Průjem u dětí
Onemocnění vyvolávající průjmy může ohrozit na životě i dospělého člověka, natož malé dítě. Vzniká u dětí také z podobných příčin jako u dospělých. V případě, že vaše miminko začne trpět více jak den nebo dva trvajícím průjmem, je opravdu nutné urychleně navštívit lékaře, protože u malých dětí velmi snadno a rychle dochází k životu ohrožující dehydrataci!
Obecně platí, že čím je dítě mladší, tím je pro něj průjmové onemocnění nebezpečnější. U novorozenců (děti do 6 měsíců věku) je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc prakticky okamžitě! Průjem u batolat, kojenců a dětí předškolního či mladšího školního věku je nutné bez prodlení konzultovat s lékařem, pokud:
- průjem trvá déle jak dva dny nebo má silný průběh (průjmové stolice každou hodinu)
- kromě průjmu dítě také zvrací a přidá se zvýšená teplota nebo horečka
- dítě si ztěžuje na bolesti břicha, které je na pohmat tuhé (zánět slepého střeva!)
- ztráta tekutin je očividně větší než jejich příjem a dítě se stává malátné
- dítě odmítá cokoliv jíst nebo pít
- ve stolici je čerstvá krev (možné zauzlení střev!)
- dítě je světloplaché, má velké bolesti hlavy a ztuhlou šíji (meningitida – zápal mozkových blan!)
V domácím prostředí je důležité především zvýšit příjem tekutin u dítěte. Také u dětí platí ohledně složení stravy a vhodných tekutin podobné zásady jako u dospělých trpících průjmovým onemocněním (viz Dieta při průjmu).
Průjem u kojenců
Trpí-li průjmovým onemocněním dítě kojeneckého věku, pak je důležité rozhodně nepřestávat s kojením! Navíc můžete dítěti podávat další tekutiny, jako je například slabý čaj. V případě, že dítě dokrmujete umělým mlékem, nebo je zcela na příkrmu, pak první den nahraďte mléko rýžovým odvarem.
Každý další den pak do rýžového odvaru přidávejte vždy čtvrtinu běžné dávky mléka, až se dostanete na plnou dávku, kterou dáte již normálně do vody. Pokud se průjem po přidání umělého mléka zhorší, znovu ho vysaďte. V případě, že tento postup nevede ke zmírnění průjmu, nebo se navíc přidají další příznaky zmíněné výše, je třeba vašemu miminku zajistit odbornou lékařskou péči.
Jak pomůže hospitalizace?
Pomocí nitrožilní terapie může být vaše děťátko efektivněji opět hydratováno a doplní se mu do těla chybějící ionty a živiny. Zároveň dojde ke stabilizaci vnitřního prostředí v těle dítěte, jehož rovnováha bývá při průjmovém onemocnění snadno narušena.
Pokud jsou potíže vyvolány virovou infekcí, pak tato podpůrná terapie stačí k tomu, aby si organismus dítěte s onemocněním poradil sám. V případě komplikované infekce bakteriální je nutné v některých případech navíc nasadit antibiotika. Zvýšená teplota je při těchto stavech prospěšná pro aktivaci imunitního systému, nesmí však přesáhnout hodnotu 38.5 °C.
Vysoká teplota totiž nemá pro pacienta jakéhokoliv věku žádný přínos, naopak jej vysiluje a oslabuje. Horečka je proto při hospitalizaci snižována různými medikamenty. V nemocnici je tedy stav vašeho miminka pečlivě sledován a je mu poskytnuta komplexní péče, která napomáhá jeho rychlému uzdravení.
Literatura
- Jiří Nevoral: Průjmová onemocnění v pediatrii, Praha 2013
- Daniela Tůmová: Diety při dětských průjmech – recepty, rady lékaře, Praha 1998
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Po jak dlouhé době prujem u dítěte přestane?