Již po staletí naše babičky či „báby kořenářky“ hledaly a vymýšlely kombinace bylin na vyléčení různých druhů nemocí. A samozřejmě, že to fungovalo. Našly mnoho blahodárných bylin – jednou z nich byla dodnes hojně využívaná kurkuma. Věříme, že i Vy máte tohle žluté indické koření ve své kuchyni a občas jej do jídla také přidáte.
Jaká je její největší výhoda?
Bezesporu největším plusem této byliny je, že má výbornou schopnost při boji s různými typy tělesných zánětů, za což můžeme poděkovat látce, která se nazývá kurkumin. Největší úspěchy „slaví“ kurkuma na poli s boji s ženskými záněty, které bývají hodně nepříjemné a ženy na ně musí často užívat antibiotika, která znamenají pro naše tělo velkou přítěž. Proč tedy dříve nezkusit tenhle přírodní zázrak, který nám nejenom pomůže od nemoci, ale také dodá našemu tělu přesně to, co zrovna potřebuje. Efektivita jejích léčebných účinků je na tak vysoké úrovni, že se využívá i při tak závažných onemocněních, jako je například rakovina či chronické záněty spojené s artritidou.
Jaké je využití kurkumy?
Jak jsme již předeslali, kurkuma je využívána nejen při různých onemocněních, ale také v kuchyni. Dají se z ní připravit chutné, ale hlavně zdravé recepty. Své místo má tato úžasná bylina i ve farmakologii, jelikož se hojně přidává do různých léčiv pro své nesporné léčivé účinky. Ale to není všechno. Kurkuma je totiž přidávána i do různých kosmetických přípravků, jako jsou například šampony, balzámy či speciální masti.
Jaké další onemocnění kurkuma pozitivně ovlivňuje?
Mimo jejích nesporných účinků při závažných onemocněních, které jsme již nastínili výše, používá se kurkuma také při bolestech či potížích méně závažného charakteru, jako jsou například:
- Cukrovka
- Alergie všeho druhu
- Bolesti hlavy, kloubů, menstruační křeče a další
- Deprese
- Snižuje riziko infarktu či mrtvice
V jakém množství bychom měli kurkumu konzumovat?
Na tohle téma byla dokonce provedena studie na univerzitě v Marylandu a z jejích výsledků vyplynulo, že nejvhodnější dávkování je:
- Tekutý extrakt: 30 – 90 kapek denně
- Standardizovaný extrakt – 400 až 600 mg 3x denně
- Čerstvý kořen – 1,5 gramu až 3 gramy denně
- Tinktura – 15 až 30 kapek denně
- Vysušený kořen – 1 gram až 3 gramy denně
Studie následně dokonce prokázaly, že je nejvhodnější, pokud kurkumu zařadíte do svého každodenního jídelníčku. Samozřejmě nemusíte konzumovat pouze tuhle bylinu, je dobré ji také kombinovat s jinými, zdraví prospěšnými bylinami či kořením. Je to sice k nevíře, ale sami se můžete přesvědčit, že při pravidelné konzumaci dokáže kurkuma doslova zázračně ovlivnit vaše zdraví.
Nicméně, jak se říká – všeho s mírou – i tuhle bylinu v jistých případech není vůbec vhodné užívat, protože by nám mohla naopak uškodit.
V jakých případech se kurkumě raději vyhnout?
- pokud jste krátce po operaci
- v těhotenství – hrozí větší rizik potratu
- pokud užíváte léky na cukrovku, na snížení srážlivosti krve, například acylpyrin
- když vás trápí žlučníkové kameny či obecné onemocnění žlučníku
- jestliže máte nedostatek železa
- zda se snažíte o otěhotnění nebo s ním máte dokonce problém
Věděli jste, že účinek kurkuminu jde dokonce ještě zvýšit? Poradíme vám jak!
Stačí udělat tři jednoduché kroky:
- ke kurkumě přidáme špetku pepře, jelikož obsahuje účinnou látku piperin
- směs smícháme se špetkou olivového oleje
- už je potřeba pouze zkonzumovat – při mírném zahřátí
Tak už neváhejte – věřím, že po přečtení celého článku si hned půjdete kurkumu „připravit“ anebo si ji hned koupíte, pokud ji doma ještě nemáte.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos