Syndrom zmrzlého ramene
Zmrzlé rameno znamená, že vaše rameno je bolestivé a ztuhlé po celé měsíce, někdy i roky. Co je syndrom zmrzlého ramene, jak vzniká a jak se léčí?
Co je syndrom zmrzlého ramene a jak vzniká?
Zmrzlé rameno, nazývané také adhezivní kapsulitida, je situace, kdy má vaše rameno dlouhodobě omezený pohyb. Je to způsobeno zduřením kloubního pouzdra. Toto poškození ramene může trvat až tři roky.
Rameno se skládá ze tří kostí, které tvoří kulovitý kloub. Je to ramenní kost, lopatka a klíční kost. Kolem ramenního kloubu je také tkáň, která vše drží pohromadě. Tato tkáň se nazývá ramenní pouzdro.
Při zmrzlém rameni je pouzdro tak objemné a napjaté, že je obtížné ramenem pohybovat. Vytvářejí se pruhy zjizvené tkáně a ubývá tekutiny zvané synoviální tekutina, která udržuje kloub promazaný. To omezuje ještě více pohyb.
Není jasné, které konkrétní příčiny vyvolávají zmrzlé rameno. Lidé s vyšším rizikem vzniku jsou ženy, diabetici, lidé s problémy se štítnou žlázou nebo osoby, které měly rameno dlouhodobě znehybněné (úraz, operace).
Jaké jsou fáze?
Při zmrzlém rameni obvykle prochází pacient třemi fázemi. Každá z nich má své vlastní jedinečné příznaky a časový průběh.
- Fáze zamrzání.
Při jakémkoli pohybu ramenem se objeví bolest (někdy silná).
Postupem času se pomalu zhoršuje a bolí více v noci.
Toto období může trvat 6 – 9 měsíců.
Jste omezeni v tom, jak daleko můžete ramenem hýbat.
- Zmrzlé stadium.
Bolest se může zmírňovat, ale ztuhlost se zhoršuje.
Pohyb ramenem se stává obtížnějším a je těžší zvládat každodenní činnosti.
Tato fáze může trvat 4 – 12 měsíců.
- Fáze rozmrazování.
Rozsah pohybu se začíná vracet k normálu.
Tato fáze trvá 6 měsíců až 2 roky.
Diagnostika zmrzlého ramene
Diagnostika zmrzlého ramene probíhá fyzikálním vyšetření u lékaře. Zkontroluje, jak moc rameno bolí a jak moc se pohybuje. Během „aktivní“ části vyšetření vás lékař nechá ramenem samostatně pohybovat. Během „pasivní“ části s ním bude hýbat za vás.
Jak probíhá léčba?
V závislosti na tom, jak bolestivé a ztuhlé je vaše rameno, můžete dostat kombinaci těchto léčebných postupů.
- Úleva od bolesti – vyhněte se pohybům, které způsobují bolest. Ramenem pohybujte pouze jemně. Ke zmírnění bolesti používejte vhodné zdravotnické pomůcky a léky (např. paracetamol nebo ibuprofen).
- Silnější úleva od bolesti a otoku – předepsané léky proti bolesti. Možná injekce steroidů do ramene ke snížení otoku.
- Navrácení pohybu – cvičení ramene (doma nebo s fyzioterapeutem), jakmile bude pohyb méně bolestivý.
Silnější léky proti bolesti se obvykle používají pouze po krátkou dobu, protože mohou způsobit vedlejší účinky.
Léčba u fyzioterapeuta zahrnuje cvičení a rady pro správné držení těla a zmírnění bolesti.
Jak můžete sami zmírnit bolest zmrzlého ramene?
Abyste zmírnili bolest, dodržujte všechna cvičení, které vám doporučí fyzioterapeut či lékař. Pohybujte s ramenem, protože nehybné držení ramene bolest ještě zhoršuje. Na odlehčení zátěže během denních aktivit může pomoci ortéza ramene, na odlehčení a uvolnění krční páteře pomůže krční límec. Vyzkoušejte také teplé obklady na rameno.
Pokud vás to i po skončení sezení stále bolí, navštivte znovu svého praktického lékaře nebo fyzioterapeuta.
Zdroj obrázku: Natali Brillianata / Shutterstock.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos