Ostatní

Meditace pro začátečníky: seznamte se se sedmi čakrami – 1. část

O čakrách již mnozí s nás jistě slyšeli, ovšem málo kdo umí vysvětlit, co to čakra je a k čemu je dobré znát jejich umístění a funkci. Čakry jsou energetická centra, která se nacházejí v lidském těle podél míchy, odkud proudí naše vnitřní energie. Čakra znamená v sanskrtu kolo a představuje neustále proudění energií.

Existuje sedm hlavních čaker a plno drobných. My se dnes zaměříme na ty hlavní, které jsou propojeny s jednotlivými žlázami a orgány v těle. Jejich úkolem je regulovat tok energií. Tyto energetická centra mohou být aktivovány či dobíjeny prostřednictvím pravidelné meditace. Každá čakra má svoji barvu, Aku, tedy geometrický tvar a mantru, tedy slovo či slabiku, která pomáhá ke koncentraci a připojení na danou čakru.

Všechna energie leží ve spícím stavu na spodní části páteře. Během meditace se pomocí myšlenek snažíte tuto část rozproudit a dostat energii do celého těla. Správná praxe meditace a aktivování čaker vede ke zvýšení energie, harmonie, prosperity, zdraví a štěstí v životě.

Čakry mohou být blokovány v důsledku stresu, emocionální nerovnováhy, či fyzických problémů a nemocí. Proto se podíváme, jak pomoci čakrám opět správně fungovat a jak dosáhnout maximální rovnováhy.

Mooladhaara

1. čakra: Mooladhaara

Mooladhaara je čakra spojená s červenou barvou. Je umístěna ve spodní části páteře a má nejblíže k zemi. Tato čakra zajišťuje naše pozemské žití a fyzické přežití. Je spojena s nohami, tlustým střevem a nadledvinkami a řídí reflexní mechanismus těla. Zablokovaná mooladhaara se projevuje paranoiou, strachem, nerozhodností a špatnou obranyschopností.

Swadhishtana

2. čakra: Swadhishtana

Tato čakra se vyznačuje oranžovou barvou s umístěním u pupku. Orgány swadhishtany jsou ledviny, močový měchýř, reprodukční orgány a žlázy. Čakra se zabývá emocemi, jako je touha, radost, sexualita, plodnost a kreativita. Blokádou tohoto centra můžete zavinit emocionální problémy, které se projevují obsedantním chováním a sexuálními problémy.

Manipúra

3. čakra: Manipúra

Čakra manipúra souvisí se žlutou barvou a leží nad pupkem v oblasti břicha. Je spojena s ohněm, energií a nábojem. Čakra ovlivňuje funkci trávicího systémů, svalů, nadledvinek a slinivky břišní. Je také považována za centrum citového života, a proto se projevuje smíchem, radostí, ale i hněvem. Také koriguje citlivost, ambice a cílevědomost. Ucpání této čakry vede k častému hněvu, frustraci a nedostatku vůle.

Anahatha

4. čakra: Anahatha

Anahatha je čakra reprezentována zelenou barvou. Je uložena v oblasti srdce, kde má centrum láska, soucit, harmonie a mír. Orgány spojené s touto čakrou jsou plíce, srdce, paže a lymfatické uzliny. Zablokovaná čakra způsobuje poruchy imunitního systému, srdeční a plicní nemoci a emocionální problémy jako je nelidskost, nedostatek soucitu a bezcharakterní chování.

Pokračování ve druhé části.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button