Jídlo

Odkud pochází tempeh a proč ho zařadit do svého jídelníčku?

Na tempeh můžete narazit v obchodech se zdravou stravou i běžných supermarketech. Z čeho se vyrábí, jak chutná a proč ho pravidelně konzumovat?

Základní informace

Tempeh, někdy též tempe, je veganská potravina, která se vyrábí ze sojových bobů a hojně se využívá zejména v Indonésii. Protože vzniká s pomocí fermentace, má velký obsah bílkovin, vlákniny i vitamínů. Postup výroby tempehu je následující: uvařené sojové boby se naloží do kultury Rhizopus oligosporus nebo Aspergillus oryzae. Kultura uvařenými sojovými boby následně proroste a výsledkem je tvrdá konzistence a bílá barva. Typické je pro tempeh také poměrně výrazné aroma. Přestože se skládá z luštěnin, je o tempehu známo, že nezpůsobuje nadýmání.

Rozdíl mezi tofu a tempehem

Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi tofu a tempehem? Oba produkty vznikají ze sojových bobů, ale zatímco tofu se vyrábí ze sojového mléka, které se vysráží a následně dojde k vylisování do bločků. Tempeh se vyrábí z celých sojových bobů a obsahuje v sobě také množství plísní. Tyto dvě potraviny se od sebe liší rovněž nutričním složením a tempeh je navíc stravitelnější.

Jáva je rájem tempehu

Tempeh je nejoblíbenější potravinou na ostrově Jáva. Místní obyvatelé ho totiž využívají jako hlavní zdroj bílkovin. Často tak můžete ve spojitosti s tempehem narazit na označení javánské maso.

S Jávou, tedy destinací, va které nedají místní obyvatelé na tempeh dopustit, se pojí také historka o tom, jak vlastně tempeh vznikl. Indonésané údajně uchovávali sojové boby před poškozením tím, že je balili do listů. Jenomže tím došlo k tomu, že se v sojových bobech začala tvořit plíseň. Protože ale plesnivé sojové boby chutnaly dobře a nebylo po nich obyvatelům zle, začali tvorbu plísně podporovat a tempeh byl na světě. Zda je tato historka o původu tempehu pravdivá či nikoliv, to nevíme. Rozhodně ale zní velmi realisticky a nahrává tomu, proč je právě Indonésie místem s největší spotřebou tempehu na světě.

Proč jíst tempeh?

Pro vegany je tempeh kvalitním zdrojem zejména vitamínu B12, kterého mohou mít nedostatek právě kvůli tomu, že se v jejich jídelníčku nevyskytují žádné živočišné produkty. Tempeh v sobě obsahuje ale i další důležité látky, například:

  • vitamin E
  • vápník
  • hořčík
  • lecitin

Pravidelná konzumace tempehu může napomoci snížení hladiny cholesterolu i krevního tlaku a některé studie dokonce tvrdí, že pomáhá ženám v období menopauzy, protože dokáže zmírňovat její nepříjemné příznaky. Tempeh má pozitivní vliv rovněž na zdraví a hustotu kostí. Také je nutné uvést, že tempeh není vhodnou potravinou při dietě, protože je hodně kalorický.

Přírodní versus ochucený

V nabídce obchodů narazíte na několik druhů tempehu. Ten základní je přírodní, nejčastěji označený jako natural. Tato varianta má jemně oříškovou chuť a je vhodné, pokud ji před konzumací tepelně upravíte. Máte-li ale raději výraznější chutě, vyzkoušejte tempeh uzený, marinovaný nebo smažený. Tyto typy není nutné tepelně upravovat a pochutnáte si na nich i bez tepelné úpravy.

Jak si připravit tempeh

Nemáte zkušenosti s přípravou tempehu, ale rádi byste ho zařadili do svého jídelníčku? Vyzkoušejte některý z následujících jednoduchých receptů, na kterých si rozhodně pochutnáte.

  • Máte rádi smažené nudle s kuřecím masem či tofu? Přidejte místo masa nebo tofu tempeh.
  • Tempeh lze použít také místo tradiční masové náplně do plněných paprik.
  • Tempeh můžete také usmažit na pánvi poté, co ho obalíte v mouce smíchané s vaším oblíbeným kořením.
  • Nechcete se zdržovat krájením? Celý bloček tempehu dejte přes noc marinovat do směsi oleje, sojové omáčky a grilovacího koření. Druhý den ho osmahněte na pánvi podávejte třeba s rýží nebo jako náplń vegetariánského burgeru.
  • Tempeh se dá použít také do rizota.
  • V létě si můžete z tempehu a zeleniny vytvořit špízy, které jednoduše hodíte na gril.
  • Máte v oblibě studenou kuchyni? Přidejte si příště do salátu marinovaný nebo uzený tempeh.
  • Při přípravě pokrmů z tempehu se samozřejmě můžete inspirovat indonéskou kuchyní.

Kdo by měl tempeh ochutnat a kdo se mu naopak musí vyhýbat obloukem

Samozřejmě ne všichni si na vegetariánských a veganských pokrmech s tempehem pochutnají. I zapřísáhlí milovníci masa by ho ale rozhodně měli vyzkoušet. Naopak lidé, kteří se mu musejí vyhýbat obloukem jsou ti, kteří mají alergii na sóju.

Zajímavosti o tempehu

  • Věděli jste o tom, že tempeh si můžete sami vyrobit? Pokud vlastníte inkubátor a seženete si také startovací kultury, můžete se pustit do práce. Proces to je poměrně náročný, ale pokud k němu máte požadované vybavení, rozhodně to není nemožné.
  • Na internetu můžete najít i recepty na výrobu domácího tempehu, které místo sojových bobů obsahují cizrnu nebo hrách.
  • Při konzumaci nebo i přípravě pokrmu z tempehu je možné občas pozorovat šedé až černé fleky. Tyto fleky jsou spóry plísně, které tempeh obsahuje a nejsou nijak škodlivé.
  • Bílý povlak na tempehu je vlastně plíseň, která potravině dodává onu typickou chuť i aroma.

Znáte tempeh a používáte ho při vaření nebo s ním naopak nemáte žádné zkušenosti? Jestliže netrpíte alergií na sóju, určitě se nebojte dát tempehu šanci a připravte si ho podle receptu, který se vám nejvíce zamlouvá. Není výjimkou, že pokrmy s tempehem zachutnají i zapřísáhlým masožravcům. Stejně jako u jiných zdravých potravin, také u tempehu záleží na tom, jak ho připravíte.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.webmd.com

Zdroj foto: www.pexels.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button