Ostatní

Poznejte 5 fází spánku – část 2.

Jaké jsou fáze spánku

V noci prožíváte pět etap, neboli fází spánku. Začínáte klasicky u fáze 1, následuje fáze 2, 3 a 4  NONREM spánku. Tyto čtyři fáze jsou ukončeny jednou etapou REM spánku. Po dokončení se cyklus spánku znovu opakuje od fáze 1. Kompletní cyklus trvá asi 90 až 110 minut. Čím více se vaše tělo bude blížit probuzení, tím více se cyklus bude zkracovat a k ránu může docházet pouze k fázi 1 a 2 a následovat REM spánek.

Fáze 1

První fáze je charakteristická lehkou formou spánku, kdy můžete být snadno probuzeni. Pohyby očí jsou pomalé, svalová aktivita v těle se začíná zpomalovat. Můžete pociťovat náhle stahy svalů. Váš mozek produkuje alfa vlny. Tato fáze trvá v průměru 7 minut.

Fáze 2

Přibližně polovinu svého spánku strávíte ve fázi 2 NONREM spánku. Jedná se také o poměrně lehkou fázi spánku. Pohyby očí jsou úplně zastaveny spolu s mozkovou činností. Mozek tedy vykazuje pravidelnou frekvenci vln o větší amplitudě. Dochází i k častému opakování velikosti amplitudy, která se nazývá spánková smyčka.

Fáze 3 a 4

Dříve byly tyto fáze oddělovány, dnes jsou spojovány do tzv. N3 spánku. Tyto fáze se nazývají také hlubokým spánkem, během kterého náš mozek vysílá delta vlny, které mají nejpomalejší frekvenci, jelikož je ve fázi uklidnění a regenerace. Během tohoto spánku se nedějí žádné pohyby očí ani žádná svalová aktivita. Je velmi těžké v této fázi člověka probudit. Pokud se vám to podaří, bude nejspíše velmi dezorientovaný a ospalý. Během této části se objevuje náměsíčnost, pomočování a noční děsy.

Množství času, které v této fázy tělo stráví, záleží na potřebě odpočinku a regenerace, kterou váš organismus vyžaduje.

REM spánek – pátá etapa

Po čtyřech cyklech NONREM spánku tělo přejde do REM fáze. Jedná se o konečně stádium, kdy se tělo buď probudí, nebo se připravuje na další cyklus. V REM strávíte asi 20 % spánku. Během něj je dýchání rychlé a nepravidelné, oči se pohybují rychle v různých směrech. Vaše končetiny jsou nefunkční a vaše tepová frekvence stoupá spolu s krevním tlakem. U některých lidí může docházet k erekci. Typické je pro ni snění, které si můžete druhý den pamatovat. Z počátku trvá REM spánek od 10 do 20 minut, ovšem s přibývajícími spánkovými cykli se REM spánek prodlužuje a hluboký spánek zkracuje.

Pokud se ptáte, jak dlouho se doporučuje spát, záleží jen na vašich spánkových cyklech. Je dobré se budit na konci, tedy během REM spánku. Pro kvalitní spánek a pocit odpočatosti druhý den by se u vás mělo opakovat 4 až 5 cyklů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button