Nadýmání a plynatost
Nadýmání Bolesti břicha Příčiny nadýmání Léčba nadýmání Zaražené větry Nadýmání v těhotenství Nadýmání u kojenců
U každého člověka bez ohledu na věk či pohlaví vzniká každý den v důsledku zpracování potravy v trávicím systému určité množství plynu, který se z větší části v těle vstřebává a v menší vychází ven řitním otvorem. Jelikož trávicí systém představuje poměrně složitou soustavu, jejíž rovnováhu lze snadno narušit, může zcela běžně dojít ke vzniku problémů se zažíváním.
Hned několikrát za život se člověk setká s nepříjemným problémem zvaným nadýmání, kdy se tyto plyny v těle hromadí a způsobují bolesti břicha, pocit nafouknutí nebo těžkosti. V případě, že problémy s nadýmáním přetrvávají dlouhodobě a je nutné je řešit s lékařem, jedná se již o plynatost střev. Oba termíny (nadýmání a plynatost) však bývají běžně zaměňovány.
Nadměrná plynatost
Plyn vznikající při trávení se nazývá flatus. Pokud se vytváří v nadměrném množství a způsobuje zdravotní obtíže, hovoříme o nadměrné plynatosti (meteorismus). Tato porucha se nejčastěji objeví při nějaké chybě ve stravovacích návycích a celkově špatném životním stylu.
Nejčastější příznaky
- nadmutí břicha, pocit plnosti
- žaludeční bolesti, křeče v břišní dutině
- zvýšená produkce plynů (flatulence) nebo naopak zastavení jejich odcházení z těla
- říhání
Bolesti břicha není radno podceňovat, protože se za výše zmíněnými příznaky může skrývat také mnohem závažnější onemocnění – například akutní zánět slepého střeva, neprůchodnost střev, zácpa a tak podobně.
Literatura
- Deepak Chopra: Perfektní zažívání – klíč k tělesné a emocionální spokojenosti, Pragma, Praha 1997
- Nick Arnold: Zapráskané zažívání, Egmont, Praha 2010 (naučná, pro děti)
- Šárka Andělová – Alois Anděl: Učebnice hubnutí, Repronis, Ostrava 2009
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.