Jakých výsledků lze dosáhnout s bělicími zubními pastami?
Popularita bělicích zubních past neustále roste. Není divu, protože se jedná o finančně nenáročnou metodu, jak dosáhnout zářivého úsměvu. Jak tyto přípravky fungují a může je používat každý?
Bělicí zubní pasta: jak rychle funguje?
První účinky tohoto typu pasty můžeme vidět již za tři dny používání. Takové výsledky nabízí bělicí zubní pasta Colgate Max White Ultra Active Foam. Je jednou z mála past s takovým složením a účinkem dostupných na trhu. Výrobci bělicích přípravků nabízejí opravdu širokou škálu produktů na bělení. Stačí krátká návštěva supermarketu nebo lékárny, abyste to zjistili. Najdeme tam nástavce, tekutiny, pásky, aplikátory a prášky. Nejoblíbenější se však zdají být bělicí zubní pasty.
Bělicí zubní pasty mají mnoho příznivců a není divu, protože pro výběr těchto produktů hovoří mnoho faktorů. Pasty jsou levnější alternativou profesionálního bělení zubů v zubních ordinacích. Každodenní ošetření se provádí v domácí koupelně a při pravidelném používání se dostaví efekt svěžesti a světlejších zubů. Navíc je používání bělicích zubních past velmi jednoduché, protože se nijak neliší od používání tradičních zubních past. Stačí si jen správně čistit zuby. Je třeba to dělat pravidelně, nejméně dvakrát denně, ráno a večer. Tedy úplně stejně jako u tradičních past.
Není proto překvapením, že mnoho lidí nahrazuje dříve používané přípravky právě bělicími zubními pastami. Doufají, že dosáhnou zářivého úsměvu, zlepší dojem ze svého vzhledu, což se přímo promítá do osobní spokojenosti a sebevědomí. Používání bělicí pasty není složité ani nákladné, a přitom je účinné.
Odstraňování povrchových skvrn
Pravda je bohužel taková, že se někdy můžeme sebevíc snažit a starat se o zuby, a přesto stále nebudou vypadat příliš atraktivně. Můžeme si je čistit každý den, vyplachovat si ústa speciálními ústními vodami, používat pomůcky k odstraňování zbytků jídla z mezizubních prostor, ale zuby budou stále žluté, zašedlé, s nevzhlednými skvrnami. Vzhled zubů totiž závisí na mnoha faktorech, a některé z nich jsou velmi individuální. V případě barvy zubů hrají důležitou roli například genetické predispozice. Právě ony určují mineralizaci tkání, jejich chemické složení, barvu dentinu, tloušťku a odstín skloviny. Jednoduše řečeno: vzhled zubů a jejich přirozenou barvu.
Barva se však mění a my sami máme vliv na to, jak tato změna probíhá. Dalším důležitým faktorem pro vzhled chrupu je strava. To, co jíme a pijeme, má přece reálný vliv na celý náš organismus, a tedy i na barvu a kondici našich zubů. Barviva obsažená v potravinách se mohou usazovat na zubech a měnit jejich vzhled. Mezi potraviny, které barví zuby, patří mimo jiné: bobuloviny, třešně, pomeranče, červená řepa, špenát. Skvrny způsobuje také černý čaj, káva, coca-cola a další barevné nápoje, stejně jako alkohol, například červené víno.
Asi není třeba připomínat, že i kouření má značně negativní vliv na vzhled zubů a jejich celkový stav. Nepříjemné žluté a někdy i našedlé či hnědavé zbarvení zubů je bohužel častým neduhem kuřáků, a právě proto by měli zvláště uvažovat o bělicí kúře, ale především o ukončení kouření. Vysněných výsledků bělení dosáhneme pouze v případě, že s tímto zlozvykem přestaneme.
Barvu zubů ovlivňuje ještě jeden faktor, který si možná ne každý uvědomuje. Je to věk člověka. S přibývajícími lety se naše tělo mění. Bez obalu se dá říct, že se opotřebovává. A přesně to se děje také se zubní sklovinou, která se postupem času ztenčuje, tmavší vrstvy dentinu jsou stále viditelnější a v důsledku životního stylu se objevují další skvrny.
