PrevenceZdraví

Lidé, kteří často trpí bolestmi hlavy, nespavostí a nedostatkem energie, by měli do své stravy ihned zapojit tyto vitamíny

Rádi vám poskytneme důležité informace a fakta, které byste měli vědět o těchto důležitých mikroelementech, díky kterým lze bolest hlavy odbourat a které by neměli v těle chybět.

Výhody hořčíku

Hořčík je jedním z hlavních aktérů nejméně 300 různorodých chemických reakcí v těle každého jedince. Tento prvek napomáhá přetransformovat potraviny na energii a také napomáhá k vytváření nových bílkovin z aminokyselin. Proto se také hořčík využívá ke zmírnění či eliminaci stresu, úzkosti a při snaze nespat.

Hořčík, jako účinný a důležitý prvek v lidském těle, dokáže zabraňovat neustálým bolestem hlavy a je také schopen reagovat a pomáhat při léčbě s migrénami. Pokud nemá jedinec v těle dostatek hořčíku, snižuje tak hladinu serotoninu, působí na funkci neurotransmiterů a způsobuje zužování krevních cév.

Nízká hladina hořčíku může být i častým začátkem depresí a nespavostí.

Doporučené dávkování hořčíku:

·       Muž ve věku 19 – 30 let: 400 mg

·       Muž starší 30 let: 420 mg

·       Žena ve věku 19 – 30 let: 310 mg

·       Žena starší 30 let: 320 mg

Hlavními zdroji pro přísun denní dávky hořčíku jsou především špenát, dále ořechy, celozrnný chléb, hnědá rýže, ryby, avokádo a maso.

Výhody vitamínu K:

Hlavní výhodou vitamínu K je syntetizace bílkovin, které jsou pro lidské těle nezbytným faktorem pro zastavení krvácení a srážení krve. Člověk, který nemá dostatek vitamínu K, může mít často nadměrné podlitiny, nebo dokonce krvácení.

Dalšími výhodami tohoto vitamínu, které byly sice zaznamenány, ale ne přímo vědecky dokázány, jsou ochrana před kalcifikací (zvápenatění) tepen a žil, ale také možnost snížení vzniku rakoviny prostaty a Alzheimerovy choroby.

Při dostatečném množství vitamínu K se spoluprácí s vitamínem D vedou vápník do lidského těla, převážně do kostí, a díky tomuto se kosti stávají více stabilnějšími a silnějšími. S tímto ohledem může vést nedostatek vitamínu K v těle ke zvýšení rizika vzniku zlomenin.

Doporučené dávkování vitamínu K:

· 0,001 mg vitamínu K na každý 1 kilogram tělesné hmotnosti jedince (bere se v potaz i věk a pohlaví).

Vitamín K lze nalézt především v bylinkách jako je bazalka, tymián, pažitka, majoránka, šalvěj a koriandr. Dalšími zdroji vitamínu je zelená listová zelenina (špenát, kale a další zelené listy), salátová zelenina (celer, ledový salát, římský salát, jarní cibulka, rukola a další) a brukvovitá zelenina (brokolice, zelí, choi, květák, růžičková kapusta atd.). Zdroje vitamínu K je ale také pálivé koření, jako je například paprika, chilli prášek, kájenský pepř a kari. A v neposlední řadě to jsou chřest, fenykl, sójové boby, sušené ovoce, pórek, okurky a olivový olej.

Nejdříve, než budete chtít užívat hořčík či vitamín K, vyhledejte svého praktického lékaře, který vám pomůže s jejich dávkováním. Díky nadměrnému užívání se mohou objevit vedlejší účinky a mohou ovlivňovat ostatní léky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button