Zdraví

Techniky na protrénování mozku

Když se řekne slovo trénink, mnohé z nás asi ze všeho nejdřív napadne práce na našem fyzickém těle, rýsování svalů, posilování na cestě k vytouženému pekáči buchet nebo třeba vytrvalostní běh. Přestože je samozřejmě při každém cvičení zapojený kromě těla i náš mozek, jak specificky trénovat právě tenhle zázračný a stále poněkud záhadný orgán?

Existuje mnoho způsobů, jak můžeme mozek zbystřit a dopomoci mu, aby bezvadně fungoval bez ohledu na věk.

Fyzická aktivita

Zůstaňme nejdřív u zmíněného fyzického cvičení, která nám kvůli zrychlenému tepu okysličují krev proudící do mozku, ale také posiluje mozkovou strukturu, jeho funkci a kognitivní schopnosti. Navíc se nám vylučují do těla hormony štěstí, jenž nám báječně zlepšují náladu. Ideální je procházka, běhání, plavání. Nejlépe se poradit s odborným trenérem a samozřejmě s doktorem, pokud má někdo obtíže nebo zdravotní problémy.

Skládačky a puzzle

Skládačky jsou zábavné, hravé a nakonec si člověk postaví nebo vyskládá objekt, kterým si často může vytvořit dekoraci pro domov. Trojrozměrná skládačka například ve tvaru různých světových pamětihodností nebo puzzle o tisících dílcích, které skončí za rámečkem, můžou navždy připomínat hodiny vaší práce a soustředěnosti. Skládání puzzle totiž využívá několik kognitivních schopností najednou, poněvadž se musíte dívat na různé kousky, co zapadají do většího obrazu. Jestli dáváte přednost on-line verzi skládání puzzle, existuje řada puzzle her pro Android i iOS.

Duševní sporty

Duševní sporty patří mezi další možnost, jak si protrénovat mozek. Praktikování duševních sportů, jako jsou šachy, poker, skládání Rubikovi kostky, bridž, čínské šachy (siang-čchi) nebo dáma, zlepšuje analytické dovednosti, paměť, analytické myšlení, kognitivní schopnosti, vizualizaci. Duševní sporty poskytují dokonalou kombinaci, jak se příjemně pobavit, zasoutěžit si s přáteli (nebo vyzvat sám sebe) a ještě potrénovat mozek.

Budování slovní zásoby

Bohatá slovní zásoba je jistě znakem určité moudrosti a sečtělosti, ale vytváření široké slovní zásoby také stimuluje mozek. Při úkolech nebo hrách, jenž vyžadují práci se slovní zásobou, používáme několik oblastí mozku. Tuto kognitivní aktivitu lze trénovat například pomocí různých společenských her, jako je Slovní fotbal, Mám ráda písmeno, osmisměrky nebo oblíbené scrabble.

               

Zdroj: Pxhere, Public Domain CC0

Tancování

Tanec neprospívá jenom tělu, ale taky zlepšuje funkci mozku, paměť a dodává nám skvělou náladu. Obzvláště dlouhodobá praxe má pozitivní vliv na mozek, protože zvyšuje jeho neuroplasticitu. Jestli vás baví tančení ve společnosti, proč se nepustit do kurzu salsy nebo hip-hopu? V mnoha fitness studiích se běžně nabízejí kurzy zumby, jenž si získává svoje příznivce už od svého založení v roce 2001 kolumbijských tanečníkem Perezem. Společenské tance jsou další možností a navíc můžete přesvědčit i vašeho partnera či partnerku, ať se přidají. V neposlední řadě tady jsou tu on-line videa a kurzy, které se dají absolvovat z tepla a pohodlí domova.

Cizí jazyky

Tahle aktivita kombinuje slovní zásobu a učení se novým věcem. Jazyková vybavenost nám přijde vhod nejenom při cestování nebo čtení oblíbené literatury v originále, dává nám příležitosti třeba i pro lepší zaměstnání. On-line učení jazyků je neustále populárnější, protože si lekce můžeme upravit na míru podle našeho životního stylu. Tahle aktivita je ale běh na delší tratě a tak je nutná vytrvalost. Pokud se novému jazyku učíte úplně od začátku, pak aplikace či webové stránky platformy Duolingo patří mezi nejoblíbenější a nejefektivnější. Nabízí chytrý způsob učení, jenž je přirozenější než klasická výuka.

Hudba

Ať muziku rádi posloucháte nebo dokonce sami na hudební nástroj hrajete, už tím zvyšujete svoji kreativitu a zapojíte víc smyslů najednou. Když posloucháme hudbu, prý tím napomáháme mozku vytvořit inovativnější řešení v porovnání se situací v tichém prostředí. Nikdy není pozdě naučit se hře na nový hudební nástroj nebo oprášit staré dovednosti a vypilovat je. V on-line kurzech si vybere každý, v nabídce je hudební teorie, dýdžejování, skládání elektronické hudby, lekce klasické kytary nebo elektrické, komponování hudby pro počítačové hry nebo třeba hra na ukulele.

Když budeme pravidelně fyzicky i mentálně trénovat, dostatečně spát a odpočívat, dodržovat zdravou dietu a pitný režim, udržovat zdravé společenské aktivity, zůstaneme pozitivní naladění, náš mozek nám bude určitě vděčný.

Zdroj hlavního náhledového obrázku: Pxhere, Public Domain CC0

Podobné články

Back to top button