Zdraví

Menstruace

Menstruace, označovaná dříve také jako perioda a v současné době nejčastěji měsíčky nebo menzes, představuje přirozenou součást života každé ženy v plodném věku (tedy asi od 12 do 55 let). Jedná se o pravidelné změny v ženském těle související s dozráváním vajíčka ve vaječníku a jeho vypuzením do vejcovodu a dělohy po dozrání. Není-li oplozeno, je následně vyloučeno z těla ven – takzvaný menstruační cyklus. Vyloučení vajíčka z těla je provázeno odloučením svrchní části výstelky dělohy, což způsobuje krvácení.

Průběh menstruace a menstruačního cyklu

Menzes obvykle trvá 3 až 5 dní (za normální se považuje i rozsah 2 až 7 dní) a představuje ztrátu asi 50 ml krve. Právě z důvodu každoměsíčního krvácení mají ženy na rozdíl od mužů zvýšené požadavky na příjem železa v potravě, jelikož jsou více ohroženy vznikem chudokrevnosti.

Celý menstruační cyklus pak trvá obvykle v průměru 28 dní (běžný je rozsah od 21 do 35 dní) a skládá se ze tří fází:

  1. folikulární fáze – dozrávaní vajíčka ve vaječníku (běžně dozraje každý měsíc jen jedno, výjimečně dvě vajíčka)
  2. ovulace – uvolnění vajíčka do vejcovodu (asi 12. den cyklu)
  3. menstruace – nedojde-li k oplodnění, vyloučí se vajíčko z těla ven i s výstelkou dělohy

Důležité pojmy

  • menarche – první menstruace
  • ovulace – uvolnění vajíčka z vaječníku
  • endometrium – výstelka dělohy, která každý měsíc dorůstá a na konci cyklu se vylučuje spolu s neoplodněným vajíčkem
  • děložní čípek – jedná se o poměrně úzké zakončení spodní části dělohy (děložního hrdla), které vyčnívá do pochvy a kterým musí projít spermie, má-li dojít k oplození; děložní čípek před menstruací by měl být měkký, lehce nahmatatelný a pootevřený (naopak při otěhotnění tvrdý a uzavřený)
  • amenorea – delší období, kdy se nedostaví měsíčky (i několik měsíců)
  • dysmenorea – bolestivá menstruace způsobená křečemi v děloze
  • hypermenorea (menorrhagie) – nadměrné krvácení při menzes
  • hypomenorea – slabá krvácivost v průběhu měsíčků
  • metroragie – krvácení trvá déle, než je obvyklé
  • menopauza – poslední menstruace

Délka cyklu i průběh vlastní menstruace je u každé ženy zcela individuální a může se v průběhu života opakovaně měnit například v důsledku porodu, stresu, nemoci a tak podobně.

První menstruace

První měsíčky, se objevují u dívek ve věku 8 – 16 let (nejčastěji okolo 12 roku) a jsou známkou toho, že je dívka fyzicky dospělá a schopná otěhotnět. Průběh cyklu bývá v prvních letech nestálý, jelikož se tělo s touto změnou musí nejprve vyrovnat. Běžně dochází k nepravidelnému, zpožděnému nebo naopak prodlouženému krvácení. Kvůli těmto změnám ovšem není nutné se nijak znepokojovat, pokud nejsou provázeny jiným problémy, jež by dívku omezovaly v životě.

Jakmile se objeví první měsíčky, je vhodné navštívit gynekologa pro dospívající a ujistit se, že je vše v pořádku. Rovněž je nutná lékařská prohlídka v případech, jako je zvýšená krvácivost, či dlouhodobé špinění, protože hrozí nadměrná ztráta krve.

Příznaky menstruace

Měsíčky bývají kromě vlastního krvácení provázeny nejrůznějšími symptomy, které jsou způsobeny například stahy dělohy při vypuzování neoplodněného vajíčka, což může vést k nepříjemnému tlaku v podbřiškubolestem a křečím. Nezřídka se objevují bolesti hlavypodrážděnízměny náladzvýšená únava a snížená nebo zvýšená chuť k jídlu.

Slabá menstruace

U některých žen mívá menzes běžně slabý průběh a přitom nemusí být nic v nepořádku. Pokud se však z ničeho nic objeví změna v menstruačním cyklu v podobě velmi slabého krvácení, nebo jen špinění, může se jednat o zdravotní problém a je dobré navštívit gynekologa, který provede vyšetření a zjistí příčinu této změny. Velmi slabá menstruace by také mohla mít vliv na schopnost ženy otěhotnět.