Je zřejmé, že tradiční zubní pasty si s těmito problémy neporadí a nezajistí, aby byl náš úsměv světlejší, bělejší a atraktivnější. Proto je třeba použít jiné, účinnější metody.
Pokud chceme mít zářivý úsměv, je rozumné sáhnout po bělicích přípravcích, jako jsou zubní pasty. Je dobré vybírat výrobky, které jsou ověřené, klinicky testované a za kterými stojí renomovaní výrobci s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti péče o ústní hygienu.
Bělicí zubní pasty obsahují složky, které účinně odstraňují povrchové skvrny způsobené pitím kávy, silného čaje, červeného vína nebo konzumací výrobků obsahujících přírodní a umělá barviva. Existují také přípravky, které si poradí i s hlubšími, odolnými skvrnami a působí preventivně, čímž eliminují riziko vzniku nových nežádoucích barevných změn. Při pravidelném používání bělicích zubních past se zuby stávají výrazně světlejšími. Při používání pěny Colgate Max White Ultra Active Foam jsou první výsledky viditelné již po třech dnech.
Leštění skloviny
Bělicí pasty lze rozdělit na dva typy:
- bělicí pasty s abrazivními a leštícími látkami,
- pasty s bělicími chemickými látkami.
Podívejme se nejdříve na první skupinu. Jedná se o přípravky, které obrušují skvrny a usazeniny, které se hromadí na zubech. Jejich druhým úkolem je vyhlazení povrchu zubů. Jako brusné a leštící složky se nejčastěji používají:
- dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého
- křemičité gely,
- křemičitany sodno-hlinité,
- práškové plasty (přibližně 25 až 50 % složení pasty).
Proč lidé, kteří si bělí zuby doma, tolik oceňují pasty s abrazivními a leštícími látkami? Tajemství spočívá v tom, že účinně odstraňují povrchové skvrny a navíc zuby leští, takže jsou hladší a lesklejší. Abychom se o tom přesvědčili, stačí po použití takové pasty přejet jazykem po zubech. Je však důležité si uvědomit, že tyto pasty nejsou vhodné pro každého. Odhalené zubní krčky, jiná parodontální onemocnění, potíže s dásněmi nebo citlivé zuby – v těchto situacích bude vhodné zvolit bělicí přípravek s jinými vlastnostmi.
Svěží dech
Někdy panuje mylná představa, že člověk, který si doma bělí zuby, by měl mít na umyvadle dvě zubní pasty. Jednu tradiční, která zajistí správnou hygienu, bude působit proti zubnímu kazu a zajistí svěží dech, a druhou bělicí. A musí používat obě zároveň, aby se udržela odpovídající úroveň hygieny a dosáhlo se efektu bílého úsměvu. Tak to ale není.
Bělicí zubní pasty plní obě tyto funkce. Používají se k ústní hygieně i bělení zubů. Poskytují také trvalý pocit svěžesti v ústech.
Redukce plaku a zubního kamene
Na vzhled chrupu má také významný vliv tvorba zubního plaku a ukládání zubního kamene. Zubní plak je skutečnou živnou půdou pro bakterie – včetně těch, které způsobují zubní kaz. Jedná se o biofilm, který se na zubech začne usazovat již několik hodin po jejich vyčištění. Plak se obvykle objevuje hlavně na linii dásní a v mezizubních prostorech a postupem času jeho vrstva narůstá.
Zubní kámen je pak mineralizovaný plak. Začíná se tvořit po několika desítkách hodin od vyčištění zubů. Jednoduše řečeno, plak začne krystalizovat a tvrdnout, což způsobí, že se zuby pokryjí trvalým nevzhledným povlakem.
Pokud je zubního kamene hodně, je nutné si jej nechat v zubní ordinaci mechanicky odstranit. To je třeba provádět pravidelně, protože přetrvávající zubní kámen může způsobit větší problémy, jako je parodontóza, zánět dásní nebo jiná parodontální onemocnění.
Právě kvůli zubnímu plaku a kameni je tak důležité důkladné čištění zubů správnými přípravky.
Bohužel neexistují žádné pasty, které by odstranily již existující zubní kámen. Ten dokáže odstranit pouze zubař. Existují však produkty obohacené o antibakteriální složky, které pomáhají redukovat zubní plak a zabraňují tak tvorbě zubního kamene.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos