KrásaZdraví

Pěstování chmele je snadné a zábavné

Chmel můžete pěstovat jako rostlinu z mnoha důvodů a nemusí to být jen za účelem pití piva. Blahodárné účinky tohoto moku zaznamenává i kosmetika.

Z piva se vyrábí zklidňující prostředky v podobě mýdel, balzámů, pěn do koupele, sprchové gely až po šampóny. Mimo toho, ukotvený na mříži nebo plotě, poskytuje v létě utěšující stín.

Jak se chmel pěstuje?

Chmel je vlastně jakýmsi druhem révy. Jedná se o pružnou rostlinu, které leze stonek vzhůru k nebi podobně jako třeba svlačci. K tomu, aby se přichytila třeba na již zmiňovanou mříž, potřebuje úponky.

Při pěstování chmele je důležité vědět, že existují samci a samice. Samci jsou v ohledu pěstování nežádoucí. Chmel se pěstuje tak, že se vytvoří kořenové řízky.

Stejně jako brambory, musí mít rostoucí špičku neboli očko. Poznáte to tak, že je od okolí jinak zbarvená, do červena až vínova. Zbytek je hnědý nebo našedlý.

Co dále?

Připravený kořenový řízek namočte přes noc do vody. Ideálně se potom zasadí na orientovanou stranu k slunci na jih nebo západ. Vykopejte díru, která je stejně hluboká jako kořen, ale dvakrát tak široká.

Smíchejte si dobrou směs půdy, která bude tvořit jednu část kompostu, jednu zahradní půdy a jednu mulče z borové kůry.

Při pěstování chmele je důležité používat dobré množství organické hmoty, protože pomáhá vyživit kořen hned na začátku.

Na dno díry nasypte trochu půdy a dobře ji zalijte. Nahrňte ke kořenu více půdy a lehce ho obalte, aby zůstal na místě. Kolem kořene vytvořte prohlubeň, aby se tu shromažďovala voda.

Dá se pěstovat i v květináči, ideální je pravidelná zálivka

Alternativně se dá kořenový řízek zasadit do velké nádoby jako do květináče. Chmel budete muset často zalévat. Chmel, stejně jako jiné plodiny, např. banány a rajčata, přijímá hodně vody. Nenechte ho vyschnout, zvláště během prvního roku, než se udomácní.

Optimální pH pro pěstování chmele je 6,5 až 7,5. Možná budete nuceni upravit půdu, aby byla alkaličtější nebo naopak kyselejší.

Sklizeň a skladování chmele

Když padne podzim, můžete začít chmel sklízet. Po sběru šištic je na místě, aby šištice chmelu krásně vyschly. Můžete to udělat v sušičce nebo v troubě. Je potřeba je kontrolovat, aby se nespálily.

Obracejte je každých 10 minut. Jakmile je chmel suchý, skladujte ho v uzavřené nádobě, klidně i po dobu jednoho roku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button