Každodenní sprchování – udržujte svou pokožku neustále hydratovanou
Vaše každodenní sprcha je důležitým bodem pro udržení osobní hygieny a dobrého zdravotního stavu. Typy a triky, jako je sprchování vlažnou vodou pro posílení zdraví, či používání hydratačních olejů bezprostředně po sprše, jsou vám jistě známe. Dnes si probereme další body a poukážeme na chyby, které nás při sprchování můžou doprovázet.
Teplota vody
Reklamy, v nichž herce v ručníku obklopuje hustá pára, jsou sice časté, ovšem snové. Takto by vaše sprcha opravdu vypadat neměla. Teplá voda podle dermatologů způsobuje nepříjemné vysušení především v zimním období. Sprcha by tedy měla být teplá, ovšem ne vařící.
Dlouhé a časté sprchování
Dlouhé a časté sprchy jsou sice lákavé, nejvíce v chladné dny, ovšem nezdravé. Spolu s teplou vodou má dlouhé a časté sprchování (více než jednou denně) za následek velmi suchou pokožku, která způsobuje ekzémy. Omezte proto sprchování na maximálně 10 minut s použitím minimálního množství mýdla. Ihned po sprchování namažte svou pokožku hydratačním krémem či olejem. Skvělým pomocníkem je v tomto případě kokosový olej.
Ájurvéda říká
Někdo je zastánce každodenního koupání, jiný nemá problém sprchovat se pouze jednou za dva dny. Ájurvéda však tvrdí, že každodenní koupání má mnoho zdravotních výhod, kterými jsou:
- potlačení únavy a ospalosti
- zlepšení krevního oběhu
- otevření pórů a odplavení toxinů
- snížení krevního tlaku
- zmírnění bolesti svalů
- navození klidu a relaxace
- podpoření mladistvého vzhledu
- zvýšení chuti k jídlu
Podle ájurvédské medicíny není sprchování vhodné bezprostředně po jídle. Teplá voda totiž odvádí z trávicího ústrojí tělesné teplo, které je však pro dobré trávení potřebné.
Méně, je někdy více
V dnešní době si můžeme vybrat ze široké škály produktů do sprchy. Ovšem s těmi opatrně. Velké množství sprchového gelu může přivést pocit svěžesti, ovšem také s sebou nese velká negativa. Látky obsažené v mýdlu odstraní přirozené oleje, které vytváří naše pokožka. Proto mnozí z nás můžou po koupeli cítit až nepříjemně napjatou pokožku.
Podle dermatologů jsou nejlepšími pomocníky neparfemované mýdla s hydratačními vlastnostmi. V žádném případě byste neměli používat mýdla na bázi alkoholu. Omezit byste měli i mytí pomocí žínky a houby, vhodné jsou jen ty nejemnější.
Sprchování před spaním
Zatímco ranní sprcha je pravděpodobně tím nejlepším způsobem, jak své tělo probudit, sprcha před spaním je skvělá především pro přípravu svého těla k odpočinku. Před spaní klesá tělesná teplota, která brání spánku. Sprcha však vaše tělo ohřeje a udrží tělesnou teplotu na bodu, který je potřebný k relaxaci a zdravému spánku.
Čistá sprcha
Teplá voda a mýdlo vedou k utváření choroboplodných zárodků, které nikdo ve sprše nechce. Vaše místo ke každodenní hygieně by se mělo udržovat čisté. Proto kromě pravidelného čištění koupelny nezapomínejte ani na sprchový závěs. Na něm během sprchování ulpí mýdlová voda, která vytváří skvělé podmínky pro bakterie. Jednou za 6 měsíců vyčistěte závěs horkou vodou a bělicím čistidlem.
Další antibakteriální typ by se měl dodržovat před každým sprchováním. Před vstupem do sprchy pusťte po dobu 30 sekund vodu, která odstraní prach a bakterie nahromaděné během dne. Je-li vaše sprchová hlavice plastová, je vhodné zvážit její výměnu. Lepší volbou je kov, který na sebe váže bakterie v mnohem menším množství než plast.
Každodenní sprchování je skvělým rituálem, ať už večer, či ráno. Nezapomeňte však dodržovat tyto body, které udrží vaši pleť dlouho mladistvou a jemnou.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos