Krása

Různé typy postav – která odpovídá vám?

Pokud chcete začít se cvičením, nebo se vám dlouhodobě nedaří dosáhnout vytoužených cílů, zkuste si zjistit, jaký máte typ postavy. Existují 3 typy: ektomorf, izomorf a endomorf. Každý druh má jedinečné vlastnosti a potřeby. Znáte-li své tělo a to, do jaké skupiny patříte, je potom mnohem jednodušší vybrat si typ cvičení a jídelníček. Pojďme se tedy společně podívat na jednotlivé typy a zjistit, jaké mají výhody, priority má tento typ postav, a jak byste se k takovému tělu měli správně chovat.

Ektomorf

Ektomorf má následující vzhled a vlastnosti:
 • velmi štíhlý
 • rychlý metabolismus
 • malý hrudník
 • málo tělesného tuku i bez cvičení
 • dlouhé končetiny
 • malá chuť k jídlu
 • málo svalové hmoty, které těžko buduje
 • má problém s nabíráním hmotnosti
 • je hyperaktivní
Jídelníček ektomorfa

Jelikož je váš organismus opravdu velmi rychlý, měli byste jíst každé 2-3 hodiny. Sacharidy a bílkoviny by měli být ve vyšší normě, než je zvykem. U sacharidů se doporučují konzumovat těstoviny, sladké brambory, zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny a ořechy. Snažíte-li se o vyšší tělesnou váhu, přidejte do svého jídelníčku více sacharidových potravin. Nezapomenout byste neměli ani na bílkoviny. Ty vám pomůžou při budování svalové hmoty. Vašemu typu se doporučují proteinové nápoje, vejce a maso. Buďte však opatrní a příjem zase nepřehánějte. U sacharidů se vyhněte jednoduchým typům, u bílkovin tučným a nezdravým potravinám.

Cvičení pro ektomorfa

Tento typ člověka spalování tolik nepotřebuje, jelikož si se vším umí snadno poradit jeho tělo. Kardio cvičení proto není vhodnou volbou. Co je ale skvělým cvičením, je jakýkoliv silový trénink, při kterém sice také spalujete kalorie, ovšem budujete i svalovou hmotu. Svému tělu dopřávejte i častý odpočinek a cvičte maximálně třikrát týdně.

Mezomorf

Mezomorf je charakterický pro:
 • štíhlé a svalnaté tělo
 • snadné přibývání na váze – jak svalů, tak tuků
 • atletickou postavu
 • obdélníkový tvar těla
Ideální jídelníček pro mezomorfa

Tento typ lidí by se měli zaměřit na vyváženou stravu plnou zdravých sacharidů, tuků a bílkovin. Doporučují se sladké brambory, celozrnné výrobky, mořské plody, libové maso, ovoce a zelenina. Jezte pravidelně po celý den, aby rychlost metabolismu byla v normě. Pokud byste rádi přibraly na váze, jezte více jak 500 kalorií, chcete-li ale zhubnout, dodržujte jídelníček mezi 200 – 500 kaloriemi.

Cvičení pro izomorfa

Pro tento typ postavy se hodí vyvážené cvičení, které kombinuje kardio trénink se silovým cvičením. Zaměřte se na zvedání středně těžké váhy. Pro udržení kondice cvičte 2 – 3 krát týdně, maximálně však 5 krát.

Endomorf

Tělo endomorfa má:
 • krátké končetiny
 • pomalá metabolismus
 • snadno přibírá na váze – jak svaly, tak tuky
 • má kulaté tělo, spíše bez posílených svalů
 • mívá velkou chuť k jídlu
Jídelníček endomorfa

Strava endomorfa by se měla zaměřit na kalorie, které je potřeba omezit. Vzhledem k tomu, že si jeho tělo snadno ukládá tuk, je lepší příjem omezit. Zkuste proto konzumovat menší porce, které budou rovnoměrně rozloženy po celý den. Pomalé trávení je potřeba podpořit vlákninou. Svůj jídelníček naplňte fazolemi, brokolicí, čočkou, luštěninami, artyčoky, kapustou, obilninami, mrkví, ovocem a listovou zeleninou. Jezte spíše libové bílkoviny. Doporučené jsou ryby, drůbež, tofu a vaječné bílky. Zdravé tuky přijímejte, ovšem jen s mírou. Mezi ně řadíme například avokádo, či ořechy. Pijte hodně tekutiny a vyhněte se nezdravým, tučným potravinám s jednoduchými cukry.

Cvičení vhodné pro endomorfy

Stejně jako mezomorfové, i tyto lidé by se měli zaměřit na kombinaci obou cvičení, jak na kardio, tak silové. Každý den do svého programu zahrňte nějakou fyzickou aktivitu o délce alespoň 30 minut. Zvedejte z počátku spíš lehké váhy, zvyšovat můžete postupně a pomalu. Cvičit můžete co nejčastěji, klidně i každý den.

Pokud jste se nenašli 100% ani v jednom, je docela pravděpodobné, že jste kombinací dvou typů. Například horní části by mohla být izomorfní, zatímco spodek endomorfiní. Pokud tedy nevíte, jaký typ dodržovat, kombinujte jednotlivé typy a zjistěte, co nejvíce vyhovuje právě vašemu tělu. Když budete pravidelně cvičit, dodržovat zdravý jídelníček a životosprávu, výsledků můžete dosáhnout i tehdy, aniž byste museli znát svůj typ postavy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button