Plevel, který pomáhá při dně a bolestech kloubů? To je bršlice!
Spousta rostlin, které nás obklopují a u kterých máme pocit, že jsou pouze plevelem, mohou být pro lidský organismus přínosné. Máme na mysli například kopřivu, zlatobýl či řebříček. V dnešním článku si představíme rostlinu, kterou sice označujeme jako plevel, ale vašemu zdraví může být velmi přínosnou. Mámena mysli bršlici, kterou potkáte venku na každém rohu. Nasbírejte si tuto rostlinku, zvláště pokud vás trápí bolesti kloubů či dna.
Sbírejte kozí nohu
Celým názvem se tato rostlina nazývá bršlice kozí noha, znát ji můžete i pod názvem kerhák. Tato rostlina pochází z čeledi miříkovitých, označujeme ji jako plevel, který se velmi rád rozlézá na místech, která nejsou opečovávána rukou zahradníka. Najdete bršlici však i u lesů, na pasekách či na zahradách, pravdou je, že na bršlici narazíte skoro všude.
Jak bršlici poznáte?
Bršlici jste pravděpodobně potkali na svých výletech či pouhých cestách do města snad stokrát. Bršlice je velmi odolná a vytrvalá rostlina, které se i na zahradě velmi těžce zbavujete. Listy jsou podlouhle vejčité a ostře pilovité, když je k sobě natočíte, vypadají jako kozí noha. Bršlice tvoří bílá kvítka a dorůstá výšky až 100 cm.
Bršlice a její využití
I přestože tuto rostlinu hanlivě nazýváme jako plevel, je používána jako rostlina léčivá. Sbíráme z ní oddenek a listy. Obklad z listí může mít dokonce zklidňující účinek a dříve se používal jako obklad na bolestivá onemocnění. Bršlice tedy pomáhá na bolestivá onemocnění, zvláště dolních končetin. Kozí noha podporuje látkovou výměnu, tedy správnou funkci metabolismu. Napomáhá uvolňování kyselých usazenin a vylučuje je z těla, působí tedy na odkyselení organismu. Její blahodárné účinky se dotýkají i pohyblivosti kloubů a podporuje jejich regeneraci. Na bolest nohou je nejlepší připravená lázeň z kořene bršlice a čerstvých listů. Bršlice má tedy i močopudné účinky a zbavuje vaše tělo zadržené vody.
Připravte si z bršlice zdravý pokrm
Bršlice je poměrně bohatá na vitamín C, karotenoidy a řadu minerálních látek, například železo a mangan a její listy mají lehce okurkou chuť, někomu připomíná také karotku. Přidávat ji můžete do salátů či zeleninových polévek. Nasekat si ji můžete i do tvarohové pomazánky či ji jen tak položit na chleba s máslem. Ochutnejte bršlici při procházce či se pro ni vydejte na svou zarostlou zahradu. Narazit na ni není opravdu těžké.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos