Účinná bylina, která vám pomůže od horečky a léčí revmatické potíže
Tužebník jilmový, rostlina, která byla již za doby našich babiček velmi oblíbenou. Jde o léčivku, kterou můžete objevit po celé Evropě, ale také v Malé Asii, na Sibiři či v Severní Americe. Tužebníku se daří v mokřadech a na vlhkých loukách, pěstovat ho však můžete také na zahradě, například u jezírka či ve vlhčí části zahrady. Seznamte se dnes s tužebníkem a jeho účinky na vaše zdraví.
Tužebník jako přírodní aspirin
Tužebník jilmový bývá někdy označován jako přírodní aspirin, jelikož obsahuje stejnou účinnou látku jako tabletky (kyselinu salicylovou). Výhodou tužebníku je, že je naprosto přírodním prostředkem a nasbírat si ho můžete vy sami. A jak jej poznáte? Tužebník dorůstá výšky až dvou metrů. Má silný oddenek, který nese větvenou lodyhu nesoucí lichozpeřené listy. Tužebník má husté květenství s bílými lehce nažloutlými kvítky.
Kdo by měl tužebník užívat?
Tužebník působí na horečky, léčí revma, pomáhá při dně, kožních onemocněních, detoxikuje a zlepšuje vaše trávení. A proč tomu tak je? Tužebník má silně močopudné účinky, proto je vhodné ho užívat v případě, když chcete odvést škodlivé toxiny z organismu. Vhodné je ho tedy užívat při chřipkách či infekčních onemocnění, které doprovází horečku. Kromě toho, že ji tužebník snižuje, také zmírňuje bolest. Díky močopudným účinkům je tužebník skvělou bylinou na léčbu revmatických potíží a dny, jelikož pomáhá vylučování soli z organismu. Stejně tak má dobrý vliv na zažívání a zlepšuje látkovou výměnu. Chrání váš žaludek, zmírňuje jeho překyselení a léčí žaludeční vředy. Pokud by vás trápil zánět spojivek, dopřejte si oční výplachy, které obsahuji tužebník. Obklady jsou zase vhodné pro všechny, kteří trpí revmatickými bolestmi.
Kdy a jak tužebník sbíráme?
Některé přípravky z tužebníku jsou v dostání v lékárnách či specializovaných obchodech. Vy si však tužebník můžete nasbírat sami. Stačí ho pouze poznat podle fotografie a nasušit či ho použít čerstvý. Z tužebníku sbíráme kvetoucí nať nebo pouze květy. A kdy jít tužebník sbírat? Největší šanci na nález rozkvetlého tužebníku máte v červenci a srpnu. Suší se ve stínu či uměle v sušičce při teplotách do 40 stupňů. Důležitější však je, že si tuto bylinu můžete pěstovat s klidem i vy na své zahrádce.
Jak tužebník používat?
Z tužebníku si můžete připravit čaj či vyrobit tinkturu, která se může používat na všechny již zmíněné problémy, kromě žaludečních vředů. Denně byste si měli dopřát 3-4 x 30 kapek tužebníkové tinktury. Tužebník si můžete dopřát i ve formě čaje. Měli byste ho denně vypít 0,5-1 litr, zvlášť pokud plánujete silnou detoxikaci těla, která vás zbaví škodlivin. Pokud vás trápí chřipka, kombinujte tužebník s nasušenou lípou a bezem. Při chřipce by se měl pít horký, abyste ještě více podpořili pocení. Zvnějšku se používá na obklady nebo oční výplachy. Užívat tužebník by neměli lidé, kteří jsou citlivý na kyselinu salicylovou, kterou tužebník obsahuje. Jinak nejsou další kontraindikace známé, používá se i při léčení malých dětí, které trápí žaludeční nevolnosti.
Krásný a léčivý
Nejenže je tužebník opravdu důležitou léčivkou, ale je krásnou rostlinou, která navíc dokonale vyzdobí váš interiér. Pokud hledáte bylinu, která po usušení vypadá krásně a klidně nahradí nevěstin závoj v kytici, nasušte si tužebník. Ve váze vypadá kouzelně čerstvý i po nasušení.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos