Přírodní léčbaRady a tipyZdraví

Síla v boji proti rakovině? Vyzkoušejte mangostan

Mangostan je svým původem z Indonésie a postupně se dostává až do našich končin. Mangostan má opravdu zajímavý tvar, ale také účinky na lidské zdraví. Už jste mangostan ochutnali?

Mangostan

Mangostan, celým jménem mangostana lahodná (Garcinia mangostana), je tropickým stálezeleným plodem, který má zajímavý původ. Pochází z oblasti Indonésie, Sundských ostrovů a souostroví Moluky. Jedná se o opravdu exotický plod, který to potvrzuje i svým vzhledem a chutí. Jeho pěstování se však časem rozšířilo i do dalších tropických oblastí v Africe, Karibiku, Austrálii a Jižní Americe. Ze stromu je konzumována pouze dužina plodů. K nám se plody mangostanu dováží nejčastěji z Brazílie.

Plody

Plody mají jedlou dužinu, která je obalena v tmavě červenofialové slupce. Plod jsou kulaté bobule, které dorůstají velikosti kolem 8 cm. Zrání plodu trvá asi 3 měsíce a na začátku své cesty je plod zelený a velmi tvrdý. Až ve chvíli, kdy je plod zralý, dochází ke zbarvení slupky do červeno-hnědé barvy či fialové a dochází ke změknutí. Bílá dužina je rozdělena do čtyř až osmi dílku, která obsahují jadérka. Ta se nekonzumují. Dužina plodu je sladkokyselá, lahodná, šťavnatá a chutná exoticky. Mangostan se často přidává do koktejlů a džusů, ale připravují se z něj také kompoty, marmelády či krémy.

Nutriční hodnoty

Plody obsahují poměrně vysoké koncentrace xanthonů, které zajišťují léčivé účinky plodů. Xanthony totiž efektivně působí na některé bakterie (Staphylococcus aureus, Salmonella atd.) a mají silné antioxidační schopnosti. Kromě xanthonů obsahují plody také antioxidanty ze skupiny flavonoidů. Zajímavé je, že na 40 xanthonů je obsaženo právě v mangostanu, přitom jich je známo jen kolem 200. Mangostan obsahuje také polyfenoly, katechiny, bílkoviny, vitamín C a vápník. Džus, který se z mangostanu připravuje reguluje hladiny serotoninu a tryptofanu v krvi, tím působí proti depresím.

Zdravotní přínos

Mangostan se používal v tradiční medicíně v Asii, a to především v Thajsku, Malajsii, na Filipínách, v Indii i Číně. Působí totiž jako antibiotikum a antiparazitikum. Běžně se používá při hojení ran, léčbě tuberkulózy, malárie, ale i při nejrůznějších zánětech, například močových cest či střevních potížích. Pomáhá v tlumení bolesti, snižuje teplotu a pocity nevolnosti.

Bojovník proti rakovině

Mangostan byl předmětem mnoha protinádorových studií a získané výsledky byly doposud jen pozitivní. Byl zařazen do seznamu potravin, které bojují proti rakovině. Důvodem je především obsah xanthonu a antioxidantů. Mangostan prokázal protinádorové vlivy v mnoha studiích, týkající se rakoviny kůže, tlustého střeva či prsu.

Pomocník při zánětech a alergiích

Výzkumy také prokázaly, že mají extrakty z mangostanu antialergické a protizánětlivé vlastnosti.

Snižuje krevní cukr

Mangostan je dobrou prevencí vzniku cukrovky, jelikož udržuje hladinu cukru v krvi v normálu. Je tedy vhodný i pro osoby s cukrovkou. Působí totiž jako inhibitor alfa-amylázy, tedy že inhibuje enzymy, které způsobují štěpení škrobů na glukózu. Mangostan snižuje hladinu cukru díky obsahu kyseliny tříslové.

Akné

Mangostan je také dobrým pomocníkem, který léčí akné. Díky antioxidační a protizánětlivé aktivitě chrání vaši pokožku. Odstraňuje volné radikály z organismu a potlačuje produkci zánětlivých cytokinů, které přispívají k tvorbě akné.

Zdraví srdce

Zvýšený oxidační stres a deficit antioxidantů přispívá k riziku vzniku onemocnění srdce a výskytu infarktů. Oxidační stres je v zásadě nerovnováhou mezi produkcí volných radikálů a schopností neutralizovat či detoxikovat jejich škodlivé účinky, například s pomocí antioxidantů. Mangostan díky vysokému obsahu xanthonů chrání tělo před rizikem vzniku srdečních onemocnění.

Nákup

A kde můžete mangostan koupit? V čerstvé formě je to možné ve větších supermarketech, které se zaměřují i na dovoz exotického zboží. Zakoupit si však můžete i doplněk stravy s obsahem látek z mangostanu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button