Ostatní

Šokující fakta o obezitě v USA: Opravdu by nám měl být západ vzorem?

Eric Schlosser ve své knize „Fast Food Nation“ uvádí, že roční náklady na zdravotní péči ve Spojených státech plynoucí z obezity se blíží ke 240 miliardám dolarů.

Nadváha a obezita představuje nejvyšší riziko závažných onemocnění, mezi které patří diabetes 2. typu, kardiovaskulární choroby, hypertenze a mrtvice, i některé formy rakoviny. Dochází zde přitom k následkům v rozmezí od zvýšeného rizika předčasného úmrtí po vážná chronická onemocnění, která snižují celkovou kvalitu života.

Počet obézních lidé na světě je nyní dle odhadů 537 430 475 a toto číslo plynule roste každých pár sekund.

V USA:

  • Z 22 průmyslově vyspělých zemí má USA nejvyšší statistiky obezity
  • 2/3 Američanů ve věku nad 20 let trpí nadváhou
  • Téměř třetina Američanů ve věku nad 20 let je obézní

S nárůstem tělesného tuku se zvyšuje rozvoj cukrovky 2. typu a hypertenze. Toto onemocnění nyní postihuje obézní děti před příchodem jejich puberty. Přibližně 85 % lidí s diabetem jsou 2. typu a z nich je 90 % lidí obézních nebo s nadváhou.

Zvýšený index tělesné hmotnosti také zvyšuje riziko rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty, děložní sliznice, ledvin a žlučníku.

obesity-993126_960_720

Obezitu je třeba ve svém vlastním přičinění považovat za nemoc, ale jedná se také o jeden z hlavních rizikových faktorů pro jiné chronické choroby spolu s vysokým krevním tlakem, kouřením a vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Chronická nadváha a obezita mohou významně přispět také ke vzniku osteoartrózy.

Podle American Cancer Society byly v roce 2003 náklady za léčbu obezity odhadem 75 miliard dolarů. Léčba je totiž dlouhá, nákladná a často komplikovaná. Podle Národní instituce pro zdraví je 75-125 miliard dolarů vynaloženo na přímé a nepřímé náklady v důsledku nemocí spojených s obezitou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button