Otěhotnění při menstruaci
Co se tématu otěhotnění při menzes týká, je mezi lidmi rozšířeno množství více či méně pravdivých názorů a pověr. Velmi dlouho se například věřilo, že pokud má žena měsíčky, nemůže otěhotnět. Dnes už se ovšem ví, že ačkoliv je to skutečně méně pravděpodobné, určitě to není nemožné, takže vynechávat ochranu při sexu rozhodně není dobrý nápad, pokud nechcete nic riskovat.
Sex při menstruaci
Oproti dřívějším představám, kdy byla žena v průběhu menstruace dokonce považována za nečistou, je ze strany lékařů v současné době sexuální styk v tomto období přijímán kladně, protože nijak zdraví neškodí. Přesto je nutné si uvědomit, že se s ním pojí jistá specifika.
V čem je sex v průběhu menstruace jiný?
- mnohem více je nutné dbát na hygienu, protože pochva ženy dočasně ztrácí svou samočisticí funkci a mohlo by tak snadněji dojít k zanesení infekce
- je dobré volit polohy, kdy žena leží na zádech s podloženou pánví, protože se tak omezí krvácení
- hormony vyplavené během menstruace zvyšují ženské libido a pochva je celkově citlivější na dotek
- hormony obsažené v mužském spermatu uvolňují dělohu a přispívají tak k rychlejšímu konci menzes a zmírnění případných křečí
Stejně jako není platná představa, že při menstruaci není možné otěhotnět, není pravda ani to, že se nemůžete během sexu s menstruující partnerkou nakazit pohlavními chorobami. Menstruační krev je také tělní tekutinou, takže může být rovněž zdrojem nákazy chlamydií, syfilidou, virem HIV a dalšími.
Plodné dny po menstruaci
Takzvané plodné dny, tedy období, kdy je největší pravděpodobnost, že dojde k oplodnění uzrálého vajíčka, jsou udávány v polovině menstruačního cyklu – asi 10. až 17. den od prvního dne posledních měsíčků. Je ovšem nutné si uvědomit, že u žen s kratším cyklem (méně jak 25 dní) se mohou plodné dny překrývat s posledními dny menstruace! Zvlášť pokud menzes u těchto žen trvá například 7 dní. Právě v těchto případech dochází nejčastěji k otěhotnění partnerky při sexuálním styku v průběhu menstruace.
Menstruace po vysazení antikoncepce
Rozhodne-li se žena z jakéhokoliv důvodu vysadit antikoncepční pilulky po dlouhodobém užívání, může dojít hned k několika variantám, jak se tato změna pravidelného přísunu odměřené dávky hormonů projeví na menstruačním cyklu. Průběh po vysazení je vždy zcela individuální u každé ženy a nelze ho předpovědět.
Co se stane po vysazení?
- nic zvláštního, měsíčky se objevují nadále pravidelně, tělo se od umělých hormonů vyčistí bez problémů samo a rychle
- menstruace se zastaví – velmi častý jev, kdy po vysazení hormonů žena přestane zcela menstruovat (může trvat pár měsíců, ale i více jak rok). K obnovení menstruačního cyklu dochází poté, kdy se tělo vyrovná s hormonálními změnami nebo umělým vyvoláním (nutná konzultace s lékařem!).
- menstruační cyklus se rozhodí – oproti pravidelným měsíčkům s antikoncepcí může dojít k prodloužení cyklu klidně i na 40 dní, nebo ke kolísání, kdy se menzes objevují po nepravidelném počtu dní
- mohou se objevit větší výkyvy nálad, zvýší se prožívání organismu (například i při sexu), hormonální nerovnováha se velice často projeví na kvalitě pleti (tzv. návrat do puberty) a může docházet k nárůstu či úbytku hmotnosti
Jak již bylo zmíněno, další průběh měsíčků a celkového tělesného zdraví po vysazení antikoncepce je velice individuální záležitostí. Některé ženy nemají problémy žádné, jiné naopak velice dlouho trpí nejrůznějšími problémy, dokud se jejich tělo konečně nevypořádá s umělými hormony a nezačne pracovat tak jak má zcela samostatně.
Antikoncepční pilulky mají mnoho výhod a dávají ženám pocit jistoty bezpečného sexu, avšak pojí se s nimi také množství nepříjemných důsledků, a proto by každá žena měla jejich užívání pečlivě zvážit.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Dobrý den chtěla bych se zeptat je možné otěhotnět prvni den . menstruace? Kterou jsem měla čtyři dny?..mám 4 dny zpoždění s menstruaci a pozitivní těhotenský test.
chci se zeptat je mi46 posledni styk jsem mela pred dvema mesici pak jsem dlouho cekcekala dlouho na ms ktery trval 3 tydny muzu byt tehotna dekuji
Dobry den chtela bych se zepata jesti muzu otehotnet kdyz jsem mnela styk pres menstruace a dal to do mne dvakrat a pri konci menstruace jednou dekuji za odpoved