Dům a zahradaRady a tipy

Nejlepší tipy, jak zachránit vaše prádlo od nechtěných skvrn

Dáváte přednost průmyslově vyráběným prostředkům na čištění prádla nebo si raději připravíte osvědčený domácí recept? Tento článek je určen všem, kteří nevědí, jak reagovat ve chvíli, kdy si polijete ubrus vínem či zašpiníte oblečení od jídla. V dnešním článku vám přinášíme řadu tipů, jak skvrny rychle odstranit.

Jak na nechtěné skvrny

Včera jste měli ještě váš oblíbený svetr čistý a beze skvrn, ale dnes je již zakecaný od omáčky a politý vínem, i to se může stát. Bohužel skvrny od červeného vína, čokolády, rajčat, krve či džusu se dají jen velmi špatně odstranit. Vaším  zájmem je být v pohotovosti a mít doma připravené některé čističe, které vám skvrny pomohou ihned odstranit.

Pomocníci, kteří vám pomohou od skvrn:washing-machine-296058_960_720

  • minerální voda
  • ocet
  • citron
  • čpavek
  • sůl
  • líh
  • glycerin
  • žlučové mýdlo

Pokud rozlijete…

Podaří-li se vám rozlít tekutinu na ubrus, koberec, prostírání, vložte pod látku jinou nepropustnou látku, aby vám tekutina nezničila nábytek (například lakovaný stůl) a polité místo ještě podložte savou látkou. Skvěle vám vystačí papírové ubrousky či kuchyňské utěrky. Barevné ubrousky nepoužívejte! Poté hadříkem či houbičkou naneste odstraňovač skvrn a skvrnu roztírejte od středu ke kraji. Příliš netlačte, abyste místo zbytečně nerozedřeli. Skvrnu umyjte ve vlažné vodě a dejte ihned prát obvyklým způsobem.

Jak na skvrnu od vína?

Osvědčená rada doporučuje místo ihned posypat solí, která pohlcuje vlhkost a červenou barvu. Poté použijte také minerální vodu, které dostane pryč z vláken tekutinu. Zbylou vodu nasajte papírovým ubrouskem. Zaschlou skvrnu od vody vyčistíte s pomocí čpavkové vody, kterou si připravíte z 200 ml vody a 1 lžíce čpavku.

Jak na skvrny od kávy a kakaa?

Na tyto skvrny nikdy nepoužívejte horkou vodu! Na pomoc vám poslouží slaná voda. Skvrnu jemně properte v ruce se slanou vodou či potírejte houbičkou a solí. Netlačte a čištění opakujte, dokud skvrnka nezmizí.

Jak na červené skvrny?

Skvrny od červeně zbarvených potravin se odstraňují jen velmi těžko, ale velmi snadno se vytvoří. Taková skvrna od kečupu či červené řepy je naprosto běžnou. Zašpiněné oblečení tedy ihned propláchněte ve studené vodě a nechte látku namočenou i několik hodin. Poté naneste na skvrnu směs z pracího prášku a vody, jakousi kaši. Promněte v ruce, pokud bude skvrna stále na místě, použijte trochu lihu.

Skvrny od čaje

Tyto skvrny jsou velmi časté a špatně se odstraňují. Skvrnu od čaje ihned ošetřete teplou vodou a pokapejte citronem. Použijte trik s roztíráním s pomocí hadříku od středu do krajů. Skvrny se zbavíte i pomocí mléka, to však používejte jen tehdy, pokud můžete prádlo hned vyprat.

Zbavte se skvrn od krve

Na tyto záludné skvrny platí praní ve studené vodě s trochou soli nebo octa.

Odstranění vosku

Nikdy vosk z oblečení či jiného prádla ihned neseškrabávejte. Nejdříve nechte vosk řádně zaschnout a až poté ho seškrábněte. Následně skvrnu přežehlete přes materiál, který dobře saje, například utěrku či pijákový papír.

Jak na skvrny od džusu a ovoce?

Pokud si potřísníte oděv džusem či ovocem, namočte skvrnu do velmi horké vody či použijte horké podmáslí. Následně vyperte a na zbylé skvrny použijte citronovou šťávu.

Mastnota

Na mastné skvrny nasypte mouku. Ta tuk vsákne, ať už z koberce či oblečení. Následně zbytek mouky smeťte nebo vysajte. Poté vyčistěte vlažnou vodou a pracím práškem.

Žvýkačka na kalhotách

Stalo se vám někdy, že jste si sedli do žvýkačky? Žvýkačka se odstraňuje poměrně těžko, hlavně pokud ji začnete ihned seškrabávat. Nejdříve nechte žvýkačku ztuhnout, ať už v mrazáku nebo na ni položte kostku ledu, až ztuhne, sloupněte ji dolů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button