JídloOstatní

Spoléháte na pomeranče? Objevte zdravotní výhody pomela

Pomelo je největším citrusovým plodem, který dorůstá do váhy až 5 kg, ovšem v našich obchodech jsou běžnější plody o váze kolem jednoho kilogramu. Jedná se vlastně o křížence grepu a pomeranče. Kůra pomela má zelenou, žlutozelenou až žlutooranžovou barvu, je velmi tlustá, takže se dobře loupe.

Existují však i druhy, které jsou bez kůry. Dužnina se konzumuje syrová bez slupky, nebo se může použít jako příměs do ovocných salátů či jiných pokrmů. Barvu má rovněž žlutou, oranžovou nebo červenou. Svou chutí i strukturou připomíná grep, ovšem je sladší a šťavnatější. Výborný je také džus z pomela. Jeho kůra se dá také zužitkovat při výrobě marmelády nebo se napouští řepným cukrem a kanduje se.

Co pomelo obsahuje

Přínosy pomela pro naše zdraví jsou velice významné. Především je to díky malému obsahu kalorií a sodíku, zato velkým podílem draslíku a vody. Díky minimu tuku je pomelo ideální při snaze o snižování hmotnosti, jelikož dobře zasytí. Jeho pravidelná konzumace je skvělou prevencí proti srdečním chorobám a především snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Pro pomelo je také charakteristické velké množství vitaminu C, kterého je v pomelu tolik, jako v citrónu. Dále je důležitým zdrojem vitamínu A, manganu a železa. Výborné léčivé účinky mají nejen plody, ale i semena, květy a kůra.

Co lze pomelem léčit

  • kašel
  • různé otoky
  • potíže s trávením
  • odhleňování horních cest dýchacích
  • odbourání intoxikace alkoholem a zmírňování důsledků kocoviny

O pomelu lze tvrdit, že je to skutečná vitamínová bomba. Navíc má výbornou chuť, která připomíná grapefruit, ovšem bez jeho typické nahořklé chuti. Tu má pouze kůra pomela. Pokud budete tyto vynikající citrusové plody kupovat, je nejlepší, aby byly zabalené v celofánovém obalu nebo v síťce, jelikož pomelo velmi rychle vysychá a ztrácí své zdravotní výhody.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button