JídloPrevence

Jaké potraviny škodí zdraví vašich zubů a dásní?

V předchozím článku jsme se zaměřili na potraviny, které jsou prospěšné pro zdraví vašich zubů a dásní a jejich konzumace jim neškodí. Dnešní článek se zaměřuje na potraviny, které naopak vaší dutině ústní škodí. Pokud si je budete dopřávat pouze občas a nebudete jich užívat kvanta naráz či je jíst pravidelně každý den, jejich dopad není tak velký, jinak mohou zubům zbytečně škodit. 

Kyselé nápoje

Milujete-li sklenici pomerančového džusu každé ráno k snídani a během dne pijete vodu s limetkovou či citronovou šťávou, můžete tímto způsobem dost škodit vašim zubům. Kyseliny, které se nacházejí v citrusech rozkládají zubní sklovinu, což způsobuje jejich poškození. Džusy a šťávy z grapefruitů mají bohužel vliv na vaše zuby. Řešením může být pití džusů brčkem či si následně dopřát vyčištění zubů či alespoň čistou vodu. Pití vody s citronem může mít mnohé pozitivní zdravotní výhody. Nezapomeňte si však:

  • nečistit zuby před pitím citronové šťávy
  • ředit vodu z citronu vodou
  • po pití citrusové šťávy si vypláchnout ústa vodou
  • počkat alespoň 30 minut, než si budete čistit zuby
  • použít remineralizační pastu na zuby

Bílé pečivo

Snad se již vyhýbáte bílému pečivu už kvůli tomu, že je plný prázdných kalorií, nezasytí a obsahuje rafinované cukry. Bílé pečivo je i nezdravé pro vaše zuby, jelikož se snadno dostane do všech mezírek, ve kterých zůstává a zvyšuje růst bakterií v ústech.

Iontové nápoje

Jste sportovec a pravidelně si dopřáváte iontové nápoje? Zkuste jejich spotřebu trochu snížit, podobně jako sodovky obsahují iontové nápoje mnoho cukru. Iontové nápoje účinně narušují zubní sklovinu.

Sušené ovoce

Sušené ovoce je pro vaše zuby také nezdravým, a to nemluvíme ani o sladkostech, bonbonech a čokoládě. Sušené ovoce se snadno dostane mezi zuby a podporuje růst bakterií v ústech. Vynechejte sušené ovoce a dopřejte si čerstvé jablko či ananas, které naopak zdraví zubů podpoří.

Kyselé okurky

Ano, i kyselé okurky mohou škodit vašim zubům. Ona kyselá chuť je tím, co vašim zubům škodí. Pokud si však kyselé okurky dopřejete jen zřídka, nemusí to být žádný problém, pokud je tedy nebaštíte každý den.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button