Jídlo

Jaké potraviny je vždy potřeba před jídlem tepelně upravit?

Některé potraviny je před konzumací nejlepší tepelně upravit. Které z nich byste neměli nikdy jít syrové, pokud nechcete riskovat otravu, bakteriální infekci a další rizika?

Proč zbytečně nekonzumovat tepelně neupravené potraviny?

Ne všechny syrové potraviny jsou chutné a poživatelné, a to ani v případě, že nemáte času nazbyt a jste hladoví. Které z nich se rozhodně nevyplatí konzumovat před tím, než je tepelně upravíte a proč? Tím hlavním důvodem je vaše zdraví, které by pro vás mělo být na prvním místě. V tom lepším případě vás bude bolet břicho, v tom horším si přivodíte otravu jídlem a mnohdy i mnohem horší nemoci.

Mouka

Patříte k lidem, kteří během pečení ochutnávají syrové těsto? Nedělejte to. Obsahuje v sobě totiž nejen syrová vejce, ke kterým se dostaneme později, ale také mouku. Ta je v syrovém stavu skutečně považována za nebezpečnou, protože se v ní mohou vyskytovat škodlivé bakterie E.coli. I nepatrnou ochutnávkou syrového těsta riskujete infekci. Snažte se překonat své nutkání a počkejte si, až z těsta vznikne finální produkt. Mouka, která neprojde tepelnou úpravou, vám může způsobit skutečně nepříjemné zdravotní komplikace.

Syrové mleté hovězí maso

V České republice je zcela běžné, že v restauracích narazíme na tatarák s topinkami. Pokud patříte k jeho milovníkům, jistě nám budete nyní odporovat. Nicméně fakta nelžou a syrové hovězí maso skutečně může obsahovat nebezpečné bakterie E. coli, které mohou způsobit vážná onemocnění, a v těch nejhorších případech smrt. Při přípravě mletého hovězího masa proto všechny kuchyňské nástroje a nádobí, které s ním přijdou do styku, pečlivě omyjte pod horkou vodou a řádným množstvím saponátu. Kvůli bakterii E. coli je nutné mleté hovězí maso upravit minimálně při teplotě 71 °C.

Drůbeží maso

Ani drůbeží maso se nedoporučuje konzumovat syrové. V syrovém drůbežím mase se totiž mohou vyskytovat bakterie, které způsobují salmonelu. Proto se doporučuje před konzumací drůbeží maso tepelně upravit tak, aby uvnitř dosáhlo minimálně teploty 165 °C, která veškeré bakterie zabije. Otrava jídlem způsobená nedostatečně tepelně zpracovaným drůbežím masem rozhodně není nijak příjemný zážitek.

Vepřové maso

Ani syrové vepřové maso se nevyplatí jíst syrové. Můžete si tím přivolat salmonelu, trichinelózu či parazitickou infekci.

Fazole

Vyskytují se ve vašem jídelníčku pravidelně fazole? Také u nich si dejte dobrý pozor na to, že prošly dostatečnou tepelnou úpravou. V syrovém stavu se v nich totiž nachází toxin fytohemaglutinin, který může způsobit nevolnost, bolesti břicha, zvracení a průjem. Toxinu se můžete zbavit tak, že fazole pečlivě namočíte, ideálně přes noc, a následně ještě uvaříte.

Brambory

Asi málokoho by napadlo zakousnout se do syrové brambory. Jestli vás někdy napadne, že by vás zajímalo, jak chutnají brambory v syrovém stavu, nezkoušejte to. V bramborách se totiž vyskytuje toxická sloučenina zvaná solanin. Ta může u člověka vyvolat bolest hlavy, nevolnost a dokonce i neurologické problémy. Než se do brambor pustíte, vždy je uvařte. Tím se solanin rozloží.

Lilek

Toxický solanin se nachází také v lilku. Sice v menší míře, ale i přesto lilek předtím, než se do něj pustíte, povařte. U některých jedinců může dokonce konzumace lilku v syrovém stavu vyvolat alergickou reakci.

Vejce

Znáte ve svém okolí někoho, kdo léči kocovinu popíjením syrových vajec? Pokud nemáte silný žaludek, rozhodně vám tento vajíčkový koktejl ve sklenici chutnat nebude. Dalším důvodem, proč se konzumaci syrových vajec vyvarovat, je riziko salmonely. Vždy si proto dobře pohlídejte, že jsou vajíčka dostatečně tepelně upravená.

Hořké mandle

Děsivé je zjištění, že hořké mandle v sobě obsahují amygdalin. Pokud vám název této látky nic neříká, pravděpodobně zpozorníte až při zmínce slova kyanid. Při konzumaci syrových hořkých mandlí totiž může docházet k uvolňování kyanidu. Nejlepší řešení spočívá v tepelné úpravě hořkých mandlí. Tím se odstraní také toxiny a vy neriskujete, že vás zabije něco tak chutného a zdravého jako mandle.

Pohanka

Milujete pohanku a používáte ji občas místo přílohy, připravujete ji jako rizoto nebo ji rádi konzumujete v salátech? Její konzumace v syrovém stavu by byla poměrně problematická, neboť je velmi tvrdá a mohlo by dojít k poškození zubů. Dalším důvodem, proč se o konzumaci syrové pohanky nepokoušet, je obsah fagopyrinu. Tato látka u vás může vyvolat takzvaný fagopyrizmus, který se projevuje citlivostí na světlo a podrážděním pokožky.

Maniok jedlý

V našich končinách není maniok jedlý příliš rozšířený, a proto jste o něm možná ještě nikdy neslyšeli. Pro tuto tropickou rostlinu pocházející z Asie se také používají označení yuca a kasava. Patří do skupiny okopanin a obsahuje hodně škrobu a bílkovin. V syrovém stavu je ale plný kyanogenních glykosidů, které mohou uvolňovat kyanid. Jestli se vám někdy maniok dostane do ruky, nejprve ho řádně oloupejte, namočte do vody a poté ještě uvařte. Zpracovává se podobně jako brambory a také se z něj vyrábí mouka.

Zatímco o některých potravinách se obecně dobře ví, že by se neměly konzumovat syrové, u jiných vás to může překvapit. Příkladem toho jsou fazole, mouka, lilek či hořké mandle. Nepodceňujte význam tepelného zpracování a ušetřete si nepříjemné bolesti hlavy, břicha a další nepříjemné stavy, kterým se lze snadno vyhnout.

Zdroj textu: www.businessinsider.com, www.realsimple.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button