Silná menstruace

Silné krvácení při menstruaci představuje pro ženu problém nejen zdravotní, ale také ekonomický, protože za zvýšenou potřebu hygienických prostředků utratí nemalé peníze. Hlavní komplikací ovšem zůstává velká ztráta krve, která může snadno ohrozit ženu na životě a vést ke vzniku chudokrevnosti.

 Za příliš silné měsíčky se považují ty, kdy je žena nucena vyměňovat vložku nebo tampon častěji jak 6 krát denně. Jednou z příčin silné krvácivosti bývá například nezhoubný nádor v děloze (myom), zánět, endometrióza (sliznice dělohy je vychlípena do dutiny břišní), hormonální porucha nebo nadměrný dlouhodobý stres. Některé ženy však mají silnou menstruaci danou v podstatě geneticky a její příčinu tak určit nelze.

Jak zastavit menstruaci?

  • v případě stresu pomáhá úprava životního stylu a životosprávy
  • hormonální antikoncepcí – nalezení vhodné hormonální léčby pomáhá ve většině případů zmírnit nejen intenzitu krvácení, ale také ostatní příznaky menzes
  • nitroděložním tělískem
  • operací (odstranění svrchní děložní sliznice, či celé dělohy) – přistupuje se k ní, pokud je dotyčná osoba ohrožená silným krvácením na životě nebo pouze u starších žen, protože způsobuje neplodnost!

Bez ohledu na to, jaká je předpokládaná příčina silné menstruace, je velmi důležité probrat tento problém a jeho možná řešení s lékařem!

Silná menstruace a sraženiny

Při silné menstruaci se z těla nezřídka vylučují také krevní sraženiny, nejedná se o nijak zvláštní jev. Pokud se však objevují příliš velké sraženiny, mají nezvyklou barvu nebo je pozorován nějaký jiný znepokojující jev, je nutné navštívit gynekologa a daný stav s ním prokonzultovat.

Bolestivá menstruace

Měsíčky jsou velice často – alespoň v prvních dnech – provázeny bolestmi různé intenzity, které běžně způsobují stahy dělohy. Pokud jsou však tyto bolesti natolik intenzivní, že ženě znemožňují třeba i na dobu několika dní normálně pracovat, jedná se o nepřirozeně bolestivou menstruaci a je na místě ji nějakým způsobem řešit – nejlépe vyhledat lékařskou pomoc.

Menzes nemusí být pro ženu utrpením. Kromě antikoncepce, která velmi často efektivně pomáhá tyto příznaky potlačovat, lze užívat také léky proti bolesti, teplé obklady nebo bylinkové odvary a čaje (kontryhel, heřmánek, kmín a další).

Pokud se bolestivost při každé následující menstruaci zhoršuje, je nezbytně nutné navštívit gynekologa, protože příčinou může být závažný zdravotní problém!

Výpočet menstruace

Neužívá-li žena antikoncepční pilulky, díky kterým ví vcelku přesně, kdy může očekávat další měsíčky, musí si přibližný den příští menstruace vypočítat sama. První den nového menstruačního cyklu začíná v první den menzes. K tomuto datu se připočte počet dnů, po které obvykle trvá cyklus – v průměru to bývá nejčastěji asi 28 dní, avšak u každé ženy je to zcela individuální – a zjistí se tak datum, kdy by se měla dostavit příští menstruace.

Tyto výpočty se zapisují do tzv. menstruačního kalendáře, ve kterém má žena přehled o tom, zda je její cyklus pravidelný, neobjevují se v něm odchylky od normálu a podobně. V dnešní moderní době jsou navíc k dispozici menstruační kalendáře na internetu, které tyto výpočty podstatně usnadňují.

Literatura

  • Jane Feinmann: Všechno, co by dívka měla vědět o svém menstruačním cyklu, Praha 2012
  • Lilia Khousnoutdinova: Ženské příběhy – cyklická cesta životem, Praha 2012
  • Karen Gravelle a spol.: Já jsem to dostala!, Praha 2004
  • Dagmar Makalová: O dospívání a menstruaci, Praha 2001
  • Michel Ferin a spol.: Menstruační cyklus, Praha 1997
  • Miranda Gray: Cyklická žena, aneb jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplnění, České Budějovice 2013
  • Milena Kolářová: Bolestivá menstruace I., Praha 2003
  • Jiří Marek: Bolestivá menstruace II., Praha 2003

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button