Zdraví

Nachlazení: Jaké přírodní prostředky vám rychle pomohou?

Pokud je váš imunitní systém oslabený nebo jste riziku vzniku nachlazení vystaveni častěji, může se snadno stát, že zůstanete ležet doma s ucpaným nosem a kašlem. Jak se však s nachlazením rychle vypořádat a jaké je vlastně rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?

Chřipka vs. nachlazení

Chřipka je akutním onemocněním dýchacích cest a doprovázejí ji symptomy, které jsou na první pohled podobné nachlazení, ale každé z těchto nemocí je jiná. Nachlazení doprovázejí symptomy jako je rýma, bolest v krku, lehčí únava a chrapot. Způsobeno je nachlazení většinou rinoviry a jedná se o onemocnění, které se léčí 7-10 dní, přičemž nakažlivost trvá po dobu prvních tří dnů. Chřipka je způsobena virem chřipky a nemoc trvá většinou 7-14 dní. Záleží velmi na jedincově zdravotním stavu a tom, jak chřipku léčí. Mezi příznaky chřipky patří horečka, někdy se může vyskytnou i rýma a bolest v krku, kašel bývá silný a také únava, která trvá i dva týdny. Většinou tak chřipku poznáte, jelikož se cítíte extrémně vyčerpaní.

Přírodní léčba a prevence

Preventivně se před nachlazením můžete chránit tím, že budete pečovat o zdraví svého imunitního systému, ale také o zdraví celkově. Co vám pomůže se nachlazení rychleji dostat?

Vývar

Připravte si klasický vývar z kostí, který obsahuje aminokyseliny a minerály, které podporují váš imunitní systém. Vývar vařili nemocným již naše babičky a podvědomě tušily, že se jedná o silný lék, který urychlí léčbu nachlazení. Dopřejte si proto během nachlazení několikrát talíř horkého vývaru.

Dostatek vody

Během nachlazení byste neměli zapomínat na dostatečný přísun tekutin, ideálně vody či bylinných čajů. Dostatečná hydratace je důležitá i pro vaše dýchací ústrojí.

Horká voda s citronem, medem a skořicí

Tato směs, která může následně chutí připomínat čaj, zabraňuje tvorbě hlenu a napomáhá léčbě nachlazení. Med pomůže na kašel, citron ne imunitní systém a skořice vaše tělo dokonale prohřeje. Dopřejte si tento nápoj již preventivně nebo jako pomocníka v rychlejším uzdravení při nachlazení.

Zázvor

Nyní snad nejproslavenější lék na nachlazení, zázvor. Připravte si doma zázvorový čaj, zázvorovou šťávu či si zázvor rozmixujte s pomeranči, to vše pomůže při léčbě nachlazení. Zázvor obsahuje látky gingerol, zingeron či paradol, které mají protizánětlivé vlastnosti. Ideální je pro vás preventivní užívání zázvorového čaje s medem. Pomůže na bolavý krk, kašel i rýmu.

Česnek

Zapomenout nesmíme ani na českou ověřenou klasiku, kterou je česnek. Ten účinně podporuje imunitní funkce, má antivirové a antibakteriální vlastnosti, jelikož obsahuje allicin. Česnek můžete během nachlazení konzumovat tepelně upravený, ale také čerstvý.

Kterým potravinám se vyhnout?

Během nachlazení byste se měli vyhnout nadměrné konzumaci cukru, který oslabuje funkce bílých krvinek, které pomáhají v boji proti infekci. Vysoká hladina glukózy v důsledku nadměrného příjmu cukru také oslabuje imunitní systém. Vyhněte se také mléčným výrobkům, které podporují tvorbu hlenu, který se stává dráždivějším. Konzumovat byste neměli ani příliš kalorická jídla, která obsahují tzv. prázdné kalorie.

Jaké doplňky stravy zvolit?

Především na podzim a v zimě, kdy jsme nejvíce ohroženi, se můžete již preventivně chránit před nachlazením některými přírodními doplňky stravy. Jedná se například o vitamín C, pokud jej nezískáváte dost ze stravy, echinaceu, sirup z černého bezu či zinek. Při nachlazení vám pomohou i esenciální oleje, například oreganový esenciální olej či eukalyptový, peprmintový či rozmarýnový.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button