Babské radyPřírodní léčba

Neskutečné co všechno léčí tahle bylinka, která je u nás velmi rozšířená a často považována za plevel!

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA (Capsella bursa pastoris /L./ Medik.)

Tato léčivá rostlina je velmi cenná. Všeobecně se považuje za obtížný plevel. Roste všude na cestách, lukách, úhorech, příkopech, stráních, polích I v zeleninové zahradě. Jen se někde nahromadí kopeček země – zejména při stavbě domů – a takřka přes noc vyroste pastuší tobolka.

Nepravidelně vroubkované listy tvoří růžici, jakou má i pampeliška. Stonek je až 40 cm vysoký. Doba květu je od března do listopadu. Malé, špinavě bílé květy tvoří okoličnatý hrozen, který se protáhne do dlouhého stonku s plody, na tenkých stoncích dozrávají pak malé srdcovité šešulky, na hmat jsou kožovité. Slepice mají tyto šešulky ve velké oblibě. Jen co zmizí sníh a přestane mrznout, už tu máme čerstvou a zelenou pastuší tobolku.

Čaj z pastuší tobolky, denně 2 až 3 šálky, se s úspěchem pije při různých druzích krvácení. Například při krvácení z nosu, žaludku, střev i při nepravidelném krvácení dělohy. Když se nedá zastavit krvácení ran, tu až překvapivě pomáhá nálev z kokošky. Při silném menstruačním krvácení.

doporučuji pít 8 až 10 dní před začátkem periody dva šálky čaje denně, na šálek stačí jedna vrchovatá kávová lžička. Tento čaj také reguluje periodu v době puberty. V klimaktériu by měla každá žena pít denně po dobu čtyř týdnů dva šálky čaje, potom na tři týdny přestat a opět v léčebné kúře pokračovat.

Při krvácení zlaté žíly (hemoroidech) používáme nálev z pastuší tobolky na výplachy, sedací koupele a na umývání.

Matky, kterým v době kojení otékají prsa, měly by si nad sítem zapařit pastuší tobolku a přikládat mezi ručníky. Při krvácení ledvin se doporučuje pít denně dva šálky čaje z rovných dílů směsi pastuší tobolky a přesličky. (Při větších dávkách může působit nepříznivě, doporučujeme užívat vnitřně s vědomím lékaře.) Naše kokoška pastuší tobolka je však také – podobně jako jmelí bílé – léčivou rostlinou, která reguluje krevní oběh, a proto je vhodná hlavně při vysokém, ale stejně tak při nízkém krevním tlaku. Jmelí bílé se připravuje ve studeném stavu, tento čaj se spaří. Pije se denně po dvou šálcích do doby, dokud není krevní oběh normální. Stejně jako jmelí, tak i pastuší tobolka léčí krvácení dělohy. I v tomto případě se čaj pije jen určitou dobu.

Jedna žena z Dolního Rakouska poblíže Karlsteinu píše: Po přednášce jsem vás požádala o radu při průtrži (tříselné kýle). Byla asi 10 cm dlouhá, 3-4 cm vysoká a široká. Před tím, než jsem použila pastuší tobolku, dávala jsem si obklady ze švédských bylinek. Potom jsem začala nemocné místo natírat tinkturou z pastuší tobolky a denně jsem pila čtyři šálky čaje z kontryhelu, všechno celých šest týdnů. Jsem selkou a nemohla jsem odpočívat – byly právě žně – proto jsem při práci nosila šněrovací pás. Po dvanácti dnech používání nebylo již z kýly nic vidět, ale ještě jsem pociťovala vnitřní bolesti. Po dvou měsících i ty zmizely. Kýla se takto vyléčila bez operace!

Také při všech onemocněních svalů je tato velmi cenná bylinka důležitým pomocníkem. Zajímavé je, že o tom nenajdeme zmínku takřka v žádné moderní knize o bylinách.

Vnitřně čtyři šálky čaje z kontryhelu a zevně tinktura z pastuší tobolky pro natírání, tato kúra pomůže i při výhřezu dělohy. (Vtírat se musí od pochvy a pokračovat pánví vzhůru.) Zvláště zdůrazňuji to, že tinkturu je třeba připravit z čerstvé pastuší tobolky. Při tak těžkých onemocněních svalů rychle a bezpečně pomáhají jen čerstvé rostlinky!

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ

Příprava čaje: Čajová lžička vrchovatě naplněná na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme. Sedací koupel: Navršenou jednu dvouhrst kokošky pastuší tobolky, pokud možno čerstvé, dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinku zabalíme do ručníku a dáme jako obklad.

Tinktura: Čerstvou kokošku pastuší tobolku, tj. stonky, listy a květy i s šešulkami, nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo láhev, vše zalijeme 38-40% režnou nebo ovocnou pálenkou (bylinky musí být ponořené). Necháme stát 14 dní na slunku nebo v teple.

zdroj: Maria Treben- Zdraví z Boží lékárny

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button