Zdraví

Příznaky rakoviny tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva Příznaky Léčba Prevence

Nádor v tlustém střevě se projevuje celou řadou snadno rozpoznatelných příznaků, které se však bohužel objevují často až v pokročilejší fázi onemocnění, kdy již bývá léčba náročnější. Za hlavní příznaky, jež by vás měly přivést k lékaři s podezřením na kolorektální karcinom, se považuje kombinace několika z těchto stavů:

  • průjem nebo zácpa (případně v průměru velmi tenká stolice), zvracení
  • neplánované hubnutí – nádor produkuje chemikálie zrychlující metabolismus
  • dlouhodobá únava bez příčiny a bledost – nádory často krvácejí, což může vést k anemii a nedostatku železa v krvi
  • stolice s příměsí krve nebo dlouhodobě černá stolice
  • bolest a křeče v břiše – nádor může zamezit průchodnosti střeva nebo perforovat jeho stěnu, což si vyžádá okamžitý zásah lékaře
  • zažívací potíže (nadýmání, pocit plnosti nebo nedokonalého vyprázdnění střeva, bolestivý odchod větrů)
  • zvýšená tělesná teplota
  • pocení
  • nažloutlá kůže
  • svalová slabost

Zpočátku onemocnění bývají příznaky spíše nenápadnějšího rázu. U pacienta se může střídat období průjmů a zácpy, objevují se nespecifické bolesti břicha a změny v rytmu stolice, což mnoho lidí velmi často podcení a návštěvu lékaře odloží až do doby, kdy se příznaky zhorší nebo se přidají další komplikace.

Díky tomu přichází poměrně velké množství osob k lékaři až v pokročilém stádiu nemoci, kdy již šance na uzdravení výrazně klesá! Přitom v počáteční fázi rakoviny tlustého střeva, kdy se nádor ještě nezačal pomocí metastáz šířit do těla, bývá úspěšnost léčby až 90 %. Nepodceňujte proto varovné signály svého těla a při jakémkoliv podezření konzultujte své problémy s obvodním lékařem. Vyžádejte si odborné vyšetření a nečekejte, jak se příznaky budou dále vyvíjet, včasná diagnóza vám může zachránit život!

Kdo patří do rizikové skupiny?

Riziko vzniku rakoviny tlustého střeva je výrazně vyšší u osob starších 45 let a, i když se statisticky vyskytuje častěji u mužů, nevyhýbá se ani ženám. Pokud tedy odpovídáte věkové skupině a máte podezření, že s vámi není něco v pořádku, je dobré zodpovědět si několik základních otázek:

  1. Máte sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu?
  2. Upřednostňujete stravu bohatou na červená masa, tuky a cukry?
  3. Pijete často alkohol? Kouříte?
  4. Míváte problémy při vyprazdňování?
  5. Vyskytl se nádor v tlustém střevě u někoho z vašich nejbližších příbuzných (rodiče, sourozenci)?

Pokud zní vaše odpověď ano – obzvláště v posledních dvou bodech – pak rozhodně s návštěvou lékaře neotálejte. Předtím, než budete posláni na odborné vyšetření, můžete si sami doma nejprve udělat jednoduchý test na přítomnost krve ve stolici, který vám potvrdí, že je ve vašem těle opravdu něco v nepořádku.

Test na okultní krvácení

Testovací sadu obsahující tři psaníčka na tři po sobě jdoucí vzorky stolice je možné si vyzvednout u obvodního lékaře i s jednoduchým návodem. Odběry stolice se pak provádí v klidu a soukromí doma, a poté se celá obálka opět odevzdá zpátky lékaři, který vzorky odešle k odbornému vyšetření do laboratoře.

Všichni občané České republiky starší 50 let mají na tento test nárok zdarma každé dva roky. Ačkoliv pozitivní výsledek ještě neznamená, že má dotyčný přímo nádorové onemocnění tlustého střeva (může se jednat také o hemoroidy, zánět střeva a jiné problémy), je tento výsledek signálem k nutnosti dalšího vyšetření. 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

  1. U nás v dědině dělali preventivní kontroly okultního krvácení, zúčastnilo se kolem 400 lidi, 61 mělo pozitivní výsledky a 19 z nich má skutečně rakovinu. Šílená čísla!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button