Mnoho z nás si dopřává kávu bez kofeinu s myšlenkou toho, že je zdravější a má menší vliv na zdraví organismu. Pravdou ale je, že nikdo příliš nepřemýšlí nad tím, jak se káva bez kofeinu vyrábí a jaké účinky má na lidské zdraví.
S kofeinem či bez kofeinu?
V kavárně se rozhodujete, zda si dáte kávu s kofeinem či bez něj. Kofein má na lidské zdraví povzbuzující účinky a v přílišných dávkách může lidské zdraví ovlivnit. Kofein je chemická látka, která se nachází v kávových zrnkách, ale i v jiných rostlinách. Káva bez kofeinu je prostě káva, ze které byly kofeinové složky jednoduše odstraněny. Ale jak se toto odstraňování provádí? Upozornit bychom měli také na to, že v bezkofeinové kávě může být v určité míře kofein stejně obsažen.
Odstranění kofeinu z kávy
Kofein se z kávy získává speciálním procesem a je důležité, aby během něho nebyla káva ochuzena o svou typickou chuť a aroma.
První metodou odstranění kofeinu je tzv. evropský proces, kdy se káva zbaví kofeinu s pomocí chemického procesu. Káva se namáčí ve vodě a následně se omývá v methylenchloridu. Tato látka absorbuje z kávy kofein. Takto propláchnutá káva se dále omyje vodou a suší se. Tento způsob odstraňování kofeinu je celkem běžný, jelikož káva po vylouhování neztrácí svou chuť ani aroma.
Druhým způsobem je tzv. švýcarský proces, ve kterém neprobíhá žádná chemická reakce. Kofein se odstraňuje s pomocí horké vody a páry. Proces začíná máčením kávy v horké vodě a vylouhováním kofeinu. Kofein se následně z roztoku odstraní s pomocí filtrů. Následně se káva opět máčí do roztoku bez kofeinu a zrna chuť znovu nasávají. Poté se kávová zrna nasuší a zašlou do pražírny. V tomto procesu se však z kávy odstraňuje více než jen kofein, ale také éterické oleje a aroma. Tento proces je na jednu stranu šetrnější, ale na druhou stranu odstraňuje z kávových zrn důležité látky.
Je káva bez kofeinu zdravá?
V základu stojí to, jak moc je osoba konzumující kávu citlivá na kofein. Záleží na tom, jak metabolizujeme kofein, podle toho se odvíjí i tolerance kofeinu a vliv na naše tělo. Když přehlédneme máčení kávy bez kofeinu v chemikáliích, je pro vaše zdraví příznivá právě tím, že neobsahuje kofein. Bezkofeinové kávy neovlivňují chemickou látku, zvanou adenosin, která ovlivňuje nervový systém a má vliv na bdělí stav a spánek. Ráno, když se probudíte, máte dostatečné množství adenosinu. Jak však den pokračuje, látka se vytrácí a vy se začínáte cítit ospalí, což je přirozené. Pokud si dáte kávu s kofeinem, ovlivňujete adenosinové receptory. Káva bez kofeinu je dobrou volbou pro osoby, které jsou na kofein citlivé, což jsou většinou osoby, které nekouří ani nejsou zvyklí pít kávu.
Pití kávy
Pokud si tedy dopřáváte rádi kávu pro její jedinečnou chuť a aroma a víte, že vás v konzumaci kávy nic neomezuje, dopřávejte si kávu s kofeinem. Vybírejte kávu kvalitní a užívejte si ji jen v přiměřeném množství, protože nic se nemá přehánět. Káva je na tom podobně jako čokoláda, dva čtverečky vám neuškodí, ale celá tabulka čokolády každý den pro vás může být základem mnoha onemocnění v pokročilém věku.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos