Zdraví

Léčba chlamydií

Kvůli zaměnitelnosti symptomů chlamydiových infekcí s příznaky běžnějších nemocí dochází často k chybné diagnóze příčiny pacientových potíží. Pokud běžné vyšetření neprokáže žádnou nemoc, začne být nemocná osoba nezřídka považována za simulanta.

Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá až na případy, kdy standardní léčba nezabírá. I tak však může přeléčení akutního stádia běžnými antibiotiky pouze potlačit prvotní příznaky a nemoc tiše přejde do komplikovanější chronické podoby. Nakažený člověk je přitom po celou dobu hrozbou pro své okolí.

Neléčená chlamydiová infekce způsobuje kromě neplodnosti také další velice závažné zdravotní komplikace:

  • u žen slepení vejcovodů (mimoděložní těhotenství)
  • rozšířená pánevní infekce vede k zánětům vaječníků, vejcovodů a dělohy
  • obecně usnadňují přenos HIV

Test na chlamydie

V současné době existuje první pomoc v případě, že máte podezření na nákazu některým druhem bakterie rodu Chlamydia. Jedná se o rychlý jednorázový test na chlamydie, který se dá volně zakoupit v lékárně. Na trhu je například přípravek od firmy MiraTes. Nákazu lze však odhalit až po jednom týdnu od kontaktu s infikovanou osobou či předmětem.

Důležité je si ovšem uvědomit, že tyto testy nejsou dostatečně přesné! Ve srovnání s laboratorními výsledky, které jsou citlivé více jak 96 %, dosahují jednorázové domácí testy citlivosti pouze v rozsahu 40 až 80 %. V případě důvodného podezření na nákazu chlamydiemi proto raději kontaktujte svého obvodního lékaře nebo specialistu.

Antibiotika na chlamydie

Odborné vyloučení chlamydiové infekce se provádí na vyžádání pacienta, protože není součástí žádné preventivní prohlídky. Zatímco akutní nákaza se testuje ve výtěru z děložního hrdla nebo močové trubice, u chronických vyšetření lze provést odběr krve na specifické protilátky. Dosud jedinými opravdu účinnými léky na chlamydie jsou tedy cílená antibiotika předepsaná lékařem.

Nejpoužívanější v současné době jsou:

  • azitromycin (makrolidové antibiotikum)
  • doxycyklin (tetracyklinové antibiotikum)
  • summamed (léčivá látka azithromycinum dihydricum)
  • erytromycin (makrolidové antibiotikum)
  • roxithromycin (makrolidové antibiotikum)

Během léčení je nutné vyhýbat se delším pobytům na slunci, aby se předešlo vzniku alergických reakcí, a dodržovat sexuální půst (minimálně do konce jednoho týdne po skončení léčby). Samotná antibiotika však infekci úplně nevymítí, pouze zničí a utlumí většinu zárodků a usnadní tak organismu boj s nimi.

V pěti procentech případů nemusí jedna léčebná kúra k celkovému vyléčení stačit a z boje proti chlamydiím se pak stává velmi dlouhodobá záležitost. Je proto velice důležité brát antibiotika správně a hlavně je celé dobrat!

Proto, aby byla léčba opravdu účinná, je nutné přeléčit také sexuálního partnera (případně partnery) nakažené osoby. Základní dávka antibiotik se předepisuje alespoň na 3 až 4 týdny. Jejich účinnost pak lze zvýšit a vhodně podpořit pomocí enzymů či přírodní léčby. Za zmínku stojí například přípravek Wobenzym složený z enzymů podporujících lidskou imunitu, dále třeba Echinaceaženšen korejský a další.

Prevence

Proti jakékoliv pohlavní nákaze vás spolehlivě ochrání pouze pečlivé dodržování zásad bezpečného sexu! Důležité je používat latexové kondomy, dbát na intimní hygienu a používat jen vlastní ručníky. Zárukou, že nedostanete při styku žádnou pohlavně přenosnou nemoc, je jeden věrný sexuální partner.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button