Jitrocel kopinatý: Hojí rány, čistí krev a léčí kašel
Tuto léčivou bylinu zná snadkaždý český obyvatel. Vídá ji na polích, u cest či na louce. Někteří ji dokonce považují za plevel a jen málokdo ví o jejich léčivých vlastnostech. Jitrocel kopinatý je vytrvalou rostlinou, která působí proti kašli, má protizánětlivé a antibiotické účinky. Narazit můžete i na další druhy jitrocele, jako je nejznámější jitrocel prostřední či větší. Všechny druhy jitrocele oplývají léčivými látkami.
Oblíbená léčivka
Jitrocel byl hojně využíván již za dob našich babiček a možná již mnohem dříve. Dostal také řadu lidových názvů, jako je babka, celníček, hojílek, myší ouško, beraní jazyk, čelník či svalník. Jitrocel může dorůst až do výšky 60 cm. Z byliny se sbírají především listy, a to v období od června do konce srpna.
Jak si jitrocel nasušit?
Listy se sbírají v období od června do konce srpna. Toto období už jste trochu prošvihli, ale nezoufejte. Jitrocel si můžete nasbírat a nasušit už další rok. Sbírejte pouze listy, neměly by být pomačkané, vlhké či zapařené. Jitrocel je totiž celkem náročný na sušení. Takové listy rychle zčernají a ztrácí své zdravotní výhody. Sušte listy v tenkých vrstvách. Nejdříve si je předsušte na slunci, poté už se dosouší ve stínu na vzdušném místě. Pokud sušíte v sušičce, teplota by neměla překročit 40 stupňů. A jak poznáte správně nasušené listy? Měli by mít krásně olivovou až hnědavě zelenou barvu a měly by se snadno lámat. Listy nijak nevoní, chuť mají poměrně hořkou. Pozor ještě na jednu zásadu! Suší se bez obracení.
Zdravotní výhody konzumace jitrocele
Jelikož obsahuje slizové látky, působí pozitivně proti kašli. Tyto látky mají totiž ochranné účinky a zmírňují podrážděný krk. V zimě je pro nás jitrocel velmi důležitý. Měli byste ho preventivně užívat, ať v podobě čajů či sirupu. Pomáhá tedy odkašlávání a hojí krk, užívejte ho při chronickém zánětu průdušek, astmatu a jiných chorobách dýchacích cest. Bývá také užíván jako pomoc při zácpě. Užívá se také zevně, jako obklad při ekzémech, spáleninách, na špatně se hojící rány.
Účinky jitrocele
- působí proti kašli
- pomáhá vykašlávání
- čistí krev
- detoxikuje žaludek
- léčí bronchitidu
- hojí rány, poranění zvířetem, bércové vředy
- působí proti trombóze, ucpávání žil
Jak jitrocel užívat?
Jitrocel je vhodné užívat ve formě čaje. Na jednu vrchovatou lžičku listů potřebujete 250 ml vody, jen krátce listy spaříte a necháte vylouhovat. Připravit si můžete ze sušených listů jitrocele také čajovou směs. Stačí ve stejném poměru smíchat jitrocel, mateřídoušku, lipové květy či další byliny, které máte rádi. Připravit si můžete také obklady z listů. Čerstvé listy se opláchnou pod vodou, rozválí na desce válečkem na kaši a pokládají se na nemocné místo. Největší dobrotou, kterou si oblíbí i děti, je jitrocelový sirup.
Jak si doma připravit jitrocelový sirup?
Dvě vrchovaté hrsti jitrocelových listů semelete na masovém mlýnku nebo rozmixujete do jemné kaše. Do kaše přidejte trochu vody, 300 g cukru a 250 g včelího medu. Za stálého míchání vše vařte na mírném ohni, dokud nevznikne hustší tekutina. Ještě horkou ji naplňte do sklenice. Skladujte v lednici. Existuje také druhý způsob, při kterém listy nevaříte. Umyté listy se vloží do sklenice. Vždy narovnáte listy, zasypete cukrem, a takto několikrát prokládáte. Řádně listy stlačte a zavřete. Vznikající hmota se postupně usazuje a vaším úkolem je sklenici stále doplňovat, dokud nebude plná. Poté uzavřenou sklenici uschováte na dobu 6-8 týdnů na tmavé místo, obsah zkvasí. Po někola týdnech směs zahřejte, sceďte a přelijte do skleniček. Doma vyrobený jitrocelový sirup je také skvělým dárkem pod každý stromeček.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos