Překvapivé informace o virech a bakteriích: kde je jich nejvíce?
Pokud si myslíte, že nejvíce mikrobů žije na záchodových prkénkách, je to omyl. My si dnes představíme mnohem horší věcí, kterým se možná budete sami divit. Úkolem článku není vyděsit vás k smrti, kde a čím se všude můžete nakazit, ale je dobré o těchto rizicích vědět.
Rozhodně to však není míněno tak, že by dítě nemohlo sníst kus pečiva, které mu upadlo na zem. Trochu té špíny neublíží nikomu, naopak to posiluje imunitu.
Ovšem používání silných dráždivých dezinfekčních látek v domácnostech s dítětem není vhodné. Lepší je prevence, která zahrnuje důkladné mytí rukou a bránit dětem, aby něco olizovaly. Olizování prstů je špatné z hlediska hygieny, protože děti jsou náchylnější ke střevním virózám, chřipce, ale i třeba ke žloutence.
Z níže vypsaných faktů vyplývá, že nejvíce bakterií na nás číhá v kuchyni, koupelně a dětem ve škole. Nicméně ani obývák se nevyhne některým bakteriím, je to zejména televizní ovladač. Dále třeba matrace a všeobecně kliky.
Kuchyňské houbičky
Málokdo z nás si řekne, že právě ony jsou skladištěm choroboplodných zárodků. Po pár dnech je raději vyhoďte nebo se naučte hospodařit s myčkou, je to rychlé, efektivní a úsporné. Také krájení masa i zeleniny na jednom prkénku není vůbec přínosné. Může to vést k průjmu.
Mobily
Strká vaše dítě mobil do pusy? Budete překvapeni, ale je tu více bakterií, než na záchodovém prkénku! Na mobil saháte venku, v obchodech i jinde, kde si zrovna nemyjete ruce, takže je to v závěru i celkem logické. Olizování lžic a vařeček po rodičích je pro děti nebezpečné. Dělá to hodně lidí, ale víte o tom, že přenos bakterií tu lze uskutečnit raz dva? Hlavně tím podporujete tvorbu zubního kazu.
Zubní kartáčky
I když jste rodina, každý by měl na zubní kartáček vlastnit i svůj kelímek, jelikož zde hrozí přenos bakterií. Ač se to nezdá, v ústech jich sídlí hned několik. Zubní kartáčky po použití důkladně oplachujte pod tekoucí vodou. Zabraňte šíření bakterií tím, že se nebudou mezi sebou dotýkat. Oddělujte a rozeznávejte i své ručníky.
Vodovodní kohoutky
Bakterie tu přežívají i 2 dny, buďte opatrní, když si myjete ruce a opět saháte na páčky.
Školní lavice
Je až k nevíře, že se zde mohou vyskytovat bakterie E. Coli, Salmonella i Streptococcus. Svačina položená na lavici ne! Kupte dětem plastový box, ať jedí z něj. E. Coli ráda sedá i na podrážky bot. A školní batoh, který se povaluje různě na zemi by děti neměly položit třeba na postel. Nedovolte dětem, aby cucaly tužku – další zdroj patogenů.
Hračky
Jsou zdrojem bakterií, hlavně v případě, když je dítě něčím potřísní a vy je nedojdete umýt.
Naopak překvapivé informace přináší WC, které samo o sobě není nikterak škodlivé, ale pozor si dejte při spláchnutí, když se kapénky šíří i na vaše zubní kartáčky. Před spláchnutím toaletu zavřete. A tam, kde by to člověk zase moc nečekal, jsou dětské autosedačky, tam je bacilů více, než na záchodech.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos