Lidská kůže je nejlepším ukazatelem našeho zdraví, jelikož se na ní zrcadlí způsob, jakým jíme. Na kůži se nejvíce podepisují nezdravá jídla a jídla, na která máme alergii. Nevhodné jídlo může způsobit celou řadu kožních poruch a nejlépe je lze zaznamenat tam, kde je kůže nejcitlivější a nejjemnější, na obličeji.
Lékař Nigma Taub vytvořil několik grafických znázornění, které dokonale demonstrují, jak se může obličej měnit v závislosti na tom, co jíme. Uvedeme si nejčastější reakce na víno, lepek, mléko a cukr.
Víno
Pokud špatně snášíte alkohol, nebo pokud ho konzumujete ve velkém množství, vaše tělo začne vykazovat specifické symptomy. Jedná se zejména a červené tváře, dehydrovanou pleť, rozšířené póry, vrásky mezi obočím a výrazné linky, které se táhnou od nosu dolů.
Lepek
Lepek je stále probíranějším tématem a stále více lidí se snaží nakupovat bezlepkové potraviny, tedy včetně lidí, kteří alergií na něj netrpí. Typickými příznaky nesnášenlivosti na lepek jsou oteklé a červené tváře, akné a zvýšená pigmentace na bradě. Podle průzkumů je zhruba 15% populace citlivé na lepek a nejčastější příčinou oteklého obličeje jsou zánětlivé procesy v organismu.
Mléko
Alergie na laktózu není žádnou vzácnou výjimkou a řada lidí jí trpí, aniž by o tom věděla, byť mají reakce na mléčné produkty mírnější. Typickým příznakem nesnášenlivosti jsou oteklá oční víčka a prostor pod nimi. Někdy se nesnášenlivost projeví i drobným akné v oblasti brady. Pokud takové symptomy zaznamenáte, může se jednat o alergii na laktózu nebo na hormony, které jsou obsaženy v konkrétních mléčných výrobcích.
Cukr
Alergie na cukr se často projevuje výraznějšími linkami a vráskami na čele. Oblast kolem očí může otékat a pokožka se může zdát velmi suchá a těsná. Cukr je nepřítelem kožního kolagenu, váže se s jeho molekulami a to urychluje jeho úbytek. Výsledkem je nižší elasticita kůže, která je následně náchylnější na tvorbu vrásek.
Proč máme alergii na potraviny
Alergie na potraviny je v podstatě abnormální odpovědí našeho imunitního systému na určité látky, které jsou v nich obsažené. Samotnou reakci zprostředkovávají protilátky typu IgE. Citlivost na potraviny není u všech alergiků stejná, zatímco u někoho může jít o téměř nezaznamenatelné reakce, u jiných může jít o extrémní projevy vyžadující okamžitou hospitalizaci.
Ve světě trpí alergií na určité potraviny zhruba 4-8% populace. Mezi nejčastější alergeny patří arašídy, vejce, korýši a mléko. Alergie je často dědičná a může se nést v rodině. Alergii může vyvolat také nedostatek vitamínu D, obezita nebo přílišná čistota. Nejčastěji se projevuje u dětí a v dospělosti se může zmírnit, není to ovšem pravidlem. Zajímavé je, že jsou na potravinové alergie náchylnější muži, než ženy. Pokud u sebe zpozorujete podezřele výrazné reakce na konkrétní druhy potravin, nebojte se navštívit lékaře. Ten určí přesnou diagnózu a závažnost alergie tím, že provede kožní i krevní testy, popřípadě stanoví určitý druh diety.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos