Sójové boby jsou druhem luštěnin původem z Asie.
Sója je součástí tradičních asijských jídel po tisíce let. Ve skutečnosti existují důkazy, že sójové boby se pěstovaly v Číně již 9 000 let před naším letopočtem. Navzdory tomu mnoho Čechů považuje sóju za novodobou potravinu určenou veganům a vegetariánům.
Dnes je sója široce konzumována nejen jako zdroj rostlinných bílkovin, ale také jako složka mnoha zpracovaných potravin.
Sója však zůstává kontroverzní potravinou – někteří chválí její zdravotní přínosy, zatímco jiní tvrdí, že by pro vás mohla být špatná.
Sója a sójové vyrobky se dělí do několika kategorií
Sójové boby jsou druhem luštěnin, které lze konzumovat celé nebo zpracovávat do různých forem.
Celé sójové produkty
Celé sójové produkty jsou nejméně zpracované a zahrnují sójové boby a edamame, což jsou nezralé (zelené) sójové boby. Sójové mléko a tofu se také vyrábí z celých sójových bobů.
Zatímco zralé sójové boby se v západní stravě jen zřídka konzumují celé, edamame je oblíbeným předkrmem s vysokým obsahem bílkovin v asijské kuchyni.
Sójové mléko se vyrábí namáčením a mletím celých sójových bobů, jejich vařením ve vodě a následným odfiltrováním pevných látek. Lidé, kteří netolerují mléčné výrobky nebo se chtějí mléku vyhnout, je běžně používají jako alternativu mléka.
Tofu se vyrábí srážením sójového mléka a lisováním tvarohu do bloků. Je to běžný zdroj rostlinných bílkovin ve vegetariánské stravě.
Fermentovaná sója
Fermentované sójové produkty se zpracovávají tradičními metodami a zahrnují sójovou omáčku, tempeh, miso a natto.
Sójová omáčka je tekuté koření vyrobené z:
- fermentované sóji
- pražených zrn
- slané vody
Tempeh je fermentovaný sójový koláč, který pochází z Indonésie. Ačkoli není tak populární jako tofu, je také běžně konzumován jako zdroj bílkovin ve vegetariánské stravě .
Miso je tradiční japonská kořenící pasta vyrobená ze:
- sójových bobů
- soli
- hub
Zpracované potraviny na bázi sóji
Sója se používá k výrobě několika zpracovaných potravin, včetně:
- vegetariánské a veganské náhražky masa
- jogurty
- sýry
Mnoho balených potravin obsahuje sójovou mouku, texturované rostlinné bílkoviny a sójový olej.
Sójové doplňky
Sojový proteinový izolát je vysoce zpracovaný derivát sóji vyrobený mletím sójových bobů na vločky a extrakcí oleje.
Vločky se poté smíchají s alkoholem nebo alkalickou vodou, zahřejí a výsledný sójový koncentrát se suší rozprašováním na prášek.
Sojový proteinový izolát je dostupný v mnoha proteinových prášcích a také se přidává do mnoha zpracovaných potravin, jako jsou proteinové tyčinky a koktejly.
Mezi další sójové doplňky patří sójové isoflavony, které jsou dostupné ve formě kapslí, a sójový lecitin, který lze užívat v kapslích nebo jako prášek.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos