Návod: Jak si vyrobit domácí remineralizační zubní pastu?
Péče o zuby je jednou z nejdůležitějších preventivních činností, které již od útlého dětství předáváme dětem. I my sami pečujeme o hygienu dutiny ústní. Zdravější cestou, jak pečovat o zuby, může být výroba domácí pasty na zuby, zvláště té, která má remineralizační účinky.
Ingredience
- 2-3 polévkové lžíce organického kakaového prášku nebo bentonitového jílu či kombinace obojího
- 3 lžíce organického kokosového oleje
- 1 polévková lžíce granulovaného xylitolu
- 10 kapek hořčíku nebo stopových minerálů
- 1/2 čajové lžičky kalciového prášku
- 3 kapky esenciálního oleje z hřebíčku
- 3 kapky vanilkového esenciálního oleje
Odměřte si všechny suché přísady do malé misky ze skla či nerezové oceli. Přidejte k suchým přísadám kokosový olej. Pokud je v pevném stavu, přihřejte ho, aby byl ve stavu kapalném. Poté směs promíchejte, dokud se celá nespojí. Poté přidejte tekuté přísady a promíchejte. Krystalky xylitolu mohou být stále viditelné, což je ale v pořádku. Skladujte vzniklou zubní pastu v nádobě s víčkem.
Proč používat remineralizační pastu na zuby?
Domácí pasta na zuby má remineralizační vlastnosti díky obsahu xylitolu a hřebíčkovému oleji. Využívá také remineralizační schopnosti bentonitové hlíny, která je velmi bohatá na vápník. Remineralizačně působí již zmíněný xylitol (jehož sladkost pomáhá také zakrýt chuť ostatních hořkých složek), fosforečnan vápenatý, chlorid hořečnatý a hřebíčkový olej. Obsahuje také kakaový prášek, který je dobrým pomocníkem udržující zdraví zubů. Bylo prokázáno, že bojuje proti vzniku zubního kazu tím, že zabraňuje množení bakterií, které ji způsobují zubní plak. Kakaový prášek má navíc mírné abrazivní účinky a příjemnou chuť.
Jak preventivně chránit zuby před demineralizací?
Přemíra stresu, nezdravý životní styl, nezdravá strava, sladké nápoje, to vše je spojeno s demineralizací zubů a vznikem zubních kazů. Pokud se budete snažit jíst zdravě, omezit přísun cukru, méně se stresovat a obohatit stravu o ingredience bohaté na vitamíny a minerální látky, preventivně předchází demineralizaci zubů. I suchá dutina ústní je spojena s demineralizací zubů, tudíž je důležité dodržovat pitný režim.
Složky v remineralizační zubní pastě
Zubní pasty určené k remineralizaci seženete také v lékárnách, ale některé obsahují vysokou hladinu fluoridu sodného, látky, o u které se ukázalo, že není bezpečná pro lidské zdraví. Naštěstí existují také preventivní opatření, která vám pomohou zastavit rozvoj zubních kazů. Tato zubní pasta obsahuje fosforečnan vápenatý (biologicky dostupná forma vápníku obsažená v mléčných výrobcích, také nazývaná amorfní fosforečnan vápenatý), který se ukázal jako účinný způsob remineralizace zubů. Taková zubní pasta je také účinnější než fluoridová léčba a fluoridová zubní pasta pro remineralizaci porézní skloviny. Dále pasta obsahuje hořčík. Nedostatek hořčíku bývá častým problémem, který je spojen s celou řadou stavů a nemocí, včetně zubního kazu. Bylo prokázáno, že pasta s vyšším obsahem hořčíku chrání zdraví vašich zubů.
Prevence, ale ne záchrana!
Přestože remineralizační zubní pasta může být velmi účinnou prevencí, zastavením a dokonce zvrácením mírného zubního kazu či problému s dásněmi, není náhradou za pravidelné návštěvy a vyšetření u zubaře. Ten může identifikovat stav vašich zubů a to, v jakém stavu kazy ve vašich ústech jsou. To se týká také onemocněních spojených s dásněmi.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos