Zdraví

Všestranná lékořice: Kdy se vám její účinky mohou hodit?

Znáte lékořici jen v podobě sladkého pendreku? Nasbírejte si na podzim kořen lékořice a používejte ho jako léčivo na mnohá onemocnění. V dnešním článku si posvítíme na účinky lékořicového kořene na vaše zdraví.

Lékořice jako neobjevený zázrak

Lékořice lysá, někdy označovaná také jako sladké dřevo, je rostlina, která roste v přírodě divoce a i vy se s ní u nás můžete setkat na slunných místech a především v oblasti jižní Moravy. Svým původem je totiž ze Středního východu a Středomoří. Lékořici poznáte podle pravidelně uspořádaných listů, které jsou na rubu jemně chlupaté – viz obrázek. Lékořice dorůstá výšky až 1,3 m a je to vytrvalá rostlina. Pozor na záměnu s keřem malého akátu. Lékořice kvete v období od června do července světle modorofialovými květy, které jsou podobné střapcům. Z lékořice se však sbírá především kořen, a to v období od září do října. Kořen sbírejte u starších rostlin, které mají kořen již vyrostlý. Poté si kořen pečlivě omyjte a nasušte.

Účinky lékořice

Lékořice se vám bude hodit na mnoho zdravotních problémů a onemocnění. Pravidelné užívání kořene lékořice má pozitivní vliv na činnost střev, podporuje tvorbu žaludečního hlenu, celkově pozitivně působí na trávicí trakt a podporuje imunitní systém. Lékořici oceníte při zažívacích obtížích, například při zácpě, křečích či jako lék na nadýmání. Lékořice je skvělým pomocník v boji proti plicním chorobám, účinkuje na kašel, zahlenění a katar plic. Pomůže vám s vykašláváním i s horečkou a působí jako antiseptikum. Další účinky lékořice působí na močový měchýř, rozpouští močové a ledvinové kameny. Její účinky jsou opravdu široké. Neměli bychom zapomenout ani na hormonální účinky lékořice. Podporuje totiž tvorbu některých hormonů a je vhodná pro ženy, jelikož léčí potíže spojené s klimakteriem. Navíc snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá s některými druhy alergií.

Jak lékořici používat?

Hned na začátku je důležité říct, že lékořice není vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem a při dlouhodobějším užívání zadržuje vodu v těle. Předávkování lékořicí může provázet bolest hlavy a nevolnost. Z lékořice se používá kořen (chce to více než 3 roky starou rostlinu, ze které kořen sklidíte), ten můžete nasušit či použít čerstvý. Z něj si připravíte nálev či odvar. Kořen se řádně nadrtí či pomele a na šálek vody se používá lžíce kořene. Z kořene lze připravit také tinkturu či kořen přímo žvýkat. Lékořice je bohatá na saponiny, estrogenní látky, flavonoidy, steroly a další účinné látky, díky kterým se pro vás stává léčivou.

Kdy lékořici používat?

  • při zácpě a nadýmání
  • při zánětech hrdla
  • při kašli a nachlazení
  • při pálení žáhy
  • při problémech s trávicí soustavou
  • při vysoké hladině cholesterolu
  • na močové a ledvinové kameny
  • při problémech s klimakteriem

Vypěstujte si ji doma

Lékořici si můžete pěstovat také na své zahradě. Stačí sehnat sazeničky či získat odkopnutou část rostliny z planě rostoucí rostliny. Zasaďte si ji na zahradě na slunné místo do dobře propustné půdy. Na podzim se lékořice zastřihává a zakrývá, aby rostlina nezmrzla. Jelikož se jedná o vytrvalou bylinu, může se vám lékořice dožít i desítek let. Záleží jen na tom, jak o ni pečujete.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button