Kotvičník zemní je zázrakem nejen pro mužské zdraví
Téměř v každém doplňku určeném pro podporu mužského intimního zdraví lze narazit na přísadu zvanou tribulus terrestris. Jakkoliv tajemně může působit, jedná se o kotvičník zemní, jednoletou poléhavou bylinu, která se vyskytuje v Evropě, Asii, Africe i Austrálii. V určitých částech světa znají její účinky už tisíce let. V tradiční medicíně se využívají všechny části rostliny. Po odkvětu této rostliny brzy následuje drobný plod složený ze 4-5 oříšků. Na vnější straně těchto oříšků jsou špičaté ostny, ale semena uvnitř jsou zdrojem živin. Ostnatý vzhled připomínající kotvu je zřejmě zodpovědný za český název.
Jak kotvičník působí na naše zdraví?
Na trhu lze narazit na nespočet doplňků s kotvičníkem, nejčastěji jde o tablety, čaje, tinktury nebo sušený prášek. U každého doplňku je nutné dbát na doporučené dávkování uváděné výrobcem. Samozřejmě je možné rostlinu i pěstovat a mít tak k dispozici její přirozený zdroj, který můžete využívat. Tato rostlina obsahuje různé steroly, saponiny a beta-sitosterol, které mohou mít na tělo měřitelné antioxidační a protizánětlivé účinky. Tento bylinný lék obsahuje také adaptogeny, specializované sloučeniny, které mohou pomoci vašemu tělu naučit se účinněji bránit. Mezi hlavní potenciální výhody užívání kotvičníku patří:
- Zvýšení libida u žen
- Posílení plodnosti
- Snížení krevního tlaku
- Zmírnění nervových poruch
- Prevence některých druhů rakoviny
- Léčba erektilní dysfunkce
- Posílení vytrvalosti
- Ztráta váhy
- Regulace hladiny cholesterolu
- Léčba bolesti hlavy
- Prevence deprese
- Léčba ekzému
- Snížení kašle
- Prevence plynatosti
Pomoc při rakovině i erektilní dysfunkci
Nejpozoruhodnější účinky, které tento doplněk může mít, souvisí s hladinami hormonů v těle. To může pomoci snížit zánět v prostatě a snížit rizikové faktory pro rakovinu prostaty. Některé výzkumy ukazují, že extrakt může pomoci při navození apoptózy v lidských buňkách rakoviny jater. Jedna další studie ukazuje, že může také pomoci s inhibicí proliferace buněk rakoviny prsu. V souvislosti s tím je již dlouho známo, že tento bylinný extrakt pomáhá při erektilní dysfunkci a produkci testosteronu v těle. Tento extrakt může také pomoci těm, kteří se snaží zhubnout, protože může zvýšit oběh a metabolickou aktivitu. To může snížit únavu a zvýšit vytrvalost. Pokud jde o zdraví srdce, tribulus terrestris může také snižovat krevní tlak a cholesterol, čímž snižuje riziko srdečních infarktů, mrtvice a ischemické choroby srdeční.
Proč je kotvičník populární u sportovců?
S adaptogeny a specializovanými antioxidanty ve vysokých koncentracích může tento extrakt zlepšit reakci těla na útoky a stresory a také zlepšit účinnost cvičení. Tribulus terrestris je antimikrobiální, antidepresivní a antikarcinogenní, zároveň zvyšuje sportovní výkon a vykazuje lepší výsledky u kulturistů. Mezi další účinky, které lidé zmiňují, patří nižší výskyt infekcí močových cest, úleva od zánětů a kožních onemocnění a odstranění příznaků anémie.
Použití a dávkování
Tuto mocnou rostlinu můžete použít různými způsoby, mimo jiné jako extrakt, jako čaj a jako mletý prášek, což bude vyžadovat různé dávkování. Jak již bylo zmíněno výše, u doplňků stravy se řiďte dávkováním uvedeným výrobcem. Pokud dávkování uvedené nemáte, pro extrakt, který je typicky 60% saponinový extrakt, byste měli konzumovat zhruba mezi 200-400 mg denně. Pokud jde o mletý prášek, můžete bezpečně konzumovat 3 až 6 gramů denně. Pokud si vaříte čaj se sušenými listy nebo práškem, nepoužívejte více než čajovou lžičku a omezte příjem na 2 šálky denně.
Nežádoucí účinky
Navzdory výhodám, které může mít, existují některé vedlejší účinky užívání tohoto bylinného doplňku, jako jsou následující:
- Úzkost a rozrušení
- Problémové spaní
- Nepravidelné periody
- Gastrointestinální problémy
- Ztráta vlasů
Účinky, které tato bylina může mít na vaše hormony, mohou mít za následek nepředvídatelné vedlejší účinky, proto se vždy nejprve poraďte se svým lékařem, zvláště pokud již máte co do činění s hormonální nerovnováhou. Některá opatření by také měly přijmout těhotné a kojící ženy, dále také osoby, které mají podstoupit operaci.
Zdroje obrázků:
Vengolis, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Hüseyin Cahid Doğan, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos