Zdraví

Studená sprcha: Jednoduchý způsob, jak zlepšit své mentální zdraví

Zeptejte se někoho, zda někdy slyšel o hydroterapii, a pravděpodobně vám odpoví záporně. Je škoda, že vodoléčba ještě v běžném lékařství není uznána.

Podle statistik z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí trpí více než 5 % Američanů depresí. A právě z toho důvodu se stále více lékařů snaží najít alternativy k chemickým antidepresivům, která mají mnoho vedlejších účinků.

Některé studie už prokázaly překvapivé výsledky, a to, že si dotyční jednoduše dají studenou sprchu.

Studená voda je přínosem pro celkové zdraví

Díky otužilcům a určitým lékařským pokusům zjišťujeme, že lidská těla reagují na studenou vodu a milují ji. Lidé se zvykem plavat ve studené vodě zaznamenávají zlepšení nálady, méně stresu, více energie a úlev od bolestí a revmatismu.

Jak studená voda pomáhá s depresí?

Podle dr. Nikolaje Ševčuka bychom měli být častěji vystaveni tepelnému stresu. Říká, že studená voda aktivuje beta-endorfin a noradrenalin, což jsou látky, které se přidávají do antidepresiv.

Šok ze studené vody je v mnoha ohledech podobný tomu elektrickému. Nervovými zakončeními se ve velkém množství pohybují elektrické impulzy, které se dostávají do mozku. A hypotézou dr. Shevchuka je, že právě tato reakce může depresi pozitivně ovlivnit. Je však potřeba provést ještě více výzkumů, které toto tvrzení potvrdí.

Jedna významná studie každopádně zjistila, že studená sprcha pomáhá snížit hladinu kyseliny močové. Pokud hladina této látky není kontrolována, můžeme trpět bolestivou dnou a onemocněním ledvin.

Další bonus, o kterém se zmiňuje dermatolog dr. Neil Schultz, je, že studená sprcha nesmírně prospívá naší kůži. Díky tepelnému šoku se zbavíte zarudnutí a otoku kolem očí.

Studená voda má navíc za následek zvyšování hladiny glutationu, což je antioxidant, jenž pomáhá regulovat fyzický, emocionální i psychický stres.

Jak pomáhá studená sprcha s úzkostí?

Vědci z univerzity v Osace zjistili, že koupání ve studené vodě má příznivý účinek na snížení hladiny hormonu kortizolu a následně také větší psychickou pohodu.

A jak začít? Zde je několik tipů

Stejně jako u každé nové aktivity i se studenými sprchami je lepší začít postupně. Začněte vlažnou vodou a postupně snižujte teplotu po několik minut. V ideálním případě by voda měla mít 20 °C. A nezapomeňte, že abyste si užili co největší zdravotní výhody této terapie, je třeba, abyste vydrželi po delší dobu a praktikovali ji alespoň několik týdnů.

Jestliže trpíte migrénami, bolestmi nebo srdečním onemocněním, zeptejte se svého lékaře, zda by vám tento postup doporučil.

Až zjistíte, že vaše depresivní nálady a úzkosti se výrazně zlepšily, stejně jako celkové zdraví, už nikdy nebudete stát o teplou vodu ve sprše.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button