jiné nevyrovná. A i pokud držíte dietu, nebraňte se čas od času čerstvému bílému rohlíku. Není tak nezdravý, jak se o něm často říká a rozhodně po něm najednou nepřiberete metrák.

Zdroj textu: zdravi.nutricbistro.cz, united-bakeries.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button