Špenát je super potravina nabitá množstvím vitamínů a živin v nízkokalorickém balení
Tmavé listy špenátu jsou důležité pro zdraví kůže, vlasů a kostí. Poskytují také bílkoviny, železo, vitamíny a minerály.
Možné zdravotní přínosy při konzumaci špenátu zahrnují zlepšení kontroly hladiny glukózy v krvi u lidí s cukrovkou, snížení rizika rakoviny, snížení krevního tlaku, zlepšení zdraví kostí, snížení rizika vzniku astmatu a další.
Špenát byl v celé historii používán různými kulturami, zejména středomořskými, středozemními a jihovýchodními asijskými kuchyněmi. Může být docela snadno zapracován do mnoha diet, protože je levný a je snadné ho připravit.
Rychlá fakta o špenátu:
Podle nutričních údajů má 100 gramů porce špenátu 28,1 mikrogramů vitamínu C, což je 34 procent denního doporučení.
Špenát může být přidán jako složka do mnoha jídel a může být buď vařený nebo servírovaný syrový.
Výhody
Špenát je rostlina bohatá na živiny s mnoha možnými přínosy pro zdraví včetně prevence astmatu.
Špenát má následující zdravotní výhody:
Řízení diabetu
Špenát obsahuje antioxidant známý jako kyselina alfa-lipoová, u níž bylo prokázáno, že snižuje hladinu glukózy, zvyšuje citlivost na inzulín a zabraňuje změnám způsobeným oxidačním stresem u pacientů s diabetem. Studie na alfa-lipoové kyselině také prokázaly pokles u periferní neuropatie a autonomní neuropatie u diabetiků.
Prevence rakoviny
Špenát a další zelená zelenina obsahují chlorofyl, který byl prokázán jako účinný při blokování karcinogenních účinků heterocyklických aminů, které vznikají při grilování potravin při vysoké teplotě.
Prevence astmatu
Rizika vývoje astmatu jsou nižší u lidí, kteří konzumují velké množství určitých živin. Jednou z těchto živin je beta-karoten, jehož špenátem je vynikajícím zdrojem. Meruňky, brokolice, meloun, dýně a mrkev jsou také bohatými zdroji beta-karotenu.
Snížení krevního tlaku
Vzhledem k vysokému obsahu draslíku je špenátem doporučován pro osoby s vysokým krevním tlakem; může pomoci snížit účinky sodíku v těle.
Jiné potraviny s vysokým obsahem draslíku zahrnují avokádo, banán, řepu, brambory, rajčata, lima a pomeranče.
Zdraví kostí
Nízká spotřeba vitaminu K byla spojena s vyšším rizikem fraktury kostí. Přiměřená spotřeba vitaminu K je důležitá pro dobré zdraví, protože působí jako modifikátor proteinů kostí, zlepšuje absorpci vápníku a může snížit vylučování vápníku močí.
Podporuje pravidelnost vyprazdňování
Špenát je s vysokým obsahem vlákniny a vody, z nichž obě pomáhají předcházet zácpě a podporují zdravý zažívací trakt.
Zdravá kůže a vlasy
Špenát má vysoký obsah vitamínu A, který je nezbytný pro produkci kožního mazu, aby vlasy byly zvlhčené. Vitamin A je také nezbytný pro růst všech tělesných tkání, včetně kůže a vlasů. Špenát a jiná listová zelenina s vysokým obsahem vitamínu C jsou nezbytné pro budování a udržování kolagenu, který poskytuje strukturu pokožce a vlasům. Nedostatek železa je častou příčinou ztráty vlasů, kterým může být zabráněno dostatečným příjmem potravin bohatých na železo, jako je špenát.
Výživa
Jeden šálek syrového špenátu obsahuje:
27 kalorií
0,86 gramu bílkovin
30 miligramů vápníku
0,81 gramu železa
24 miligramů hořčíku
167 miligramů draslíku
2,813 mikrogramů vitaminu A
58 mikrogramů folátu
Špenát také obsahuje vitamín K, vlákninu, fosfor a thiamin. Většina kalorií v špenátu pochází z bílkovin a sacharidů.
Draslík
Špenát je jedním z nejlepších zdrojů draselného draslíku, který váží 839 miligramů na šálek (vařený). Pro porovnání, jeden šálek banánů má asi 539 miligramů draslíku.
Železo
Nedostatek železa ve stravě může ovlivnit, jak efektivně tělo využívá energii. Špenát je skvělý zdroj železa, spolu s čočkou, tuňákem a vejci. Ujistěte se, že kombinujete potraviny bohaté na vitamín C s rostlinným železem, abyste zlepšili vstřebávání.
Vápník
Špenát obsahuje přibližně 250 miligramů vápníku na šálek (vařený), ale je méně snadno absorbován než vápník ze zdrojů, jako jsou mléčné výrobky. Špenát má vysoký obsah oxalátu, který se váže na vápník, což je pro naše tělo obtížné.
Hořčík
Špenát je také jedním z nejlepších zdrojů stravy hořčíku, který je nezbytný pro energetický metabolismus, udržuje funkci svalů a nervů, srdeční rytmus, zdravý imunitní systém a udržování krevního tlaku. Hořčík také hraje roli ve stovkách dalších biochemických reakcí, které se vyskytují v těle.
Rizika
Pokud někdo užívá krevní ředidla, jako je např. Coumadin (warfarin), je důležité, aby náhle nezačali jíst více či méně jídla obsahující vitamín K, který hraje velkou roli při srážení krve.
Konzumace příliš velkého množství draslíku může být škodlivé pro ty, jejichž ledviny nejsou plně funkční. Pokud ledvina pacienta nedokáže odstranit přebytek draslíku z krve, může to být fatální.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos