PrevenceZdraví

Jaké rostliny u vás doma mohou čistit vzduch?

Pokojové rostliny, které máte v ložnici či obývacím pokoji, mohou sloužit pouze jako estetický doplněk interiéru, ale v mnohých případech jde o živoucí čističky vzduchu. Jaké rostliny účinně čistí vzduch a zbaví ovzduší toxinů?

Rostliny čistí vzduch

Jelikož rostliny absorbují část částic ze vzduchu, berou si i některé látky, které nám škodí. A jelikož většinou pracujeme v interiéru a většinu času trávíme doma či někde vevnitř, zvláště přes zimu, je důležité, aby bylo naše ovzduší čisté. Řadu toxických látek mohou vydávat například syntetické materiály u vás doma, čistící prostředky, nábytek, apod. Znečištění však přichází i z venku v podobě pyly, bakterií, výfukových plynů, apod. Pomoci v čištění vzduchu vám mohou rostliny. Nejenže místnost zútulní, ale také účinně čistí vzduch. Jaké rostliny umístit do vašeho bytu či kanceláře?

Chryzanténa

Možná by vás to ani nenapadlo, ale chryzanténa je královnou rostlin, které čistí vzduch. Běžně ji můžete zakoupit v květináči. Chryzanténa potřebuje dostatek světla a slunečních paprsků. Nejdříve ji můžete mít doma za oknem, kde bude čistit vzduch a po odkvetení ji vysadit venku. Ze vzduchu čistí amoniak, benzen, xylen a formaldehyd.

Zelenec

Další rostlinou vhodnou do interiéru je zelenec, což je trávovitá rostlina, která nepotřebuje příliš péče. Vhodná je pro pěstitele začátečníky i osoby, které na své květiny často zapomínají. Zelenec umístěte na místo s dostatečným světlem. Ze vzduchu zelenec odstraňuje formaldehyd a xylen.

Dracena

V pestrosti vás uspokojí dracena, které existují více než 40 druhů. Dracena odstraňuje ze vzruchu xylen, benzen, formaldehyd a trichlorethylen. Její listy jsou dlouhé a bývají lemovány bílou, krémovou či červenou barvou. Pokud máte psa či kočku, dracenu si raději nepořizujte, protože může být pro vaše mazlíčky toxická. Dracena touží po slunném stanovišti, kde teplota neklesne pod 18 stupňů. Postačí ji mírná zálivka a během zimy spíše sucho.

Oblíbený fíkus benjamín

Fíkus benjamín je oblíbenou květinou, která se vyskytuje snad ve všech domácnostech a kancelářích po celé republice. Původem je však fíkus z jihovýchodní Asie, kde je pěstován jako velký strom. Fíkus toho snese poměrně hodně a není náročný. Stačí mu nepřímé světlo a vyšší vlhkost vzduchu. Doma ho můžete mít po celý rok a v době oteplení ho dokonce nechat venku a na zimu znovu přenést do interiéru. Ze vzduchu odstraňuje benzen, formaldehyd, trichlorethylen.

Lopatkovec

Lopatkovec krásně kvete a dokáže skvěle zútulnit interiér. Skvěle také čistí vzduch od amoniaku, benzenu či formaldehydu. Během léta také vykvétá, myslete tedy na to, aby vám pyl z ní zbytečně neuškodil. Lopatkovec ocení stinné místo a vlhkou půdu, občas ho můžete také mlžit.

Ledviník

Ledviník zbaví vzduch ve vašem interiéru formaldehydu a xylenu. Tato rostlinka miluje vlhkost a přednost dává chladnějšímu místo s nepřímým světlem. Ledviník pořebuje dostatek vlhka a rosení.

Tchýnin jazyk

I tchýnin jazyk vám pomůže k čistšímu ovzduší u vás doma. Tato rostlina nepotřebuje častou zálivku, vystačí si se suššími podmínkami, proto se ji skvělé daří i v bytech. Tchýnin jazyk potřebuje slunce a vzácně dokonce tato rostlina vykvétá. Tchýnin jazyk z ovzduší odstraňuje benzen, formaldehyd, trichorethylen a xylen.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button