Zdraví

Libeček není jen skvělým parťákem v kuchyni, ale i přínosem pro zdraví

Libeček můžeme označit jako tradiční bylinu, kterou v kuchyni používaly již naše babičky. Nejčastěji libeček přidáváme do polévek či k vařeným bramborám, aby měly příjemnou libečkovou vůni. Ve skutečnosti však libeček není jen skvělým pomocníkem v kuchyni, ale má i mnoho pozitivních vlivů na vaše zdraví. Pomůže snížit riziko vzniku zánětu, bolesti a má vliv na léčbu močových cest. Podporuje zdraví trávicího traktu (nadýmání, poruchy trávení). Pomůže i při respiračních problémech a podporuje pravidelnou menstruaci.

Libeček

Libeček lékařský má velmi specifickou vůni. Je to přibližně 1,5 až 2 metry vysoká rostlina, kterou ve volné přírodě nepotkáte. Svým původem je ze Středomoří a u nás ji pěstujeme na zahradách. Z libečku se užívají listy, ale i nať. I když libeček většinou používáme jen při vaření, je také skvělou léčebnou bylinnou. Na léčebné účely se používá i kořen, který se vykopává brzy na jaře před vyrašením listů či až na podzim. Čerstvě vytržený kořen se naseká a suší.

Na infekce močových cest

Libeček může při nepříjemné infekci močových cest, která postihuje ledviny, močovou trubici a močový měchýř. Při problémech s ledvinami by se však libeček neměl užívat jen samotný, aby ledviny spíše nepodráždil. Při problémy s močovým ústrojím se doporučuje čaj s obsahem kořene libečku či libečková tinktura.

Pomoc při dyspepsii

Dyspepsie je souhrnné označení pro různé trávící obtíže, které se objevují především při chorobách gastrointestinálního traktu. Patří sem například pocit plnosti v břiše, plynatost, nevolnost, zvracení, průjem či zácpa. Od těchto potíží libeček pomůže.

Podporuje chuť k jídlu

Pokud ztrácíte chuť k jídlu, může být zařazení libečku v jakékoliv formě účinnou pomocí. Zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení.

Bronchitida

Libeček pomůže také uvolnění a vyloučení hlenu z dýchacího systému. Bronchitida, zánět průdušek má mnoho příznaků, se kterými vám libeček pomůže.

Zasaďte si i vy rostlinu libečku na svou zahradu a pravidelně jej užívejte jako prevenci s problémy s trávicím traktem či močovým ústrojím.

Zdroj: draxe.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button