Rady a tipy

Jarní únava: Proč ji prožíváme? A jak si s ní poradit?

Cítíte se často unavení, malátní, bez potřebné energie? Nechce se vám jednoduše nic dělat? Přichází jaro, sluneční paprsky a s ním změna režimu. Mnoho měsíců jste však byli zvyklí na jiný režim, méně pohybu, nižší přísun ovoce a zeleniny ve stravě, zátěž z chladného počasí, apod. To vše na vás na začátku nového období dopadne a organismus se musí vyrovnat s přicházející změnou. Jak svůj organismus v této změně podpořit? 

Přirozená změna

Jarní únava je úzce spojena s biorytmy. Za sebou máme období bez slunečních paprsků, vystaveni vlivům chladného počasí, smogu a přírody bez života. Přichází přirozené změna spojená s jarem, kdy se vše kolem nás probouzí, příroda se zaplavuje energií a i na nás se tato změna projeví, její přechod je však náročnější. Přes zimu byl navíc náš organismus vystaven nemocem a také stresu, který je během zimy náročnější zvládat. I smog hraje svou roli, jelikož vzniká více kyslíkových radikálů v našem okolí, které mají na lidský organismus vliv. Navíc jsme prozatím jedli spíše těžká jídla, méně ovoce a zeleninu a také si dopřávali menší dávku pohybu. Myslete na to, že byste se této změně neměli bránit, ale přijmout ji. Dopřávejte si na jaře větší dávku spánku a snažte se přejít na zdravější životní styl obsahující zdravé potraviny a dávku zdravého pohybu.

Pomůže příroda

S jarní únavou pomůže příroda. Myslete na to, že již před příchodem jarního období můžete svůj jídelníček obohatit o zeleninu a ovoce. Přidat můžete také multivitaminové přípravky, ať jde o formu tablet šumivých, cucacích či želatinových. Vitamín C doplníte také s pomocí doplňků stravy, nejlépe v kombinaci se zinkem, které jeho účinky podporuje. Myslete především na svůj imunitní systém, který se potřebuje před vnějšími vlivy chránit. Nezapomínejte na kvalitní a pravidelný přísun antioxidantů, zvláště beta-karoten, vitamín C a E, resveratrol, koenzym Q10, selen či zinek. Zapomeňte také na dosavadní zlozvyky, které zbytečně celkové zdraví vašeho těla oslabují. Snažte se přestat kouřit a omezte konzumaci alkoholu na minimum (sklenka červeného vína dvakrát do týdne je však zdraví přínosná).

Stres a změny

Základem mnoha onemocnění a civilizačních chorob je stres, kterému jste každodenně vystaveni. Se stresem bojujte s pomocí relaxačních metod. Zařaďte do svého režimu pravidelnou meditaci, jógu, poslech hudby, apod. Dopřávejte si pravidelně odpočinek, ať už se jedná o jeho aktivní či pasivní formu. K přirozenému zmírnění napětí a stresu může pomoci i řade léčivých rostlin, jako je například mučenka, meduňka lékařská či kozlík lékařský. Pomoci při zvládnutí negativních vlivů a stresu vám mohou i tvz. adaptogeny, které zvyšují odolnost organismu proti vlivům z okolí. Léčivé rostliny jsou skvělými pomocníky, jedná se například o ženšen indický či všehoj, třapatka nachová, rozchodnice růžová, klanopraška čínská či ashwagandha, které je věnován celý článek na našich stránkách. Nezapomínejte však na to, že jarní únava je přirozeným projevem, který patří ke změně ročního období. Trpíte-li však únavou po delší dobu či vás provázejí deprese, nemusí se jednat o jarní únavu, ale o únavový syndrom či o syndrom vyhoření. Je potřeba naslouchat svému organismu a v případě dlouhodobých problémů se poradit se svým lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button