Zdraví

Plicní chlamydie

Takzvaná plicní chlamydie představuje nejčastěji se vyskytující typ chlamydiové infekce ve světě. Jedná se o jeden ze čtyř nejznámějších druhů bakterie rodu Chlamydiajménem Chlamydia pneumonie (CPN, nověji též Chlamydophila pneumoniae), který se šíří kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem s nakaženým předmětem.

Během posledních let postupně narůstá počet onemocnění způsobených Chlamydií pneumonie především mezi mladými lidmi. Nejčastěji vyvolává:

  • zánět horních cest dýchacích
  • zápal plic, bronchitidu či katar
  • může vést ke vzniku astma

Vědci dále spekulují o možném podílu této bakterie na rozvoji arterosklerózy, vzniku nebezpečných krevních sraženin a na spuštění či zhoršení roztroušené sklerózy a Alzheimerovy choroby.

Co se zápalu plic způsobeného Ch. pneumonie týká, jedná se o tzv. atypickou pneumonii, což znamená, že se neprojevuje jako normální zápal plic, který je při vyšetření „slyšet“. Je-li zápal plic vyvolaný touto chlamydií, pak při vyšetření lékař neshledá poslechově na plicích žádný závažný nález, ale při provedení rentgenového snímku je zápal jasně vidět.

Stejně jako v případě Chlamydie trachomatis se nákaza typem Ch. pneumonie nemusí u nakaženého zpočátku nijak projevit a pokud  ano, pak je spojena s velmi širokou škálou příznaků, které se bohužel dají snadno zaměnit s jinými, běžnějšími onemocněními.

Příznaky typické pro Chlamydii pneumonie

  • škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
  • zimnice, pocení, bolesti hlavy
  • slabost a zvýšená únava, tlak či bolest v oblasti průdušek a plic
  • opakující se záněty nosních dutin nebo hrudníku
  • chronický únavový syndrom
  • nevysvětlitelné bolesti svalů, kloubů, případně i břicha
  • angíny, silné menstruační krvácení, kožní problémy apod.

Nákazu touto bakterií proto bezpečně odhalí pouze odborné lékařské vyšetření. Zatímco v případě Ch. trachomatis způsobující hlavně pohlavní choroby je vyšetření vedeno gynekologem případně urologem, test na Chlamydii pneumonie provádí buď přímo obvodní lékař, nebo specialista, k němuž vás váš lékař odešle po zvážení vašich zdravotních obtíží.

Léčba

V první fázi, kdy ještě není nákaza prokázána, jsou obvykle nasazována klasická antibiotika a teprve po průkazu infekce přicházejí na řadu kombinace různých účinných látek zaměřených na konkrétní typ bakterie (více zde). Léky se musí užívat po delší dobu (déle než dva týdny) a průběh léčby nesmí být ničím narušen, jinak by mohla být snížena její účinnost.

Na rozdíl od typu trachomatis nemůže nákaza Chlamydií pneumonie vést k neplodnosti, či k jiným podobným zdravotním následkům, avšak vždy je důležité ji přeléčit antibiotiky, protože se šíří velice snadno. Léčba je vhodná i v případě, že nakažená osoba nepociťuje žádné výrazné potíže, protože dlouhodobá infekce by mohla vést ke kornatění tepen, astmatu či Alzheimerově chorobě.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. Také jsem měla, od té doby mám astma. Nevím jestli se mi rozvinulo z těch chlamydií nebo z antibiotik, které jsem užila poprvé v životě až v 22 letech.

  2. Dnes jsem se to dozvěděla, že mám plicní chlamydie:(. Snad se mi po léčba antibiotikama uleví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button